Round overview of the 3.MFL groups (19-21.04.2019)

Ohrid officially won 2.MFL West promotion after securing the title in the Southwest, Pitu Guli took over the Center top with a road win over direct promotion rivals Prevalec, while Dojransko Ezero is just a point away from 2.MFL East promotion.

photo by FK Pitu Guli Krushevo: a winning selfie at Prevalec

Advertisements

Center Round 18:

Topolka – Topolchani 1:2 (0:2)
66′ Dimitar Chokov – 15′ Darko Chapkunoski, 43′ Ferat Amedoski

Novo Crnilishte – Babuna 4:2 (2:1)
25′, 35′ Nazmi Islamoski, 60′ Faton Islami, 76′ Erdjan Ibraimoski – 15′ Daniel Trajkovski, 80′ Draganche Ristovski

Bratstvo 07 – Rosoman 83 3:0 (2:0)
2′ (pen) Temur Eminoski, 19′ Djavid Alijoski, 70′ Naim Mustafoski

Prevalec – Pitu Guli 0:1 (0:1)
29′ (og) Antonio Chokov
Red cards: 50′ Oliver Velkovski (P), 50′ Blagojche Stojanoski (PG)

Marena – Napredok (KR) 0:1 (0:1)
33′ Hristijan Mitreski

Golemo Konjari – Mladost 1930 2:2 (1:0)
30′ Zoran Mircheski 55′ Angelche Stojanoski – 57′ Martin Bogeski, 62′ Dimitar Kitanoski

3.MFL Center 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155221813561541
254221732601941
333221039594019
43122958604416
530229310524210
630228684559-14
7272286837325
827227692945-16
9262282124656-10
10252275103851-13
11162261152657-31
1252233162977-48
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

West Round 19:

Flamurtari (D) – Kamjani 0:6 (0:2)
7′ Vulnet Sali, 20′, 59′ Bajram Memedi, 70′ Arben Bajrami, 75′ Liris Bedjeti, 87′ Shkeljzen Osmani

Drita – Ljuboten 3:1 (2:0)
15′ Vildan Islami, 40′, 51′ Edis Murtezani – 74′ (pen) Robert Dimitrieski

Arsimi – Zajazi 0:0

Vardari – Trabzonspor 2:0 (2:0)
18′ Hadis Emruli, 28′ Semir Ibraimi

Xixa – Rechica (GR) 2:0 (2:0)
30′, 40′ Osman Ismaili

Nerashti – Napredok was interrupted in the 80th minute while 1:1 when a home played got sent sent off.

Besa (DD) was idle.

3.MFL West 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
157231760601644
253231652582038
344231355552233
441231328473314
533231031038371
6312394104148-7
7302393112933-4
8292385103639-3
929247892933-4
10292392122539-14
112723831242420
12182353153759-22
1342311211591-76
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

North Round 19:

Rinia 98 – Lokomotiva 2:2 (2:0)
3′ Fuat Sulejmani, 45′ Ergin Redjepi – 52′ Bozhidar Angelovski, 83′ Onur Kubur

Gorno Lisiche – Kadino 2:3 (0:1)
53′ Tomche Pavlovski, 53′ Kristijan Eminovski – 5′ Dino Acheski, 87′ Darko Dodevski, 88′ Daniel Anchevski
Red cards: 43′ Antonio Petrovski (K), 90’+1 Kristijan Eminovski (GL)

Fortuna – Studena Voda 4:2 (2:1)
18′ Agon Sefo, 21′, 61′ Florim Murtezani, 48′ Rijad Velii – 29′ Andrej Jovanovski, 76′ Martin Tomeski

Petrovec – Marino 4:1 (1:1)
32′, 47′, 70′ (pen) Emir Bakijov, 81′ Martin Duvnjak – 16′ Aleksandar Pavikj

Besa-Vlazrimi – Tekstilec 2:1 (2:0)
10′ Egzon Asani, 42′ Arburim Ajdini – 67′ Sinisha Jovanovski

Ilinden (S) – Volkovo 5:1 (1:0)
2′ (pen) Kire Gievski, 48′ Stefan Trajanovski, 63′, 74′, 82′ Shuajb Shukrija – 55′ Andrej Sokoloski

BVK – SSK Nova 0:1 (0:1)
41′ Petar Mihajlov

3.MFL North 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
167262213932568
255261817834439
351261565513813
4442614210734330
5432614111604218
6422613310584612
7382613211564412
837261141154504
934261041254513
103326103135163-12
11312694134167-26
12242690173866-28
13142642203697-61
14102631222799-72
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

East Round 19:

Rabotnik Djumajlija – Osogovo 0:1 (0:1)
33′ Filip Gjeorgiev

Bregalnica (D) – Rudar 1:0 (0:0)
88′ Darko Peshovski

Malesh – Ovche Pole not played

Sloga 1934 was idle.

3.MFL East 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
154241734582533
247251456552530
33425111135467-13
431248793339-6
5212463153365-32
6192471163348-15
71814833261016
8132071122437-13
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Southeast Round 15:

Dojransko Ezero – Tiverija 2:1 (1:1)
43′ Dragan Djokikj, 79′ Kristijan Kolevski – 23′ Aleksandar Markov

Mladost (U) – Vasilevo 9:2 (6:0)
7′, 23′, 57′ Marjan Kostadinov, 13′, 16′, 36′ Adrijan Spasikj, 42′ Stefan Jovovikj, 74′ Nenad Rashitovikj, 76′ Robert Lazarovski – 48′ Petre Petrov, 54′ Mite Mitrov

Spartmani was idle.

3.MFL Southeast 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
142181332411724
23018936552827
325188194144-3
4201862103456-22
5151843112544-19
612104062027-7
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Southwest Round 20:

Kravari – Veleshta 6:3 (3:1)
15′ Daniel Stankovski, 18′ Miki Talevski, 24′, 83′ Sasho Talevski, 60′ Daniel Muzoski, 69′ Ardian Zuberovski – 29′ Fitim Sadiku, 67′ Shkeljzen Shej, 84′ Genci Zhuta
Red card: 55′ Miki Talevski (K), 55′ Shpetim Kaba (V)

Oktisi – Lirija (G) 0:2 (0:0)
52′ Faton Tairovski, 85′ Albion Murati

The Ohrid players celebrate the promotion; photo: GFK Ohrid Lychnidos

Sateska – Vlaznimi 2:0 (0:0)
68′, 71′ Daniel Mitreski

Karaorman – Flamurtari (R) 2:3 (0:1)
57′, 80′ Ivica Kjeleshoski – 26′, 72′ Detar Selimi, 48′ Jasmin Tajroski

Novaci – Lakocherej 3:1 (0:1)
52′ Mende Petrovski, 63′, 87′ Andrej Ristevski – 38′ Antonio Krstanoski

Prespa – Ohrid 2:2 (2:0)
9′ Denis Dimitrioski, 39′ Niko Plastinovski – 75′ Romeo Kochoski, 80′ Nikola Sekuloski
Red cards: 85′ Aleksandar Bakuleski (O)

Crno Buki ZL – Liria (Z) not played

Liria (Z) has been disqualified for not appearing in two consecutive matches. Since they played 5 out of the 13 second half-season rounds, the results from these five matches have been cancelled according to the rules (50% have to be played in order for the matches to remain and the other to be awarded). The team stays at the table with their record from the first half-season.

3.MFL Southwest 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
158251843782355
243251348382810
3392512310413110
439251231048435
5372512112504010
6362511311564610
73525112124957-8
83525112124253-11
93425104114956-7
103325103123443-9
113225102133863-25
12312587104041-1
1318136072530-5
14182560193872-34
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *