Round overview of the 3.MFL groups (Video)

Drita celebrated over Vardari and cemented the West top with a round left, while the season ended in the groups North, Southwest and Southeast. Stunning goals galore draw between Lokomotiva and Petrovec with each team scoring six goals!

photo by Mirlind Ashimi photography: the players of Drita erupt in joy after the final whistle

Advertisements

West Round 25:

Ljuboten – Rechica (GR) 2:0 (1:0)
35′ Filip Arizankoski, 50′ Rade Spasovski

Drita – Vardari 3:2 (1:0)
11′ Vildan Islami, 67′ Besim Alili, 81′ Amir Aliji – 65′ Orhan Miftar, 70′ Kushtrim Iseini

Kamjani – Trabzonspor 1:0 (0:0)
47′ Vulnet Sali

Besa (DD) – Napredok 2:3 (1:1)
15′ Belul Nebiu, 56′ Blend Djemaili – 36′ Aleksandar Velkoski, 60′ Jovica Blazheski, 78′ Zharko Simjanoski

Flamurtari – Nerashti 1:5 (1:0)
22′ Jasir Sulejmani – 47′, 66′, 80′ Lirim, Memedali, 63′ Shaban Shabani, 69′ Mahmut Ahmedi

Arsimi – Xixa 3:1 (0:1)
62′, 65′ Burim Iljazi, 74′ Azem Ljazami – 30′ Alban Bajrami

Zajazi was idle.

3.MFL West 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
160241860651649
256241752652243
347241455582434
444241428503317
534241041039381
6322495104249-7
7302486103740-3
8302493123136-5
9302493122640-14
1029247892933-4
11272483134245-3
12182453163764-27
1342411221798-81
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

East Round 27:

Sloga 1934 – Rudar 1:4 (0:1)
76′ Emre Ismailov – 26′, Antonio Stojchov, 59′ Darko Anastasovski, 63′, Bojan Ivanov, 65′ Tihi Vasilevski
Red cards: 38′ Todor Apostolov (S)

Bregalnica (D) – Osogovo 2:2 (1:0)
5′ Darko Peshovski, 81′ (pen) Vlatko Markovski – 86′ (pen) Andrej Kocevski, 90’+2 Toshe Manov

Malesh and Ovche Pole were idle.

3.MFL East 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155251744582533
247251456552530
33425111135467-13
432258893541-6
5222564153567-32
6202572163348-15
71814833261016
8132071122437-13
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

North Round 26 (last):

Lokomotiva – Petrovec 6:6 (4:1)
15′ (pen) Daniel Bojchev, 31′ Onur Kubur, 41′ Gjorgji Malov, 43′ Vladimir Mojsovski, 65′ Stojan Poposki, 85′ Stefan Georgiev – 30′ Emir Bakijov, 53′ Slobodan Jovanov, 55′, 57′ Ivo Petrushevski, 76′ Martin Damcheski, 80′ Zlatko Arsovski

Moment into SSK Nova – Kadino; photo: FK SSK Nova Skopje

Besa-Vlazrimi – Fortuna 3:4 (1:1)
30′ Amir Bajrami, 53′ Arburim Ajdini, 86′ Hamza Asani – 19′, 61′ Florim Murtezani, 73′, 80′ Vulnet Memeti

Ilinden (S) – Gorno Lisiche 1:0 (1:0)
27′ Stefan Gerginov
Red cards: 20′ Kristijan Eminovski, 20′ Adem Murati (GL)

BVK – Rinia 98 1:0 (0:0)
60′ Sead Jakupi

SSK Nova – Kadino 3:3 (1:2)
24′, 90′ Nikola Atanasov, 78′ Nikola Malov – 12′, 85′ Nikola Tripunovski, 31′ Kristijan Ivanovski

Volkovo – Studena Voda 1:1 (0:0)
82′ Nikolche Stojanovski – 57′ Andrej Jovanovski

Tekstilec – Marino 5:1 (1:0)
14′ Ivan Vanchevski, 61′, 71′ Boban Todorovski, 75′ Mane Mitovski, 85′ Vlatko Trpkovski – 87′ Aleksandar Pavikj

3.MFL North 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
167262213932568
255261817834439
351261565513813
4442614210734330
5432614111604218
6422613310584612
7382613211564412
837261141154504
934261041254513
103326103135163-12
11312694134167-26
12242690173866-28
13142642203697-61
14102631222799-72
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 20 (last):

Tiverija – Dojransko Ezero 1:2 (1:2)
38′ Riste Mitev – 19′ Petar Iliev, 25′ Kristijan Kolevski

Vasilevo – Mladost (U) 3:1 (0:1)
52′ Jordan Miloshovski, 60′ (pen) Dragi Gligorov, 83′ Faik Demirov – 30′ Ljupcho Trajkovski

Spartmani was idle.

3.MFL Southeast 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
142181332411724
23018936552827
325188194144-3
4201862103456-22
5151843112544-19
612104062027-7
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Southwest Round 26 (last):

Crno Buki ZL – Vlaznimi 1:0 (0:0)
67′ Stefan Glavevski

Lirija (G) – Flamurtari (R) 3:1 (0:1)
62′ Jonus Rustemi, 70′ (pen) Agim Redjepi, 81′ (pen) Faton Tairovski – 38′ Ataj Uljo

Veleshta – Lakocherej 3:2 (2:2)
17′, 54′ Ilir Sheji, 44′ Marijan Choleski – 12′, 38′ Martin Nicheski

Kravari – Prespa 3:3 (1:3)
27′ Vlade Lupeski, 60′ Daniel Stankovski, 70′ Viktor Mustafov – 4′ Nikola Kalevski, 28′ Martin Georgievski, 37′ Niko Plastinovski

Oktisi – Novaci 2:4 (2:1)
37′ Nenad Vlakjeski, 44′ Shenol Medi – 5′ Martin Kuzmanov, 48′ Betim Kjerimi, 50′ (pen), 56′ Mende Petrovski

Sateska – Karaorman 3:1 (0:1)
70′ Daniel Cvetanoski, 86′ Jovan Stoeski, 89′ (pen) Nikola Skeparoski – 16′ Ivica Kjeleshoski

Ohrid was idle.

3.MFL Southwest 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
158251843782355
243251348382810
3392512310413110
439251231048435
5372512112504010
6362511311564610
73525112124957-8
83525112124253-11
93425104114956-7
103325103123443-9
113225102133863-25
12312587104041-1
1318136072530-5
14182560193872-34
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *