Round overview of the 3.MFL groups (Video)

Eventually the West started as last of the 5 groups, but with two cancellations right from the start.

photo by FK Euromilk Gorno Lisiche: the players of Euromilk and Fortuna enter the pitch

West

Rechica (GR) – Ljuboten 3:0 awarded
46′ Gezim Azizov – 73′, 88′ Ivica Kostadinoski, 76′ (pen) Valentin Petrovski
NOTE: The match ended 1:3 but Ljuboten fielded 2 instead of 3 youth players.

Highlights:

Napredok – Drita 4:1
23′, 82′ Mladen Kotevski, 78′ Nikola Avramovikj, 85′ Nikola Nasteski – 44′ (pen) Brendim Rushiti

Kamjani – Trabzonspor 3:1
49′ Durim Ljoki, 58′, 87′ Festim Abdulahu – 90′ Ersel Diko

Highlights:

Vlazerimi J – Vlazrimi 77 not played

Proleter (T) – Zajazi cancelled

3.MFL West 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
13612120045540
2241290324915
318126062125-4
412124081521-6
512123361929-10
610123182039-19
78122282137-16
800000000
9-10000000
9-10000000
Play-off |
Quit | before playing enough matches to stay on table
DNS | Quit before season start

East

Bregalnica (D) – Pobeda (V) 4:2
4′ (pen), 61′ Darko Peshovski, 31′ Anton Ratkov, 70′ Filip Dimitrovski – 21′ Lazar Atanasov, 90′ Blagoje Zajkov

Highlights:

Malesh – Tiverija 1:2
45′ Ilija Shontevski – 22′ Nikola Tasev, 31′ Vane Nevkov

Dojransko Ezero – Vardarski 5:0
7′ Done Argirov, 56′, 68′ Kristijan Kolevski, 61′ Gligor Jankulov, 82′ Petar Iliev

Spartmani – Osogovo 0:3 awarded
40′ Vane Krshkov
NOTE: The match originally ended 1:0, but it was later awarded as the hosts fielded an ineligible player.

Ak. Cheshinovo-Obleshevo – Karbinci 1:4
19′ Hristijan Stojchevski – 16′ Darko Levkov, 28′, 49′ (pen) Sashe Sokolov, 65′ Darko Stojchevski

Ovche Pole – Rudar 3:0
38′ Berti Stojanovski, 49′, 73′ Nikolche Simonov

3.MFL East 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
151211632641846
244211353593326
335211056432518
4312194841365
53021100114048-8
6272183104454-10
724216692650-24
823206593033-3
9232165102837-9
10222174103243-11
11202062123948-9
125111281132-21
Play-off |
Withdrawal | withdrew on half-season

North

Volkovo – SSK Nova 0:0
Red cards: 86′ Martin Zimerkoski (SSK)

Euromilk – Fortuna 0:0
Red cards: 90’+1 Nikola Malov (E), 90’+1 Ersin Alilov (F)

Rinia 98 – BVK Konjare 0:1
54′ Fati Jusufi

Bashkimi (Lj) – Besa 1976 1:0
89′ Berat Zendeli

Bashkimi 1947 – Petrovec 2:0
12′ Egzon Aziri, 75′ Ergin Sherifi

Highlights:

Madjari Solidarnost – Studena Voda 1:0
70′ Nikola Petkovski

Aerodrom – Rashtak 0:1
85′ Nikolche Stojanovski

Ilinden (S) – Kadino (S) 1:6
82′ Damjan Bozhinovski – 4′, 35′, 53′ Zoran Taseski, 27′ Milan Ristovski, 40′ Oliver Peev, 50′ Martin Lazev

3.MFL North 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
1762925131012378
262292027833647
350291559664521
4452914312705020
5442914213705812
6432913412715021
74229126114245-3
8402911711504010
938291251256560
103729114144052-12
113629991139354
12352998123365-32
13342997134147-6
14312994164477-33
15172952223495-61
1661513111884-66
Play-off |
Relegation | 4.MFL
Withdrawal | withdrew after enough rounds to keep the record

Southwest

Prespa – Novaci 1:3
20′ Niko Plastinovski – 3′ Antonio Stojkovski, 43′ Stefan Jovanovski, 81′ Mihail Kotevski

Korabi – Lirija (G) 4:1
12′ Bleron Mucha, 25′, 27′ Trim Ambari, 38′ (pen) Edin Mersovski – 29′ Blagoja Naumoski

Vlaznimi – Demir Hisar 4:2
5′ (og) Igor Dimitrijovski, 30′ Daniel Shekutkoski, 38′ Denis Shadov, 87′ Nenad Vlakjeski – 75′, 82′ Stefan Karevski

Sateska – Idnina 3:1
60′ Dejan Milosheski, 70′ Ilija Trpkoski, 88′ Igor Terzioski – 21′ Muhamed Ismajloski

Kravari – Jang Tim 2:2
13′ Temur Emini, 37′ Blagojche Ristevski – 43′ Dimitar Dalcheski, 50′ Seit Kreka

Makedonija (V) was idle.

3.MFL Southwest 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
149191612521735
245191504451926
335191054412912
43119101841365
529199283541-6
6281991943349
724197393239-7
8241980113039-9
9221964940355
1041911171360-47
110100010629-23
12-10000000
Play-off |
Withdrawal | withdrew on half-season
Quit | before playing enough matches to stay on table

South

Prevalec – Buchin 4:2
39′ Pece Stojanov, 61′, 68′ Antonio Chokov, 76′ Brane Petrovski – 12′ Aleksandar Cvetanovski, 32′ Mihail Vurmeski

Mladost 1930 – Marena 0:4
10′, 75′ Aleksandar Veljanov, 44′ (og) Hristijan Ilioski, 73′ Boris Mihov

Kanatlarci – Golemo Konjari 0:3
27′ Nikolaj Danoski, 46′ Mustafa Selmanoski, 76′ Erdjan Ibraimoski
Red cards: 78′ Ferat Amedoski (K)
NOTE: The match was interrupted in the 80th minute as the home fans invaded the pitch.

Obrshani – Vardar (N) 1:3
48′ Antonio Dimoski – 27′ Petar Ristovski, 55′ Borche Gogov, 63′ Daniel Burovski

Pitu Guli – Lokomotiva (G) 7:3
25′, 32′, 79′ Bekim Alimoski, 47′ Uncha Bojadjieski, 51′ Kosta Stepanoski, 75′ Gjorgji Strezovski, 90′ Martin Taleski – 11′, 28′, 65′ Dario Petrov

Rosoman 83 – Sloga 1976 6:1
1′, 65′ Slobodan Dukov, 21′ Branko Stoshikj, 63′ Petar Nikolov, 68′, 72′ Marko Milovanovikj – 25′ Admir Ugljanin

3.MFL South 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
157211902901179
247211524592930
343211416562333
442211335712843
53321103846388
6312194843403
730219393339-6
8242180135256-4
9192161143779-42
10102131172173-52
1192150162069-49
122110291356-43
Play-off |
Relegation | 4.MFL
Withdrawal | withdrew on half-season

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *