Take a peek at the final standings of Macedonia’s fourth level groups. Somewhere promotion or relegation play-offs were even played.
photo by Vasko Boshe: moment of 4.MFL Bitola Round 26 match between Karamani (red) and Partizan (white)
Keep in mind that there is no relegation except for the groups of Bitola, Kumanovo and Prilep as they have a fifth level as well. The column next to the club named “from” reveals the city, town or village from where each club is. If this field is marked with / that means that the settlement bears the same name as the club.
Groups allocated with 3.MFL North:
4.MFL Gazi Baba
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Madjari Solidarnost | Skopje | 18 | 16 | 2 | 0 | 91:16 | 50 | play-off |
2. | Rashtak | / | 18 | 13 | 2 | 3 | 50:31 | 41 | |
3. | Miladinovci | / | 18 | 8 | 6 | 4 | 36:30 | 30 | |
4. | Smiljkovci | / | 18 | 10 | 0 | 8 | 44:44 | 30 | |
5. | Dolno Konjari | / | 18 | 8 | 2 | 8 | 34:32 | 23 | |
6. | R’zhanichino | / | 18 | 6 | 5 | 7 | 33:42 | 23 | |
7. | Mralino | / | 18 | 5 | 2 | 11 | 35:50 | 17 | |
8. | Indjikovo | / | 18 | 3 | 4 | 11 | 23:39 | 13 | |
9. | Goce Delchev | Skopje | 18 | 3 | 4 | 11 | 27:55 | 13 | |
10. | Bunardjik RP | / | 18 | 3 | 3 | 12 | 23:57 | 12 |
4.MFL Kisela Voda
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Cementarnica 55 | Skopje | 13 | 12 | 0 | 1 | 53:17 | 36 | play-off |
2. | Aerodrom | Skopje | 13 | 10 | 0 | 3 | 50:12 | 30 | |
3. | Slavija | Skopje | 13 | 10 | 0 | 3 | 31:17 | 30 | |
4. | Pobeda | Dolno Lisiche | 13 | 4 | 1 | 8 | 14:25 | 13 | |
5. | Vardar 75 | Skopje | 13 | 4 | 1 | 8 | 27:45 | 13 | |
6. | Slavija 19 | Skopje | 13 | 4 | 0 | 9 | 21:31 | 12 | |
7. | SSK Mladinec | Skopje | 13 | 4 | 0 | 9 | 22:40 | 12 | |
8. | Titan | Skopje | 7 | 0 | 0 | 7 | 7:38 | 0 |
NOTE: Titan quit on half-season.
4.MFL Kumanovo
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Rechica | / | 18 | 13 | 2 | 3 | 49:19 | 41 | play-off |
2. | Mladost | Dolno Konjare | 18 | 13 | 2 | 3 | 37:23 | 41 | |
3. | Karposh 93 | Kumanovo | 18 | 10 | 1 | 7 | 29:30 | 31 | |
4. | Pobeda | Tromegja | 18 | 8 | 3 | 7 | 38:27 | 27 | |
5. | Chetirce | / | 18 | 8 | 2 | 8 | 38:37 | 26 | |
6. | Junior | Dobroshane | 18 | 8 | 0 | 10 | 32:36 | 24 | |
7. | Ran Proizvod | Studena Bara | 18 | 7 | 1 | 10 | 31:43 | 22 | |
8. | Makedonija | Agino | 18 | 7 | 0 | 11 | 23:29 | 21 | |
9. | Bashkimi 1947 | Kumanovo | 18 | 6 | 2 | 10 | 25:31 | 20 | |
10. | Milano | Kumanovo | 18 | 3 | 1 | 14 | 20:47 | 10 | relegation |
*relegation to 5.MFL Kumanovo |
4.MFL Lipkovo
The league is inactive.
4.MFL Skopje
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Nju Jork | Skopje | 15 | 13 | 2 | 0 | 67:9 | 41 | play-off |
2. | Shishevo | / | 15 | 12 | 3 | 0 | 52:15 | 39 | |
3. | Bashkimi Bashinec | Ljuboten | 15 | 8 | 1 | 6 | 32:23 | 25 | |
4. | Butel | Skopje | 15 | 7 | 0 | 8 | 38:31 | 21 | |
5. | Chair | Skopje | 15 | 6 | 1 | 8 | 27:38 | 19 | |
6. | Vlae | Skopje | 15 | 5 | 3 | 7 | 35:55 | 18 | |
7. | Nju Starts | Skopje | 15 | 4 | 1 | 10 | 24:42 | 13 | |
8. | Bratstvo | Ljubin | 15 | 3 | 1 | 11 | 20:45 | 10 | |
9. | Napredok 65-Shutka | Skopje | 8 | 0 | 0 | 8 | 3:40 | 0 |
NOTE: Napredok 65-Shutka quit on half-season.
Groups allocated with 3.MFL West:
4.MFL Gostivar
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Proleter | Tumchevishte | 8 | 7 | 1 | 0 | 22:7 | 22 | promotion |
2. | Vrapchishte | / | 8 | 5 | 1 | 2 | 22:10 | 16 | |
3. | Gradec | / | 8 | 3 | 3 | 2 | 18:13 | 12 | |
4. | Liria | Raven | 8 | 1 | 2 | 5 | 8:16 | 5 | |
5. | Sermnova | Srbinovo | 5 | 1 | 1 | 3 | 6:15 | 4 | |
6. | Iliria 92 | Balin Dol | 5 | 0 | 0 | 5 | 2:17 | 0 |
NOTE: Sermnova and Iliria 92 quit on half-season.
4.MFL Kichevo
The league was played only during the second half-season. It was declared that the winner won’t be promoted.
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Kichevo | / | 10 | 7 | 2 | 1 | 17:9 | 23 | |
2. | Paris | Premka | 10 | 3 | 7 | 0 | 17:11 | 16 | |
3. | Kolari | / | 10 | 3 | 5 | 2 | 13:14 | 14 | |
4. | Uskana | Kichevo | 10 | 2 | 5 | 3 | 18:18 | 11 | |
5. | Goce Delchev | Drugovo | 10 | 1 | 5 | 4 | 10:14 | 8 | |
6. | Bratstvo | Lisichani | 10 | 0 | 4 | 6 | 6:15 | 4 |
4.MFL Tetovo
Due to problems within the OFS Tetovo the league did not start. It was announced that the season would begin in spring, but that never happened.
Groups allocated with 3.MFL Southwest:
4.MFL Bitola
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Strela | Mogila | 30 | 21 | 6 | 3 | 76:26 | 69 | promotion |
2. | Pobeda | Ivanjevci | 30 | 21 | 5 | 4 | 62:30 | 68 | |
3. | Lisolaj | / | 30 | 16 | 5 | 9 | 67:37 | 53 | |
4. | Kosmos | Budakovo | 30 | 15 | 6 | 9 | 49:34 | 51 | |
5. | Novaci 2011 | / | 30 | 15 | 3 | 12 | 62:51 | 48 | |
6. | DOSK | Dolno Orizari | 30 | 14 | 4 | 12 | 68:44 | 46 | |
7. | Old Bojs | Bitola | 30 | 13 | 3 | 14 | 54:49 | 42 | |
8. | Poeshevo | / | 30 | 15 | 5 | 10 | 69:52 | 41 | (-9) |
9. | Chagor | Lopatica | 30 | 11 | 6 | 13 | 52:53 | 39 | |
10. | Crna Reka | Dolna Charlija | 30 | 10 | 6 | 14 | 46:50 | 36 | |
11. | Svetlost | Kukurechani | 30 | 10 | 6 | 14 | 36:39 | 36 | |
12. | Bukovo | / | 30 | 11 | 3 | 16 | 65:66 | 36 | |
13. | Pelagonija | Logovardi | 30 | 12 | 5 | 13 | 57:68 | 35 | (-6) |
14. | Partizan | Dobrushevo | 30 | 10 | 4 | 16 | 39:58 | 34 | play-off |
15. | Karamani | / | 30 | 7 | 3 | 20 | 46:105 | 24 | play-off |
16. | KSK | Krklino | 30 | 2 | 4 | 24 | 33:109 | 10 | relegation |
*relegation to 5.MFL Bitola |
Relegation play-off:
Partizan – Pelagonija (4th in 5.MFL Bitola) 1:3
Karamani – Elenik (3rd in 5.MFL Bitola) 5:1
Both matches were played in Kukurechani.
4.MFL Demir Hisar
The league is inactive.
4.MFL Makedonski Brod
The league is inactive.
4.MFL Ohrid
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Debrca | Belchishta | 12 | 10 | 0 | 2 | 42:17 | 30 | play-off |
2. | Voska | Ohrid | 12 | 6 | 1 | 5 | 35:23 | 19 | play-off |
3. | Sveti Petar | Leshani | 12 | 5 | 2 | 5 | 22:23 | 17 | play-off |
4. | Rudar | Kuratica | 12 | 4 | 4 | 4 | 29:30 | 16 | play-off |
5. | Vulkan | Kosel | 12 | 5 | 1 | 6 | 31:33 | 16 | |
6. | Zlesti | / | 12 | 3 | 2 | 7 | 19:40 | 11 | |
7. | Vapila | / | 12 | 1 | 6 | 5 | 21:33 | 9 | |
8. | Slavej | Mesheishta | / | / | / | / | / | / |
NOTE: Slavej quit after the Round 1.
Promotion play-of:
Semi-finals
Voska – Sveti Petar 0:5
Debrca – Rudar 4:1
Final
Sveti Petar – Debrca 0:2
Debrca wins promotion.
4.MFL Resen
The league is inactive.
4.MFL Struga
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Makedonija | Vranishta | 12 | 10 | 0 | 2 | 34:14 | 30 | play-off |
2. | Lozhani | / | 12 | 9 | 2 | 1 | 33:11 | 29 | play-off |
3. | Belica | Dolna Belica | 12 | 7 | 2 | 3 | 29:17 | 23 | play-off |
4. | Iskra | Moroishta | 12 | 6 | 1 | 5 | 35:19 | 19 | |
5. | Koroshishta | / | 12 | 4 | 1 | 7 | 27:28 | 13 | |
6. | Mornar | Radozhda | 12 | 2 | 1 | 9 | 11:36 | 7 | |
7. | Draslajca | / | 12 | 0 | 1 | 11 | 6:50 | 1 |
Promotion play-of:
Semi-final
Lozhani – Belica 0:0 (7:6 p.s.o.)
Final
Makedonija – Lozhani 2:1
Makedonija wins promotion.
Groups allocated with 3.MFL Center:
4.MFL Kavadarci
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Gaber | Kavadarci | 6 | 5 | 0 | 1 | 19:11 | 15 | promotion |
2. | Sopotsko Pole | Sopot | 6 | 4 | 0 | 2 | 20:10 | 12 | |
3. | Crna Reka | Vozarci | 6 | 3 | 0 | 3 | 10:9 | 9 | |
4. | Drenovo | / | 6 | 0 | 0 | 6 | 3:22 | 0 | |
5. | Edinstvo | Trstenik | DNS | ||||||
6. | Sirkovo | / | DNS |
4.MFL Negotino
The league started, but we have no info whether ever finished.
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
Pobeda | Pepelishte | promotion | |||||||
Mladost | Koreshnica | ||||||||
Povardarie | Krivolak | ||||||||
Venec | Dolni Disan | ||||||||
Napredok | Vojshanci | ||||||||
Polet | Tremnik | ||||||||
Vardar | Bistrenci | ||||||||
Partizan | Timjanik |
4.MFL Prilep
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Kadica 1965 | / | 25 | 18 | 3 | 4 | 70:26 | 57 | play-off |
2. | Sloga 1976 | Lazhani | 25 | 16 | 2 | 7 | 75:40 | 50 | play-off |
3. | Obrshani | / | 25 | 16 | 2 | 7 | 52:46 | 50 | play-off |
4. | Dinamo | Mazhichishte | 25 | 14 | 5 | 6 | 50:28 | 47 | play-off |
5. | Crvena Zvezda | Senokos | 25 | 13 | 7 | 5 | 63:38 | 46 | |
6. | Junajted | Prilep | 25 | 14 | 3 | 8 | 82:41 | 45 | |
7. | Kadino | / | 25 | 10 | 6 | 9 | 59:41 | 36 | |
8. | Proleter | Prilep | 25 | 10 | 3 | 12 | 62:71 | 33 | |
9. | Vrbjani | / | 25 | 9 | 3 | 11 | 33:39 | 32 | |
10. | Mukos | Drenovci | 25 | 7 | 5 | 12 | 42:46 | 27 | |
11. | Trizla | Prilep | 25 | 7 | 6 | 13 | 38:58 | 26 | |
12. | Pelagonija | Pashino Ruvci | 25 | 6 | 5 | 19 | 29:94 | 18 | |
13. | Prilep Siti | Prilep | 25 | 5 | 0 | 19 | 31:82 | 16 | relegation |
14. | Ilinden | Dolneni | 13 | 0 | 0 | 13 | 10:46 | 0 | relegation |
*relegation to 5.MFL Prilep |
NOTE: Ilinden quit on half-season.
Promotion play-of:
Semi-finals
Kadica 1965 – Dinamo 0:2
Sloga 1976 – Obrshani 2:2 (2:4 p.s.o.)
Final
Dinamo – Obrshani 1:0
Dinamo wins promotion.
4.MFL Veles
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Forca Nova | Veles | 16 | 13 | 1 | 2 | 31:12 | 40 | |
2. | Martolci 07 | / | 16 | 11 | 2 | 3 | 53:23 | 32 | |
3. | Lokomotiva | Gradsko | 16 | 8 | 3 | 5 | 32:31 | 27 | promotion |
4. | Ilinden BS | Bashino | 16 | 8 | 0 | 8 | 32:27 | 24 | |
5. | Bashkimi | Jabolchishte | 16 | 6 | 2 | 8 | 21:27 | 20 | |
6. | Mladost | Veles | 16 | 5 | 4 | 7 | 17:34 | 19 | |
7. | Gorski | Veles | 16 | 4 | 3 | 9 | 22:31 | 15 | |
8. | Sogle | / | 16 | 4 | 3 | 9 | 26:36 | 15 | |
9. | Internacional | Kalaslari | 16 | 4 | 0 | 12 | 33:46 | 12 |
NOTE: Forca Nova declined promotion due to financial problems, runner-up Martolci did the same, so third-placed Lokomotiva got promoted.
Groups allocated with 3.MFL Southeast:
4.MFL Gevgelija
The league is inactive.
4.MFL Radovish
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Raklish | Radovish | 14 | 13 | 1 | 0 | 52:14 | 40 | promotion |
2. | Sloga | Zleovo | 14 | 9 | 0 | 5 | 40:26 | 27 | |
3. | Sachevo | / | 14 | 8 | 1 | 5 | 31:24 | 25 | |
4. | Goten | Podaresh | 14 | 8 | 0 | 6 | 42:29 | 24 | |
5. | Izveden | Oraovica | 14 | 8 | 0 | 6 | 33:34 | 24 | |
6. | Izvor | Kalugjerica | 14 | 7 | 0 | 7 | 35:39 | 21 | |
7. | Serta | Konche | 14 | 1 | 0 | 13 | 15:47 | 3 | |
8. | Bobovec | Injevo | 14 | 1 | 0 | 13 | 10:45 | 3 |
4.MFL Strumica
The league is inactive.
4.MFL Valandovo
The league is inactive.
The third league Southeast this season features only 6 teams. The winner of the lone active group will be promoted, a promotion invitation may also be sent to the runner-up and even the third-placed team.
Groups allocated with 3.MFL East:
4.MFL Kochani
The league is inactive.
4.MFL Kratovo
The league is inactive.
4.MFL Probishtip
club | from | M | W | D | L | GD | P | ||
1. | Ratavica | / | 6 | 5 | 1 | 0 | 22:10 | 16 | |
2. | Creshovo Topche | Probishtip | 6 | 4 | 1 | 1 | 18:10 | 13 | |
3. | Zletovica | Zletovo | 6 | 2 | 2 | 2 | 19:18 | 8 | |
4. | Sokol | Petrshino | 6 | 2 | 1 | 3 | 15:17 | 7 | |
5. | Kamenjar | Kalnishte | 6 | 2 | 0 | 4 | 12:17 | 6 | |
6. | Strmosh | / | 6 | 0 | 4 | 2 | 17:21 | 4 | |
7. | Beloshnica | Lezovo | 6 | 1 | 1 | 4 | 13:23 | 4 |
NOTE: Ratavica wins this league on the last three occasions but always declines promotion.
4.MFL Shtip
The league is inactive.
4.MFL Sveti Nikole
The league is inactive.
4.MFL Vinica
The league is inactive.
With only one active group, promotion will be difficult to settle. Interested clubs may be invited to take part in next season’s third league East without playing any games, but only if the league is short on teams (less than six).