Round overview of all 3.MFL groups (05-06.12.2020)

Stunning and humiliating 11:1 win for Fortuna over SSK Nova as all five third league groups were active this weekend

photo by FK Bregalnica Delchevo: the players of Bregalnica and Raklish enter the field

Advertisements

North Round 6:

Rashtak – Petrovec 1:1
14′ Aleksandar Karaivanov – 75′ (pen) Aleksandar Bozhinov

Fortuna – SSK Nova 11:1
3′ Djezair Avduli, 8′ Ergin Sherifi, 25′, 43′, 46′ Ergin Osmanovski, 33′ (pen), 55′, 57′ Erkan Shaip, 38′ Idriz Ismail, 67′ Florim Murtezani, 80′ Veton Memedi – 30′ Velche Todevski

Besa-Vlazrimi – Lokomotiva (S) 3:1
30′ Mervan Fetai, 45′ (pen) Arburim Ajdini, 81′ Amir Bajrami – 42′ (pen) Leon Najdovski

Ilinden (S) – Aerodrom 1:4
89′ Darko Arsovski – 18′ Omer Isinov, 59′ Afan Braimovikj, 84′ Leonid Filipovski

Nju Stars – Studena Voda 1:0
55′ Emil Skoko

Volkovo – Bashkimi 1947 2:5
32′, 57′ Martin Zmejkoski – 14′, 81′ Miljazim Fazliji, 40′ Vedat Bajrami, 66′, 85′ Abdulmedjit Isufi

Rechica – Rinia 98 1:1
86′ Ivica Jovanovski – 30′ Elmedin Arifi

Madjari Solidarnost – Bashkimi (Lj) 2:0
8′ Kristijan Apostolovski, 18′ Nikola Gligoroski

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
151191702741559
247201523562531
337191144421824
437201217462323
536201136412912
63219955453015
730209383136-5
827208392838-10
9262082103854-16
1024197393537-2
11232072112632-6
12211963102046-26
13182053122138-17
1416154472327-4
15111932142752-25
1641904152578-53
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 8:

Oktisi – Strela 5:2
2′ Kliment Ginovski, 8′, 55′ Ermond Arslani, 11′, 18′ Lindian Lufi – 9′, 42′ Blagojche Ristevski
Red cards: 77′ Emrah Hani, 77′ Valdrim Loga (O), 77′ Faton Arif (S)

Crno Buki ZL – Belica 3:0
2′ (pen) Nikolche Chergovski, 37′ Ace Jnakulovski, 75′ Oliver Daraliovski

Flamurtari (R) – Iskra 4:0
9′ Alban Dani, 50′, 55′ Ataj Uljo, 77′ Destan Kanberi

Sateska – Lirija (G) 3:1
52′, 89′ Boge Bimbiloski, 62′ Darko Mateski – 54′ Djemil Ismaili

Vlaznimi – Kravari 5:2
5′ Abil Shakjiri, 7′ Ardi Polisi, 11′, 28′ (pen) Daniel Shekutkoski, 40′ Berat Shei – 22′, 75′ Faton Tairovski

Makedonija (V) – Karaorman 1:2
90’+1 Ilija Busheski – 66′ Metodija Milevski, 84′ Dimitar Dalcheski

Voska Sport – Novaci 4:1
16′ Sheniol Medi, 22′, 78′ Nikolche Stojkovski, 53′ Naser Doko – 36′ Stefan Jovanovski
Red cards: 59′ Martin Nicheski (VS)

Pobeda (I) – Prespa 2:4
7′ Zlatko Grozdanovski, 77′ Ivanche Grozdanovski – 38′ Hristijan Nikolovski, 40′, 48′ Adrijan Mehmed, 86′ Hristijan Petreski

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
156201820692544
243191342461333
337191144462323
434201118452421
53220102854468
63219102743358
731191018412615
83020100103638-2
927207673031-1
1027207673439-5
11232065938317
12232072112853-25
13172045114056-16
14131941142664-38
15101531111533-18
1682022162478-54
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

South Round 10:

Novo Crnilishte – Prevalec 4:1
35′, 89′ Erdjan Ibraimoski, 39′ Blerand Kjamili, 51′ (pen) Mustafa Selmanoski – 87′ Pece Stojanov

Dojransko Ezero – Dinamo 9:3
10′, 51′ Mitko Iliev, 16′, 61′, 78′ Kristijan Kolevski, 36′, 47′ Gligor Jankulov, 45′ Cvetan Ivkovikj, 59′ Mile Upchev – 42′ Filipche Petreski, 46′, 57′ Hristijan Chadamov

Mladost (U) – Mladost 1930 1:0
33′ Jovan Bojchev

Napredok (KR) – Bratstvo 07 2:1
70′ Boban Krsteski, 81′ Martin Nikovikj – 52′ Elham Fazlioski

Pitu Guli – Obrshani 0:0

Lokomotiva (G) – Vardar (N) 1:1
15′ Nasaf Shabanov – 88′ Pavle Petrov

Marena – Ilinden BS 2:0
15′ Dejan Mitrov, 89′ Vancho Temkov

Golemo Konjari was idle.

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
151211632631350
246221444522428
343211416643331
438211155512526
538201226502624
634211119573027
729228593537-2
8232172124373-30
9222164112350-27
10222164113464-30
11202062123143-12
12202262143165-34
13192054113056-26
141521939493910
1521412111348-35
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

West Round 7:

Besa 1976 – Rechica (GR) 3:0
57′ Bledar Selimi, 66′ Rilind Kjamili, 79′ Bashkim Ljama

Nerashti – Napredok 4:1
19′, 65′ Izair Emini, 50′ (pen), 55′ Harbin Memishi – 46′ Dimitar Dimoski

Trabzonspor – Kamjani 4:6
7′, 16′ Besar Usejni, 43′, 85′ Besar Ibrahimi – 9′, 26′, 36′ Osman Aliji, 22′, 42′ Jeton Asipi, 74′ Samir Shehapi

Ljuboten – Vrapchishte 1958 0:1
83′ Mehmetali Bajrami

Arsimi – Zajazi 4:1
7′ Ersel Diko, 16′ Shkumbin Aliu, 18′ Ibraim Jusufi, 87′ Vulnet Elmazi – 68′ Shaban Kjerimi

Proleter (T) was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
14014131046739
234141112551639
32613751281711
42614824241311
5221464423167
62113634392811
715135082036-16
811133281733-16
9101431101428-14
107141491531-16
1111401131066-56
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

East Round 9:

Malesh – Vasilevo 8:1
2′ Erol Pirov, 2′, 41′, 50′ Ilija Bojchovski, 17′ Nenad Kokovikj, 22′ (pen) Denil Destanov, 24′ Gligorcho Armenski, 24′ Andrej Simevski – 9′ Erdal Demirov
NOTE: The match was interrupted in the 55th minute as due to injuries the visitors remained with not enough players.

Karbinci – Spartmani 1:0
90′ Martin Tashov

Bregalnica (D) – Raklish 6:0
22′, 45′ 68′ Aleksandar Iliev, 26′ Tomi Stanoevski, 66′ Vlatko Markovski, 87′ Bojan Petrovski

Ovche Pole – Cheshinovo 1:0
55′ Darko Nachev

Detonit – Rabotnik Djumajlija 6:1
7′ (pen) Zoran Spasov, 35′, 59′ Goran Kocevski, 40′ Goran Stojanov, 67′, 78′ Minur Asanov – 30′ Ikica Jovanov

Horizont – Tiverija 2:1
37′ Naum Blazhevski, 90’+4 Branko Gligorov – 1′ Ivan Tushev
Red cards: 76′ Dimitar Gjorgiev

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
14116132147938
237161213461333
335161123392019
434161114401624
52816916442222
62416736362115
7161651103444-10
816164481631-15
9161651101548-33
1015164392243-21
11101631121945-26
1251612131965-46
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *