Round overview of the 3.MFL groups (13/14.04.2019) (Video)

Rudar, Osogovo, Pitu Guli and Besa (DD) scored 8 goals each to humiliate their opponents, Kadino smashed Fortuna in a direct battle for the North top, Center leaders Prevalec fall in Rosoman allowing Pitu Guli to get back in game, while Drita took over the West top after Vardari slipped in Golema Rechica.

photo by Mihajlo Stojchevski: moment of Rudar vs. Rabotnik Djumajlija

Advertisements

Center Round 17:

Mladost 1930 – Topolka 3:0 awarded
The match was interrupted in the 59th minute while 1:1 when the visiting coach attacked the referee who had just awarded a penalty kick for the hosts.

Napredok (KR) – Golemo Konjari 1:0 (0:0)
90’+6 Blagojche Eftindjioski
Red cards: 90’+5 Vladimir Beshovski (GK)

Pitu Guli – Marena 8:0 (4:0)
8′, 49′ Jovancho Bubakjoski, 11′ (pen) Sote Andreeski, 19′, 33′ Uncha Bojadjieski, 53′ Jani Pazhikj, 56′ Gjorgjija Murgoski, 68′ Martin Rzhanikoski

Rosoman 83 – Prevalec 1:0 (0:0)
80′ Slobodan Dukov
Red cards: 73′ Ljupcho Donev (P)

Babuna – Bratstvo 07 0:1 (0:1)
40′ Djavid Alijoski
Red cards: 42′ Toshe Dimchevski (Ba)

Topolchani – Novo Crnilishte 1:3 (1:0)
10′ Ferat Amedoski – 46′, 87′ Erdjan Ibraimoski, 89′ Blerand Kjamili

3.MFL Center 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155221813561541
254221732601941
333221039594019
43122958604416
530229310524210
630228684559-14
7272286837325
827227692945-16
9262282124656-10
10252275103851-13
11162261152657-31
1252233162977-48
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

West Round 18:

Rechica (GR) – Vardari 0:0
Red cards: 90′ Arnit Hamiti (R)

Ljuboten – Arsimi 2:3 (0:2)
52′ Mario Micevski, 78′ Boshko Glishovski – 4′, 49′ Enver Sulemani 22′ Burim Djelili

Trabzonspor – Nerashti 1:0 (0:0)
88′ Lavdrim Nuredini

Zajazi – Xixa 3:2 (2:2)
5′, 27′ Ismail Ismaili, 75′ Afrim Ljuma – 35′ Osman Ismaili, 36′ Ardjent Alimi

Kamjani – Drita 3:5 (1:1)
13′ Arben Bajrami, 53′ Elmaz Sinani, 90′ Fatmir Djeili – 11′, 58′ Edis Murtezani, 49′ Arsim Ramadani, 62′ Riad Izairi, 78′ Arif Ibishi

Besa (DD) – Flamurtari (D) 8:0 (3:0)
7′ Muhamed Nuredini, 15′, 39′ Djenis Ibraimi, 65′, 82′ Aid Beadini, 80′ (og) Fatbardh Redjepi, 85′, 87′ Festim Abdulahu

Napredok was idle.

3.MFL West 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
160241860651649
256241752652243
347241455582434
444241428503317
534241041039381
6322495104249-7
7302486103740-3
8302493123136-5
9302493122640-14
1029247892933-4
11272483134245-3
12182453163764-27
1342411221798-81
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

North Round 18:

Lokomotiva – SSK Nova 0:1 (0:0)
58′ Nikola Malov
Red cards: 75′ Daniel Bojchev (L)

Marino – Besa-Vlazrimi 0:3 (0:2)
12′ Mervan Fetai, 30′ Egzon Asani, 75′ Lokman Abazi

Kadino – Fortuna 4:1 (1:1)
27′ Gjoko Aleksovski, 51′ Aleksandar Angjelovski, 72′ Darko Dodevski, 78′ Dalibor Jovanovski – 10′ Idriz Ismail

Rinia 98 – Gorno Lisiche 3:0 (2:0)
13′ Ergin Redjepi, 23′ (pen) Dushko Filimanovski, 70′ (og) Kerim Ibraimov

Volkovo – BVK 3:1 (1:0)
7′ (pen) Daniel Vasikj, 53′ Hristijan Markovikj, 70′ Petar Spirovski – 86′ (pen) Emir Smajovikj

Tekstilec – Ilinden (S) 3:3 (0:2)
46′ Kristijan Stojanovski, 48′ Kiril Trajkovski, 72′ Filip Ilijoski – 5′ Aleksandar Bozhinov, 19′ Shuajb Shukrija, 65′ Kire Gievski
Red cards: 85′ Vlado Ilievski (T)

Studena Voda – Petrovec 3:0 (1:0)
1′ Andrej Jovanovski, 76′, 79′ Darko Todorovski

3.MFL North 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
167262213932568
255261817834439
351261565513813
4442614210734330
5432614111604218
6422613310584612
7382613211564412
837261141154504
934261041254513
103326103135163-12
11312694134167-26
12242690173866-28
13142642203697-61
14102631222799-72
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

East Round 18:

Ovche Pole – Sloga 1934 1:0 (0:0)
62′ (pen) Todor Miroslavev

Rudar – Rabotnik Djumajlija 8:0 (4:0)
7′, 25′ Nikola Aleksov, 17′, 48′ Bojan Ivanov, 41′, 82′ Antonio Stojchov, 51′ Darko Anastasovski, 90′ Ivan Mihajlovski

Highlights:

Osogovo – Malesh 8:1 (3:0)
4′, 70′ Dragan Paunov, 12′, 15′, 48′ Slavche Krstevski, 51′ Dario Naumovski, 68′, 85′ Toshe Manov – 88′ (pen) Erol Pilov

Bregalnica (D) was idle.

3.MFL East 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155251744582533
247251456552530
33425111135467-13
432258893541-6
5222564153567-32
6202572163348-15
71814833261016
8132071122437-13
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Southeast Round 14:

Vasilevo – Dojransko Ezero 2:2 (0:1)
55′ Ivan Tushev, 63′ Mite Mitrov – 36′ Kristijan Kolevski, 57′ Dragan Djokikj

Tiverija – Spartmani 2:4 (0:0)
48′ Mito Conev, 80′ Aleksadar Kocevski – 63′ Vane Krsgkov, 67′, 71′ Atanas Vasilev, 69′ Igor Tonevski
Red cards: 78′ Aleksandar Goshev (T), 78′ Igor Tonevski (S)

Mladost (U) was idle.

Horizont has been disqualified for not playing three consecutive matches, but stays on the table with the first half-season record.

3.MFL Southeast 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
142181332411724
23018936552827
325188194144-3
4201862103456-22
5151843112544-19
612104062027-7
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Southwest Round 19:

Ohrid – Crno Buki ZL 2:0 (1:0)
20′ Romeo Kochoski, 54′ Tome Rechkoski

Lakocherej – Prespa 1:0 (0:0)
84′ (pen) Simon Markoski

Flamurtari (R) – Novaci 1:0 (0:0)
76′ Ataj Uljo

Vlaznimi – Karaorman 2:1 (2:1)
15′ Seit Kreka, 17′ Daniel Shekutkoski – 21′ Nikola Grdanoski

Lirija (G) – Sateska 2:1 (1:0)
12′ (pen), 90’+2 Faton Tairovski – 75′ Darko Bocheski

Veleshta – Oktisi 3:0 (1:0)
20′ Marijan Choleski, 58′ Blini Mustafai, 66′ Muharem Shehu

Liria (Z) – Kravari not played
The hosts announced that they will be leaving the competition.

3.MFL Southwest 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
158251843782355
243251348382810
3392512310413110
439251231048435
5372512112504010
6362511311564610
73525112124957-8
83525112124253-11
93425104114956-7
103325103123443-9
113225102133863-25
12312587104041-1
1318136072530-5
14182560193872-34
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *