Overview of Round 20 in the Third Leagues

Vardar (N) champions of the South; photo: FK VardarVardar from Negotino is officially champion of the South, while Novaci managed to take over the top in the South-West.

East: (Round 19)

Belasica – Osogovo 0:1
Rabotnik Djumajlija – Bregalnica Golak 1:0
Napredok (R) – Ovche Pole 4:2
Akademija Pandev – Karbinci 12:0
Sasa – Sloga 1934 2:0
Babi – Plachkovica 2:0

MP W D L +/- P
Akademija Pandev 19 17 2 0 78:6 53 play-off
Plachkovica 19 15 3 1 50:10 46 -2
Belasica 19 11 2 6 41:18 35
Rabotnik Djumajlija 19 10 1 8 27:30 31
Napredok (R) 19 8 3 8 38:35 27
Ovche Pole 19 7 5 7 27:29 26
Bregalnica Golak 19 7 4 8 22:22 25
Osogovo 19 6 5 8 30:25 23
Babi 19 7 1 11 19:39 22
Sloga 1934 19 4 4 11 31:45 16
Sasa 19 4 4 11 24:40 16 relegation
Karbinci 19
1
0
18
10:98
3
relegated

*Plachkovica has been deducted 2 points.

South:

Dojransko Ezero – Tikvesh 1:0
Mladost (U) – Zorbas-Pobeda 5:2
Mlekar – Golemo Konjari 0:3
Vardar (N) – 11 Oktomvri 5:0
Borec – Partizan 5:1
Prevalec – Pobeda (V) 5:3

MP W D L +/- P
Vardar (N) 20
17
3
0
58:10
54
play-off
Pobeda (V) 20 15 1 4 55:21 46
Tikvesh 20 11 4 5 35:19 37
Prevalec 20 9 6 5 42:29 33
11 Oktomvri 20 9 2 9 29:28 29
Borec 20 8 3 9 44:28 27
Dojransko Ezero 20 8 3 9 40:39 27
Golemo Konjari 20 7 2 11 27:52 23
Zorbas-Pobeda 20 6 4 10 36:54 22
Partizan 20 6 4 10 26:46 22 relegation
Mladost (U) 20
4
3
13
26:54
15
relegated
Mlekar 20
1
3
16
11:60
6
relegated

*Kozhuf Miravci, who belongs to the South, got relegated from the Second League meaning that an additional third team will get relegated.

South-West:

Liria (G) – Korabi 6:8
Vlaznimi – Labunishta 0:1
Karaorman – Novaci 1:3
Poeshevo – Mogila 3:0 awarded
Flamurtari (R) – Kravari 3:0
Veleshta – Prespa 3:0 awarded

MP W D L +/- P
Novaci 20 12 5 3 45:15 41 play-off
Veleshta 20 14 0 6 46:38 39 -3
Flamurtari (R) 20 11 3 6 42:19 36
Labunishta 20 12 2 6 39:22 35 -3
Mogila 20
9
4
7
25:24
31
relegated

Prespa 20 9 2 9 42:29 29
Kravari 20 9 2 9 31:35 29
Korabi 20 9 1 10 41:54 28
Vlaznimi 20 6 5 9 29:25 23
Karaorman 20 7 0 13 35:49 21
Liria (G) 20 4 4 12 31:56 16 (relegation)
Poeshevo 20 3 2 15 35:74 11 relegation

*Mogila quit the league near the end of the season so all of their remaining matches will be awarded 3:0 in favor of the opposing teams.
*Labunishta has been deducted 3 points for not playing the Round 16 game against Flamurtari (R).
*Veleshta has been deducted 3 points for not playing the Round 19 game against Kravari.

West: (Round 19)

Skenderbeu – Rechica (GR) 4:2
Tearca – Napredok 2:0
Drita – Kamjani 4:4
Arsimi – Zajazi 3:2
Flamuratari (D) – Gradec 4:2
Vardari was idle.

MP W D L +/- P
Vardari 18 12 3 3 42:18 39 play-off
Skenderbeu 18 12 3 3 48:26 39
Napredok 18 11 1 6 46:21 34
Arsimi 18 8 2 8 28:39 26
Rechica (GR) 18 7 3 8 33:40 24
Drita 19 8 3 8 31:38 24 -3
Flamurtari (D) 19 7 2 10 34:37 23
Zajazi 18 7 4 7 38:31 22 -3
Tearca 19 6 3 10 27:34 21 (relegation)
Kamjani 18 6 2 10 32:36 20 (relegation)
Gradec 18 5 2 11 21:47 17 relegation
Bratstvo (L) 11
3
0
8
17:29
9
relegated

*Zajazi has been deducted 3 points for not playing the return leg of last season’s play-off for promotion to the Second League.
*Drita has been deducted 3 points for not playing a Round of 32 game in the Macedonian Cup.
*Bratstvo (L) quit the league on half-season.

North:

no games were played

MP W D L +/- P
Goblen Junior 19 17 1 1 74:9 52 play-off
Lokomotiva 19 15 1 3 58:14 46
Kadino (S) 19 10 1 8 36:35 31
Fortuna 19 9 0 10 48:48 27
Madjari Solidarnost 19 9 0 10 32:39 27
Goce Delchev SP 19 8 3 8 37:53 27
Volkovo 19 9 2 8 31:34 26
Ilinden (S) 19 7 2 10 33:36 23
Slavija 19 7 1 11 33:55 22 (relegation)
Rashtak 19 6 3 10 28:40 21 (relegation)
Besa-Vlazrimi 19 6 1 12 35:53 19 relegation
Lepenec
19
4
1
14
27:65
10
relegated -3

*Lepenec has been deducted 3 points for not playing the Round 2 game against Lokomotiva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *