Round overview of all 3.MFL groups

Bregalnica (D) got held to a draw by Ovche Pole allowing Detonit to equal them at the east top, while no changes occurred in the promotion battles in the other groups.

photo by FK Karaorman Struga: view at Karaorman – Iskra

East Round 14:

Vasilevo – Cheshinovo 3:3
52′ Nace Gjorgiev, 72′ Vasko Jovev, 90′ Ivan Bekjarski – 32′, 56′ Miki Jakimov, 79′ Martin Andonov
Red cards: 89′ Sunaver Durov (V)

Rabotnik Djumajlija – Raklish 0:2
33′ Kemal Usainov, 90′ Djelal Ibraimi

Horizont – Malesh 2:0
50′ Aleksandar Georgiev, 83′ Vasil Krstev

Detonit – Karbinci 4:0
41′ Zoran Spasov, 68′, 90′ Goran Stojanov, 77′ Tomi Stanoevski

Ovche Pole – Bregalnica 0:0

Tiverija – Spartmani 6:1
22′, 39′ Jani Jankov, 45′ Dimche Mitrov, 49′ Hristijan Jakimov, 51′ Vasko Trajkov, 63′ (og) Jovan Gjorgiev – 10′ Martin Ristovski

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
14116132147938
237161213461333
335161123392019
434161114401624
52816916442222
62416736362115
7161651103444-10
816164481631-15
9161651101548-33
1015164392243-21
11101631121945-26
1251612131965-46
Promotion | 2.MFL East
Play-off |

North Round 17:

SSK Nova – Ilinden (S) 2:1
34′ Gorjan Angelovski, 39′ Shenol Shabotikj – 55′ (pen) Mario Blagojevski

Studena Voda – Petrovec 6:0
9′ Slavko Arsovski, 44′ Rinor Iseni, 46′, 62′ Darko Todorovski, 68′, 74′ Stefan Josifovski

Bakshkimi 1947 – Aerodrom 3:1
7′ Flamur Redjepi, 20′ Elmedin Kjaili, 60′ (pen) Ersin Neziri – 14′ Omer Isinov

Rinia 98 – Rashtak 3:1
25′ Amet Ljatifi, 57′, 60′ Orhan dauti – 80′ Martin Kalchev

Bashkimi (Lj) – Fortuna 0:2
50′ Berat Shakiri, 65′ Djemil Jahiji

Besa-Vlazrimi – Volkovo 4:1
3′, 40′ Mervan Fetai, 28′ (pen) Arburim Ajdini, 68′ Sedat Murseli – 23′ Petar Spirovski

Madjari Solidarnost – Rechica 6:0
10′ Mario Rajatoski, 20′ Marko Risteski, 45′, 75′ Kristijan Apostolovski, 65′ Martin Spirovski, 85′ Darko Dodevski

Nju Stars was idle.

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
151191702741559
247201523562531
337191144421824
437201217462323
536201136412912
63219955453015
730209383136-5
827208392838-10
9262082103854-16
1024197393537-2
11232072112632-6
12211963102046-26
13182053122138-17
1416154472327-4
15111932142752-25
1641904152578-53
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM

West Round 12:

Zajazi – Napredok 1:0
85′ Florian Mehmedi

Ljuboten – Nerashti 4:1
19′ Slavche Antovski, 76′, 81′ Ivica Kostadinoski, 89′ Hristijan Dimitrijevski – 23′ Harbin Memishi

Vrapchishte 1958 – Rechica (GR) 1:1
72′ Furkan Hasipi – 34′ Huzri Djemaili

Arsimi – Proleter (T) 8:1
9′, 33′, 53′ Arian Ejupi, 19′ Vulnet Elmazi, 23′ Nedim Zendeli, 31′ Ersel Diko, 35′ Osman Aliji, 76′ Faris Shabani – 36′ Stefan Gjurchinovski

Trabzonspor – Besa 1976 0:3
13′ Bashkim Ljama, 45′ Aid Beadini, 86′ Memet Idrizi

Kamjani was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
14014131046739
234141112551639
32613751281711
42614824241311
5221464423167
62113634392811
715135082036-16
811133281733-16
9101431101428-14
107141491531-16
1111401131066-56
Play-off | group stage

South Round 21:

Mladost 1930 – Novo Crnilishte 0:6
22′, 38′ Blerand Kjamili, 28′, 45′, 52′, 67′ Erdjan Ibraimoski

Golemo Konjari – Prevalec 1:0
20′ Zoran Mircheski

Obrshani – Dojransko Ezero 2:0
33′ Filip Likoski, 73′ Antonio Dimoski

Vardar (N) – Mladost (U) 5:0
21′, 40′, 43′ Gjorgji Shishkov, 60′ Jane Stojanov, 76′ Igor Gjorgjiev

Lokomotiva – Pitu Guli 1:0
83′ Robin Shabanoski

Played on Wednesday:

Bratstvo 07 – Dinamo 5:3
6′ Samir Karishikj, 37′ (pen), 43′, 52′ Nasaf Shabanov, 62′ Leutrim Baftiroski – 28′ (pen) Kire Naumoski, 80′ (pen) Martin Josifoski
Red cards: 27′ Elham Fazlioski (B)

Marena and Napredok (KR) were idle.

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
151211632631350
246221444522428
343211416643331
438211155512526
538201226502624
634211119573027
729228593537-2
8232172124373-30
9222164112350-27
10222164113464-30
11202062123143-12
12202262143165-34
13192054113056-26
141521939493910
1521412111348-35
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Play-off |
Disqualified | by FFM

Southwest Round 17:

Karaorman – Iskra 9:0
13′ Cvetan Gligoroski, 27′, 36′ Ivica Kjeleshoski, 39′, 74′ Nikola Dimov, 58′ Stefan Krsteski, 67′, 72′ Kristijan Domazetoski, 85′ Marijan Choleski

Lirija (G) – Crno Buki ZL 1:1
83′ Vasko Najdovski – 90’+1 Dimitar Kochishki
Red cards: 90’+2 Dimitar Kochishki (CB)

Kravari – Strela 3:1
54′ Antonio Grujoski, 63′, 89′ Vlade Janakievski – 40′ Leonid Mijak

Novaci – Belica 3:0 awarded
NOTE: The visiting board came to the match, but the bus with the players did not arrive reportedly due to engine failure.

Pobeda (I) – Oktisi 1:3
44′ Juval Isa – 21′, 86′ Ermir Vrnezi, 53′ Lindian Lufi

Voska Sport – Sateska 7:1
13′, 25′, 70′ Meriton Merko, 15′, 86′ Naser Doko, 17′, 82′ Ermond Arslani – 76′ (pen) Boge Bimbiloski

Makedonija (V) – Vlaznimi 3:2
6′, 65′ Aleksandar Zaturoski, 30′ Marjan Mileski – 9′ Ardi Polisi, 55′ Abil Shakjiri

Prespa was idle.

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
156201820692544
243191342461333
337191144462323
434201118452421
53220102854468
63219102743358
731191018412615
83020100103638-2
927207673031-1
1027207673439-5
11232065938317
12232072112853-25
13172045114056-16
14131941142664-38
15101531111533-18
1682022162478-54
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *