Round overview of the 3.MFL groups (09-10.03.2024) Video

After the North continued last weekend, now is jojned by the grouos South, West and East, while the Southwest will continue the season next weekend.

photo by FK Rosoman 83: The Rosoman players are jubilant after scoring against Golemo Konjari

North

Aerodrom – Rashtak 2:1
15′ Damjan Peshovski, 45’+1 Antonio Makedon Popovski – 20′ Martin Ilievski

Petrovec – Kumanovo 0:3
3′ Rinor Iseni, 12′ Dario Desnikj, 82′ Damjan Antevski

Ilinden (S) – Rinia 98 4:2
17′ Damjan Angelkovski, 41′ Daniel Vasikj, 50′ David Golubov, 55′ Bujar Mejmeti – 78′, 84′ Elmedin Arifi

Kadino (S) – Besa-Vlazrimi 2:2
30′ Petar Poposki, 70′ Teodor Stojanovski – 1′, 29′ Harun Kakumi

Euromilk – Fortuna 2:0
57′ Andrej Janevski, 69′ Filip Petkovski

Shkëndija 77 – BVK Konjare 1:0
15′ (pen) Rufat Chalafi

Bashkimi (Lj) – SSK Nova 3:1
17′, 72′ Erduan Mamuti, 57′ Mustafa Jusufi – 10′ Dimche Zafirovski

3.MFL North 2023/24

PosClubPtsPWDLFAGD
152201712561343
248191603701654
342191333461630
436191135532825
533191036402515
6301993732284
728198474043-3
825197483943-4
921195682528-3
10191954104952-3
1118194692027-7
12142042143786-49
13121943122451-27
1401900191186-75
Play-off |
Relegation | 4.MFL

South

Marena – Pitu Guli 0:3
24′, 81′ Bekim Alimoski, 70′ Gjorgji Strezovski
Red cards: 49′ Kadir Kurtishov (M)

Rosoman 83 – Golemo Konjari 3:1
15′ Petar Nikolov, 65′ Stefan Kostovski, 80′ Slobodan Dukov – 78′ Blerand Kjamili
Red cards: 89′ Mustafa Selmanoski (GK)

Sloga 1976 – Mladost 1930 1:0
68′ Muzafer Alioski

Buchin – Borec 0:3
14′ Josif Manasiev, 55′ Pece Stojanov, 57′ Stojanche Kostadinovski
Red cards: 85′ Bojan Stojanov (Bo)

Lokomotiva (G) – Ultras 1:3
68′ Gjunet Useinov – 30′, 32′, 44′ Hristijan Svrtinovski

Prevalec was idle.

3.MFL South 2023/24

PosClubPtsPWDLFAGD
133141031431132
23015933482127
33014932421824
43014932361422
5221564530264
62115636322111
718145362837-9
814144282757-30
9111532101932-13
10101531112146-25
1171521122467-43
Play-off |
Relegation | 3.MFL

West

Ljuboten – Kamjani 3:2
7′, 78′ Ivica Kostadinoski, 74′ Robert Dimitrieski – 84′ Metin Musliji, 90′ Juled Islami

Highlights:

Zajazi – Napredok 5:1
8′ (pen), 56′ Agon Hashimi, 51′, 57′ Osman Ismaili, 72′ Agon Musliu – 65′ (pen) Nikola Avramovikj

Drita 94 – Vlazerimi J 0:3
58′ Berat Ismail, 76′ (pen) Mrgim Dani, 80′ (pen) Mirlind Ibraimi

Highlights:

Xhepçishti – Rechica 2:1
9′ Arlind Aliji, 61′ Festim Abdulahu – 19′ Lirim Nesimi

3.MFL West 2023/24

PosClubPtsPWDLFAGD
14416142049841
234161114362313
33016862402119
417154562832-4
515154381837-19
6141642102437-13
7121540112143-22
8101531112944-15
Play-off |

East

Ovche Pole – Karbinci 4:2
64′, 66′ Sinisha Petrov, 69′ Darko Nacev, 73′ Nikolche Simonov – 16′ Asan Suliman, 57′ Neshat Demirov

Vardarski – Tiverija 2:2
14′ Ilija Balamov, 22′ (pen) Slave Tanov – 6′ (pen) Mile Gjeorgiev, 11′ Vane Pandevski

Udarnik – Malesh 4:1
9′, 11′ Krste Todorov, 71′ Jovche Krstev, 83′ Adrijan Spasikj – 32′ Erol Pilov

Sloga 1934 – Dojransko Ezero 5:0
2′, 69′ Oktaj Amedov, 29′ David Mandjukovski, 81′ Mihail Voinov, 86′ Bulent Sali

Rudar was idle.

3.MFL East 2023/24

PosClubPtsPWDLFAGD
13013931311417
22312723321121
3231372431265
421136341820-2
5191261523221
613123451422-8
711133282137-16
89122371925-6
98122281729-12
Play-off |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *