Round overview of all 3.MFL groups

Besa 1976 defeated promotion rivals Arsimi away to escape on +6 at the West top, Lokomotiva beat their rivals Novo Crnilishte to go +7 in the South, Detonit outplayed Bregalnica on the road at took over the East top, no change in North and Southwest.

photo by FC Vrapchishte 1958: view at Vrapchishte – Proleter

Advertisements

 

West Round 14:

Zajazi – Nerashti 2:0
27′ Liridon Kadriu, 70′ Shaban Kjerimi

Ljuboten – Trabzonsport 4:1
37′, 50′ Tomas Tasos, 44′ Ivica Kostadinoski, 62′ Dejan Saveski – 79′ (pen) Burak Menga

Kamjani – Napredok 2:2
25′ Ismet Ceka, 74′ Arben Bajrami – 19′ Marjan Naumoski, 88′ Boban Trajanoski
Red cards: 70′ Nikola Avramovikj (N)

Vrapchishte 1958 – Proleter (T) 4:0
60′ (pen) Hakan Chelik, 67′ Gurkan Hasipi, 68′ Adem Muharemi, 75′ Afan Reshiti

Arsimi – Besa 1976 1:2
35′ Arian Ejupi – 27′ Iljaz Chiljafi, 45’+5 Aid Beadini

Rechica (GR) was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
14014131046739
234141112551639
32613751281711
42614824241311
5221464423167
62113634392811
715135082036-16
811133281733-16
9101431101428-14
107141491531-16
1111401131066-56
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

South Round 22:

Novo Crnilishte – Lokomotiva 2:5
33′ Blerand Kjamili, 89′ Gazalj Sulemani – 38′, 54′ Gjunet Useinov, 50′ Boban Atanasovski, 68′ Darko Nacev, 76′ Adelin Kjazimov
Red cards: 35′ Nazmi Islamoski (NC)

Pitu Guli – Marena 5:1
41′, 84′ Gjorgji Strezovski, 77′ Jani Pazhikj, 87′ Jovancho Bubakjoski, 90′ Blagojche Stojanoski – 85′ Aleksandar Veljanov

Napredok (KR) – Vardar (N) 2:1
10′ Hristijan Cvetanovski, 74′ Martin Nikovikj – 12′ Dane Mitrev

Mladost (U) – Obrshani 4:0
42′, 72′ Marjan Kostadinov, 45′ Adrijan Spasikj, 76′ Vasil Stoilov

Dojransko Ezero – Golemo Konjari 9:1
33′, 48′, 59′, 61′ Petar Iliev, 39′ Oliver Marinkovikj, 44′ Dragan Djokikj, 54′ Cvetan Ivkovikj, 80′ Kristijan Kolevski – 55′ Zoran Mircheski

Prevalec – Bratstvo 07 1:2
37′ Pece Stojanov – 24′, 80′ Naim Mustafoski
Red cards: 81′ (coach) Romer Murikj (B), 82′ Sashko Kochov (P)

Dinamo – Mladost 1930 2:2
46′ (pen), 52′ Kire Naumoski – 4′ Stefan Chichoski, 44′ Dimitar Kitanoski

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
151211632631350
246221444522428
343211416643331
438211155512526
538201226502624
634211119573027
729228593537-2
8232172124373-30
9222164112350-27
10222164113464-30
11202062123143-12
12202262143165-34
13192054113056-26
141521939493910
1521412111348-35
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

East Round 15:

Ovche Pole – Vasilevo 3:0 awarded
NOTE: The visiting team didn’t show up.

Bregalnica (D) – Detonit 0:2
49′ Emil Runchevski, 66′ (pen) Zoran Spasov
Red cards: 54′ Petar Levkov (D)

Karbinci – Horizont 0:2
22′, 39′ Branko Gligorov

Malesh – Tiverija 3:1
46′, 85′ Erol Pilov, 80′ Marjancho Pacharski – 20′ Aleksandar Gorgiev

Spartmani – Rabotnik Djumajlija 0:2
50′ Slavche Simonov, 73′ Nikola Stojkovikj
Red cards: 46′ Petar Stamenov (S)

Raklish – Cheshinovo 1:3
37′ Ismet Cholakov – 12′, 57′ Miki Jakimov, 59′ Antonio Stojchov

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
14116132147938
237161213461333
335161123392019
434161114401624
52816916442222
62416736362115
7161651103444-10
816164481631-15
9161651101548-33
1015164392243-21
11101631121945-26
1251612131965-46
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

North Round 19:

SSK Nova – Aerodrom 1:0
17′ (pen) Nikola Atanasov

Petrovec – Ilinden (S) 2:3
61′ Ljupcho Petrushevski, 82′ Aleksandar Bozhinov – 10′ Vlatko Petrovski, 68′, 80′ Mario Bjagojevski

Studena Voda – Rashtak 5:0
13′, 32′ Darko Todorovski, 65′, 77′ Kristijan Zlatkovski, 88′ Marko Angjelovikj

Bashkimi 1947 – Fortuna 1:3
56′ Muharem Iseni – 11′ Mehmed Mehmedi, 41′ Behar Feta, 45′ Erkan Shaip

Rinia 98 – Nju Stars 0:2
10′, 13′ David Ristovski

Bashkimi (Lj) – Volkovo 4:3
44′, 77′ Bejtula Avdulai, 82′ (pen) Gezim Bakievski, 89′ Enes Samakova – 43′ Erduan Mamuti, 55′ Toni Brnjarchevski, 79′ Hristijan Markovikj

Besa-Vlazrimi – Madjari Solidarnost 2:0
87′ Ilber Alili, 89′ Behar Demiri

Rechica was idle.

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
151191702741559
247201523562531
337191144421824
437201217462323
536201136412912
63219955453015
730209383136-5
827208392838-10
9262082103854-16
1024197393537-2
11232072112632-6
12211963102046-26
13182053122138-17
1416154472327-4
15111932142752-25
1641904152578-53
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 18:

Crno Buki ZL – Makedonija (V) 0:1
82′ Antonio Poposki

Vlaznimi – Voska Sport 1:3
89′ Rejhan Djeleshi – 27′ Naser Doko, 65′ Meriton Merko, 87′ Ljuben Dalchev

Sateska – Pobeda (I) 3:0
18′, 56′ (pen) Darko Bocheski, 63′ Nikola Ugrinoski

Oktisi – Prespa 0:0
Red cards: 90′ Valdrin Loga (O), 90′ Agim Rustemovski (P)

Belica – Karaorman 1:4
80′ (pen) Denis Shadov – 1′, 62′ Dimitar Dalcheski, 43′ Nikola Dimov, 58′ Klime Dalcheski

Iskra – Kravari 2:1
28′ Angjele Trposki, 50′ Goran Cokleski – 75′ Nikola Gilev

Strela – Lirija (G) 1:4
50′ Filip Talevski – 2′ Matej Borevski, 38′ Demir Nedjipi, 55′ Drako Popovski, 82′ (pen) Albion Murati

Novaci was idle.

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
156201820692544
243191342461333
337191144462323
434201118452421
53220102854468
63219102743358
731191018412615
83020100103638-2
927207673031-1
1027207673439-5
11232065938317
12232072112853-25
13172045114056-16
14131941142664-38
15101531111533-18
1682022162478-54
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *