Round overview of the 3.MFL groups (23-24.03.2024)

photo: a moment at the North top derby Shkëndija 77 – Kumanovo

North

BVK Konjare – Fortuna 1:0
12′ Furkan Kjaili

Euromilk – Rashtak 6:0
1′ Stojan Stojchevski, 10′, 56′, 69′ (pen) Leonid Filipovski, 52′ Zoran Taseski, 80′ (pen) Tomche Pavlovski

Ilinden (S) – Besa-Vlazrimi 1:0
83′ Damjan Angelkovski
Red cards: 75′ Ridvan Ismailji, 90’+1 Orhan Demiri (BV)

Aerodrom – Rinia 98 3:2
17′ Andrej Aleksoski, 34′ Damjan Peshovski, 50′ Sretan Kalanoski – 67′, 87′ Besir Jusufi

Bashkimi (Lj) – Kadino (S) 0:0

Shkëndija 77 – Kumanovo 3:0
25′, 50′ Shuajb Aliti, 82′ Elmir Aliji

Petrovec – SSK Nova 3:2
1′ Festim Balikji, 35′, 61′ Jeton Darlishta – 28′ Jusuf Memedovski, 89′ Filip Gjorgiev

3.MFL North 2023/24

PosClubPtsPWDLFAGD
152201712561343
248191603701654
342191333461630
436191135532825
533191036402515
6301993732284
728198474043-3
825197483943-4
921195682528-3
10191954104952-3
1118194692027-7
12142042143786-49
13121943122451-27
1401900191186-75
Play-off |
Relegation | 4.MFL

East

Rudar – Tiverija 0:2
81′ Jani Jankov, 88′ Trajche Dimitriev

Ovche Pole – Malesh 3:2
24′ Jordancho Trendafilov, 45′ Sergej Janchev, 81′ Darko Nacev – 13′ Ilija Nojchovski, 20′ Aleksandar Iliev

Vardarski – Dojransko Ezero 4:1
35′, 54′ Adam Stojanov, 86′ Dimitar Janev, 90’+1 Stefan Terziev – 7′ Petar Iliev
Red cards: 86′ Vane Mitev (DE)

Udarnik – Sloga 1934 1:5
84′ (og) Asan Rifadov – 11′, 74′ Igor Gjorgjiev, 26′ Oktaj Amedov, 27′ David Ristovski, 31′ (pen) David Mandjukovski

Karbinci was idle.

3.MFL East 2023/24

PosClubPtsPWDLFAGD
13013931311417
22312723321121
3231372431265
421136341820-2
5191261523221
613123451422-8
711133282137-16
89122371925-6
98122281729-12
Play-off |

South

Marena – Prevalec 0:1
35′ Ivanche Davitkov

Pitu Guli – Golemo Konjari 0:0

Rosoman 83 – Borec 1:1
64′ Bojan Milanov – 90’+1 Josif Manasiev

Sloga 1976 – Ultras 3:2
23′ Nermin Karishik, 27′ Feris Ademoski, 43′ Enis Fazlioski – 70′ Josif Stojcheski, 90′ Daniel Bogojevski

Buchin – Lokomotiva (G) 5:1
8′ David Soleski, 14′ Zoran Mircheski, 39′ Aleksandar Srbinoski, 65′ Gjorgjija Murgoski, 72′ Bojan Miceski – 58′ Gjunet Useinov

Mladost 1930 was idle.

3.MFL South 2023/24

PosClubPtsPWDLFAGD
133141031431132
23015933482127
33014932421824
43014932361422
5221564530264
62115636322111
718145362837-9
814144282757-30
9111532101932-13
10101531112146-25
1171521122467-43
Play-off |
Relegation | 3.MFL

Southwest

Svetlost – Demir Hisar 1:1
80′ Hristijan Krklinski – 52′ Darko Angelevski

Prespa – Vlaznimi 2:2
11′ Adrijan Mehmed, 54′ Ergin Dafto – 17′ (pen) Denis Shadov, 71′ Elidon Rochi

Sateska – Korabi 0:4
18′ (pen) Fatjon Leshi, 40′ Ujkan Mucha, 63′ Krenar Vrlaku, 78′ Enes Voliche

Jang Tim – Kravari not played
NOTE: Jang Tim quit participating on half-season.

Lirija (G) was idle.

3.MFL Southwest 2023/24

PosClubPtsPWDLFAGD
130111001461036
22110703301218
32011623221210
4191161431229
516125161924-5
6983051423-9
79122371122-11
89122371237-25
96113082043-23
Play-off |
Withdrawal | withdrew on half-season

West

Drita 94 – Ljuboten 1:1
62′ Besim Alili – 18′ Ivica Kostadinoski

Highlights:

Napredok – Rechica (GR) 0:2
61′ Sulejman Abduli, 81′ Huzri Djemaili
Red cards: 88′ Kamber Azizi (R)

Zajazi – Kamjani 1:0
23′ Djemail Djemaili

Xhepçishti – Vlazerimi J 0:0

3.MFL West 2023/24

PosClubPtsPWDLFAGD
14416142049841
234161114362313
33016862402119
417154562832-4
515154381837-19
6141642102437-13
7121540112143-22
8101531112944-15
Play-off |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *