Overview of Round 15 in the Third Leagues (Video)

Akademija Pandev - Belasica; photo: strumicanet.comAkademija Pandev smashed Belasica in the local derby on the East, while another derby was played on the South where Tikesh beat Borec.

East: (Round 14)

Bregalnica Golak – Osogovo 1:1
Karbinci – Sloga 1934 1:4
Ovche Pole – Plachkovica 1:1
Rabotnik Djumajlija – Babi 2:1
Napredok (R) – Sasa 1:1
Akademija Pandev – Belasica 3:0

MP W D L +/- P
Akademija Pandev 14 12 2 0 47:6 38 play-off
Plachkovica 14 12 2 0 39:8 36 -2
Belasica 14 9 2 3 36:11 29
Ovche Pole 14 7 5 2 24:16 26
Bregalnica Golak 14 6 4 4 18:12 22
Rabotnik Djumajlija 14 7 1 6 21:19 22
Napredok (R) 14 5 3 6 29:27 18
Osogovo 14 4 4 6 25:23 16
Sloga 1934 14 2 4 8 22:36 10
Babi 14 3 1 10 11:35 10
Sasa 14 0 4 10 11:35 4 relegation
Karbinci 14 1 0 13 10:65 3 relegation

*Plachkovica has been deducted 2 points.

South:

Golemo Konjari – Dojransko Ezero 1:0
Pobeda (V) – 11 Oktomvri 1:0
Zorbas-Pobeda – Partizan 3:0 awarded
(interrupted in the 30th minute after the visiting goalee attacked the referee)
Tikvesh – Borec 2:0
Mladost (U) – Vardar (N) 0:1
Prevalec – Mlekar 3:1

MP W D L +/- P
Vardar (N) 15 15 0 0 47:6 45 play-off
Pobeda (V) 15 12 1 2 42:11 37
Tikvesh 15 9 3 3 31:16 30
Prevalec 15 6 5 4 27:21 23
11 Oktomvri 15 7 2 6 21:19 23
Dojransko Ezero 15 7 1 7 35:29 22
Zorbas-Pobeda 15 6 2 7 30:35 20
Borec 15 5 3 7 36:20 18
Partizan 15 4 4 7 19:35 16 (relegation)
Golemo Konjari 15 4 1 10 17:42 13 (relegation)
Mladost (U) 15 2 1 12 15:46 7 relegation
Mlekar 15 1 1 13 8:49 4 relegation

South-West:

Novaci – Kravari 4:2
Mogila – Vlaznimi 1:0
Korabi – Prespa 3:2
Labunishta – Veleshta 1:0
Liria (G) – Flamurtari (R) 2:2
Karaorman – Poeshevo 6:1

MP W D L +/- P
Veleshta 15 11 0 4 32:23 33 play-off
Mogila 15 9 4 2 25:9 31
Labunishta 15 9 2 4 31:14 29
Novaci 15 8 5 2 27:12 29
Flamurtari (R) 15 7 3 5 31:17 24
Prespa 15 7 1 7 34:24 22
Kravari 15 6 2 7 22:28 20
Vlaznimi 15 5 4 6 25:19 19
Korabi 15 6 1 8 22:35 19
Karaorman 15 5 0 10 29:39 15 (relegation)
Liria (G) 15 3 4 8 19:38 13 relegation
Poeshevo 15 0 2 13 23:61 2 relegation

West: (Round 13)

Drita – Rechica (GR) 1:0
Vardari – Flamurtari (D) 2:0
Arsimi – Tearca 2:0
Zajazi – Skenderbeu 1:1
Kamjani – Gradec 1:0
Napredok was idle.

MP W D L +/- P
Vardari 13 9 2 2 29:13 29 play-off
Skenderbeu 12 8 3 1 31:16 27
Napredok 12 8 1 3 40:14 25
Zajazi 13 7 3 3 32:19 21 -3
Rechica (GR) 13 6 2 5 22:26 20
Drita 13 7 0 6 19:22 18 -3
Kamjani 13 5 1 7 22:24 16
Arsimi 13 4 2 7 17:31 14
Flamurtari (D) 13 4 1 8 19:25 13 (relegation)
Gradec 13 3 2 8 12:30 11 (relegation)
Tearca 13 3 1 9 18:28 10 relegation
Bratstvo (L) 11 3 0 8 17:29 9 relegation

*Zajazi has been deducted 3 points for not playing the return leg of last season’s play-off for promotion to the Second League.
*Drita has been deducted 3 points for not playing a Round of 32 game in the Macedonian Cup.
*Bratstvo (L) quit the league on half-season.

North:

Fortuna – Goblen Junior 1:2
Goce Delchev SP – Volkovo 1:0
Rashtak – Lepenec 3:1
Kadino (S) – Besa-Vlazrimi 0:1
Lokomotiva – Slavija 7:0
Madjari Solidarnost – Ilinden (S) 2:3

MP W D L +/- P
Goblen Junior 15 13 1 1 62:8 40 play-off
Lokomotiva 15 13 1 1 53:9 40
Kadino (S) 15 9 1 5 30:22 28
Fortuna 15 8 0 7 34:36 24
Madjari Solidarnost 15 8 0 7 29:33 24
Goce Delchev SP 15 7 2 6 28:42 23
Volkovo 15 5 2 8 17:26 17
Ilinden (S) 15 5 1 9 25:31 16
Rashtak 15 4 3 8 25:32 14 (relegation)
Besa-Vlazrimi 15 4 1 10 22:41 13 (relegation)
Slavija 15 4 1 10 19:47 13 relegation
Lepenec 15 3 1 11 19:45 7 relegation -3

*Lepenec has been deducted 3 points for not playing the Round 2 game against Lokomotiva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *