Round overview of the 3.MFL groups

Novaci and Korabi remaine tied at the top, Osogovo is still undefeated, Bashkimi 1947 scored 13 past Volkovo, Vardar and Vlazerimi J are the lone perfect teams.

photo by FC Jang Tim Struga: Jang Tim players clears a cross by Lirija

Advertisements

Southwest

Novaci – Idnina 4:0
32′ Stefan Jovanovski, 41′ (pen), 45′ Joco Gjorgovski, 50′ Mihail Kotevski

Lirija (G) – Jang Tim 2:2
Toni Nastevski, Nedjmi Redjepi – Seit Kreka, unknown

Prespa – Kravari 1:2
17′ Niko Plastinovski – 2′ Martin Andonovski, 81′ Filip Dumbalovski

Korabi – Makedonija (V) 3:0 awarded

Vlaznimi – Sateska 2:2
22′, 50′ Ermond Arslani – 12′ Ivan Strezoski, 39′ Daniel Cvetanoski
Red cards: 87′ (coach) Daniel Markovski (S), 90′ Aleksandar Bocheski (S), 90′ Nikola Shekutkoski (S),

Demir Hisar was idle.

3.MFL Southwest 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
12410802251213
22410802241212
3191054121156
4181060421183
51710523261412
615104332122-1
715105052021-1
81310415281810
911103251520-5
10310109733-26
110100010629-23
12-30000000
Play-off |
Relegation | 4.MFL
Quit | before playing enough matches to stay on table

East

Osogovo – Bregalnica (D) 3:2
34′, 89′, 90’+1 Toshe Manov – 19′ Darko Peshovski, 68′ Dimitar Manasiev
Red cards: 70′ Ljubomir Gjorgjiev (O)

Vardarski – Karbinci 0:1
10′ (pen) Stefan Stefanov

Pobeda (V) – Ovche Pole 1:4
20′ Valentin Mihajlovski – 26′, 43′ Nikolche Simonov, 30′ Mario Panev, 75′ Darko Nacev

Malesh – Ak. Cheshinovo-Obleshevo 3:1
43′ Dimitar Karakutovski, 73′ Gligorcho Armenski, 87′ Erol Pilov – 37′ (pen) Mario Blagojevski

Dojransko Ezero – Spartmani 5:3
9′, 38′, 84′ Petar Iliev, 44′ Oliver Marinkovikj, 64′ Done Argirov – 74′ Martin Shutevski, 81′, 88′ Mite Mitrov

Tiverija – Rudar 5:2
6′, 39′, 75′, 85′ Vane Novkov, 71′ Vasko Trajkov – 69′ Martin Spasov, 73′ Mario Atanasovski

3.MFL East 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
1291192046937
22311722251015
32311722362214
4181160525223
5171152422166
616115152428-4
714114251922-3
813114162023-3
913114161720-3
1012113351623-7
115111281132-21
12511128842-34
Play-off |
Relegation | 4.MFL

North

Madjari Solidarnost – Rinia 98 4:2
30′ Nikola Petkovski, 47′, 63′ Igor Pandovski, 58′ Andrej Pajatoski – 80′ Besir Jusufi, 88′ Abdulfeta Ismaili

Kadino (S) – SSK Nova 7:0
1′, 20′, 35′ Gjorgji Malov, 30′ Nikola Spasevski, 63′ Teodor AStojanovski, 66′ Andrej Naumovski, 68′ Martin Lazev

Bashkimi (Lj) – Fortuna 1:1
53′ Fisnik Zejnulahi – 67′ Sead Jakupi

Bashkimi 1947 – Volkovo 13:0
3′, 24′, 42′, 78′ Kushtrim Dauti, 4′, 43′ Ergin Sherifi, 20′ (pen) Hevzi Ameti, 40′ Egzon Aziri, 46′ Rinor Iseni, 51′ Behar Redjepi, 60′ Samir Krutaj, 80′ Bunjamin Shakjiri, 84′ Sami Selimi

Highlights:

Aerodrom – Euromilk 0:1
90′ Tomche Pavlovski

Ilinden (S) – BVK Konjare 1:4
23′ AStefan Trajanovski – 12′ Fati Jusufi, 16′ Faton Belja, 44′ Amar Islam, 61′ Gezim Bakievski

Rashtak – Besa-Vlazrimi 1:1
35′ Martin Kalchev – 68′ Amir Bajrami

Studena Voda – Petrovec 1:1
24′ Nikola Stevchevski – 13′ (og) Nikola Gjorgjievski

3.MFL North 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
137141211561145
234141112401129
32914923352114
4241466221813
52314725331518
62214644281315
7211463528226
821146352226-4
92014626362214
1018145362224-2
1117144551127-16
1215144371321-8
139143381930-11
149142391433-19
1561413101676-60
1651412111953-34
Play-off |
Relegation | 4.MFL

South

Buchin – Vardar (N) 2:4
50′, 75′ Zoran Mircheski – 15′ Kiril Nedelkov, 23′ Antonio Janev, 83′ Darko Nacev, 83′ (og) Hristijan Dimovski

Golemo Konjari – Lokomotiva (G) 5:1
3′, 65′ Miho Andreevski, 31′ Vladimir Beshovski, 72′ Blerand Kjamili, 83′ Andrej Pucakoski – 87′ Agush Shabanoski

Marena – Sloga 1976 3:0
4′ David Elezov, 45′ Aleksandar Veljanov, 60′ Dejan Mitrov

Prevalec – Rosoman 83 2:0
19′ Stefche Ilievski, 55′ Zhivko Gjorgjievski
Red cards: 65′ Kristijan Manevski (P)

Mladost 1930 – Pitu Guli 1:2
47′ Dimitar Kitanoski – 22′ Jani Pazhikj, 37′ Filip Kukeski

Kanatlarci – Obrshani 2:5
26′ Denis Mustafoski, 45′ Murat Sulejman – 33′ (pen), 38′, 59′, 77′ Antonio Dimoski, 71′ Nikifor Ujgunoski
Red cards: 10′ Ismigjuzel Amedoski (K)

3.MFL South 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
13311110041536
22811911371324
32511812371225
42211713431924
5171152430246
6171152423230
7121140736288
811113261823-5
99113082045-25
107112181134-23
116113081340-27
122110291356-43
Play-off |
Relegation | 4.MFL

West

Vlazerimi J – Kamjani 9:0
14′, 42′ Osman Ismaili, 38′, 51′, 62′ Druilon Zendeli, 61′ Agan Zuber, 78′ Belul Nebiu, 82′ Mirlind Ibraimi, 90′ Afrim Latifoski

Ljuboten – Drita 4:0
56′, 84′ Besar Ibrahimi, 64′ Florijan Sinani, 76′ Slavche Antovski

Napredok, Rechica (GR) and Zajazi were idle

3.MFL West 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
118660025124
215650114311
396303761
4762131013-3
5762131520-5
666204717-10
706006826-18
8-10000000
9-20000000
9-20000000
Play-off |
Quit | before playing enough matches to stay on table
DNS | Quit before season start

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *