FINAL STANDINGS

2.MFL 2022/23

PosClubPtsPWDLFAGD
175302361842559
273302370711160
363301965552035
458301776642638
55030148843358
6483015312432914
74130125133135-4
840301241441356
93630106144054-14
103530105153647-11
11343097143040-10
12313087153149-18
13313094173178-47
14303086163541-6
15253067172647-21
16230022813102-89
Promotion | 1.MFL
Play-off |
Play-out |
Relegation | 3.MFL

*Gostivar has been deducted 3 points for fielding an ineligible player in Round 16.


Round 1 (20/08/2022 - 24/08/2022)
Saturday, 20/08/2022
17:00 Detonit Plachkovica 2 : 0 Belasica
17:00 Kozhuf 2 : 4 Pelister
17:00 Ohrid Lychnidos 2 : 1 Teteks
17:00 Lokomotiva (S) 2 : 3 Gostivar
17:00 Karaorman 0 : 2 Voska Sport
17:00 Sasa 1 : 2 Besa 1976
17:00 Arsimi 0 : 1 Vardar
Wednesday, 24/08/2022
16:00 Borec 1 : 2 Sloga 1934
Round 2 (27/08/2022)
Saturday, 27/08/2022
16:00 Pelister 0 : 0 Besa 1976
16:00 Gostivar 1 : 0 Sasa
16:00 Voska Sport 3 : 0 Lokomotiva (S)
16:00 Sloga 1934 0 : 0 Karaorman
16:00 Belasica 5 : 0 Borec
16:00 Teteks 1 : 3 Detonit Plachkovica
16:00 Vardar 2 : 0 Ohrid Lychnidos
16:00 Kozhuf 1 : 2 Arsimi
Round 3 (03/09/2022)
Saturday, 03/09/2022
16:00 Arsimi 0 : 1 Pelister
16:00 Ohrid Lychnidos 0 : 0 Kozhuf
16:00 Detonit Plachkovica 1 : 1 Vardar
16:00 Borec 2 : 4 Teteks
16:00 Karaorman 3 : 1 Belasica
16:00 Lokomotiva (S) 0 : 0 Sloga 1934
16:00 Sasa 0 : 4 Voska Sport
16:00 Besa 1976 1 : 1 Gostivar
Round 4 (10/09/2022)
Saturday, 10/09/2022
16:00 Pelister 1 : 3 Gostivar
16:00 Voska Sport 2 : 1 Besa 1976
16:00 Sloga 1934 1 : 1 Sasa
16:00 Belasica 1 : 1 Lokomotiva (S)
16:00 Teteks 2 : 1 Karaorman
16:00 Vardar 6 : 0 Borec
16:00 Kozhuf 2 : 0 Detonit Plachkovica
16:00 Arsimi 1 : 0 Ohrid Lychnidos
Round 5 (17/09/2022 - 18/09/2022)
Saturday, 17/09/2022
15:00 Gostivar 2 : 2 Voska Sport
Sunday, 18/09/2022
15:00 Ohrid Lychnidos 0 : 1 Pelister
15:00 Detonit Plachkovica 3 : 1 Arsimi
15:00 Borec 0 : 2 Kozhuf
15:00 Karaorman 1 : 2 Vardar
15:00 Lokomotiva (S) 0 : 0 Teteks
15:00 Sasa 1 : 1 Belasica
15:00 Besa 1976 3 : 2 Sloga 1934
Round 6 (01/10/2022 - 12/10/2022)
Saturday, 01/10/2022
15:00 Pelister 1 : 1 Voska Sport
15:00 Sloga 1934 0 : 1 Gostivar
15:00 Belasica 1 : 0 Besa 1976
15:00 Teteks 0 : 3 Sasa
15:00 Vardar 2 : 0 Lokomotiva (S)
15:00 Arsimi 9 : 0 Borec
Wednesday, 12/10/2022
14:00 Kozhuf 0 : 2 Karaorman
14:00 Ohrid Lychnidos 2 : 0 Detonit Plachkovica
Round 7 (08/10/2022 - 09/10/2022)
Saturday, 08/10/2022
14:00 Detonit Plachkovica 1 : 0 Pelister
14:00 Borec 1 : 2 Ohrid Lychnidos
14:00 Karaorman 2 : 0 Arsimi
14:00 Sasa 0 : 3 Vardar
14:00 Besa 1976 6 : 1 Teteks
14:00 Gostivar 0 : 0 Belasica
14:00 Voska Sport 3 : 0 Sloga 1934
Sunday, 09/10/2022
14:00 Lokomotiva (S) 3 : 0 Kozhuf
Round 8 (16/10/2022)
Sunday, 16/10/2022
14:00 Pelister 3 : 0 Sloga 1934
14:00 Belasica 1 : 3 Voska Sport
14:00 Teteks 0 : 7 Gostivar
14:00 Vardar 1 : 0 Besa 1976
14:00 Kozhuf 3 : 2 Sasa
14:00 Arsimi 0 : 0 Lokomotiva (S)
14:00 Ohrid Lychnidos 1 : 0 Karaorman
14:00 Detonit Plachkovica 1 : 0 Borec
Round 9 (23/10/2022)
Sunday, 23/10/2022
14:00 Borec 0 : 4 Pelister
14:00 Karaorman 1 : 1 Detonit Plachkovica
14:00 Lokomotiva (S) 0 : 1 Ohrid Lychnidos
14:00 Sasa 1 : 0 Arsimi
14:00 Besa 1976 3 : 0 Kozhuf
14:00 Gostivar 1 : 0 Vardar
14:00 Voska Sport 4 : 0 Teteks
14:00 Sloga 1934 1 : 2 Belasica
Round 10 (29/10/2022 - 30/10/2022)
Saturday, 29/10/2022
13:30 Vardar 2 : 1 Voska Sport
14:00 Pelister 1 : 0 Belasica
14:00 Kozhuf 0 : 3 Gostivar
14:00 Arsimi 2 : 0 Besa 1976
14:00 Ohrid Lychnidos 1 : 0 Sasa
14:00 Detonit Plachkovica 3 : 2 Lokomotiva (S)
14:00 Borec 0 : 2 Karaorman
Sunday, 30/10/2022
13:00 Teteks 0 : 3 Sloga 1934
Round 11 (05/11/2022)
Saturday, 05/11/2022
13:00 Karaorman 2 : 1 Pelister
13:00 Lokomotiva (S) 3 : 2 Borec
13:00 Sasa 1 : 1 Detonit Plachkovica
13:00 Besa 1976 1 : 3 Ohrid Lychnidos
13:00 Gostivar 2 : 0 Arsimi
13:00 Voska Sport 2 : 2 Kozhuf
13:00 Sloga 1934 0 : 3 Vardar
13:00 Belasica 4 : 0 Teteks
Round 12 (12/11/2022 - 13/11/2022)
Saturday, 12/11/2022
13:00 Arsimi 1 : 2 Voska Sport
13:00 Ohrid Lychnidos 1 : 2 Gostivar
Sunday, 13/11/2022
13:00 Pelister 11 : 0 Teteks
13:00 Vardar 1 : 1 Belasica
13:00 Kozhuf 2 : 0 Sloga 1934
13:00 Detonit Plachkovica 3 : 0 Besa 1976
13:00 Borec 0 : 3 Sasa
13:00 Karaorman 1 : 1 Lokomotiva (S)
Round 13 (26/11/2022)
Saturday, 26/11/2022
13:00 Lokomotiva (S) 2 : 3 Pelister
13:00 Sasa 2 : 2 Karaorman
13:00 Besa 1976 3 : 0 Borec
13:00 Gostivar 1 : 1 Detonit Plachkovica
13:00 Voska Sport 3 : 0 Ohrid Lychnidos
13:00 Sloga 1934 0 : 0 Arsimi
13:00 Belasica 3 : 1 Kozhuf
13:00 Teteks 0 : 2 Vardar
Round 14 (03/12/2022)
Saturday, 03/12/2022
13:00 Pelister 2 : 2 Vardar
13:00 Kozhuf 4 : 1 Teteks
13:00 Arsimi 2 : 0 Belasica
13:00 Ohrid Lychnidos 2 : 0 Sloga 1934
13:00 Detonit Plachkovica 1 : 1 Voska Sport
13:00 Borec 0 : 2 Gostivar
13:00 Karaorman 0 : 0 Besa 1976
13:00 Lokomotiva (S) 2 : 1 Sasa
Round 15 (09/12/2022 - 10/12/2022)
Friday, 09/12/2022
13:00 Vardar 2 : 0 Kozhuf
Saturday, 10/12/2022
13:00 Sasa 1 : 2 Pelister
13:00 Besa 1976 2 : 0 Lokomotiva (S)
13:00 Gostivar 5 : 1 Karaorman
13:00 Voska Sport 6 : 0 Borec
13:00 Sloga 1934 1 : 3 Detonit Plachkovica
13:00 Belasica 1 : 1 Ohrid Lychnidos
13:00 Teteks 0 : 2 Arsimi
Round 16 (18/02/2023)
Saturday, 18/02/2023
14:00 Pelister 5 : 0 Kozhuf
14:00 Vardar 1 : 1 Arsimi
14:00 Teteks 2 : 0 Ohrid Lychnidos
14:00 Belasica 2 : 1 Detonit Plachkovica
14:00 Sloga 1934 4 : 0 Borec
14:00 Voska Sport 4 : 1 Karaorman
14:00 Gostivar 1 : 0 Lokomotiva (S)
14:00 Besa 1976 2 : 0 Sasa
Round 17 (25/02/2023 - 26/02/2023)
Saturday, 25/02/2023
14:00 Besa 1976 1 : 2 Pelister
14:00 Sasa 0 : 3 Gostivar
14:00 Lokomotiva (S) 1 : 2 Voska Sport
14:00 Borec 0 : 1 Belasica
14:00 Detonit Plachkovica 1 : 0 Teteks
14:00 Ohrid Lychnidos 0 : 1 Vardar
14:00 Arsimi 2 : 1 Kozhuf
Sunday, 26/02/2023
14:00 Karaorman 2 : 0 Sloga 1934
Round 18 (04/03/2023 - 05/03/2023)
Saturday, 04/03/2023
14:00 Pelister 3 : 1 Arsimi
14:00 Kozhuf 2 : 1 Ohrid Lychnidos
14:00 Vardar 2 : 0 Detonit Plachkovica
14:00 Teteks 1 : 1 Borec
14:00 Belasica 1 : 0 Karaorman
14:00 Voska Sport 4 : 0 Sasa
14:00 Gostivar 1 : 0 Besa 1976
Sunday, 05/03/2023
14:00 Sloga 1934 0 : 1 Lokomotiva (S)
Round 19 (08/03/2023 - 09/03/2023)
Wednesday, 08/03/2023
14:00 Gostivar 1 : 1 Pelister
14:00 Besa 1976 0 : 1 Voska Sport
14:00 Sasa 1 : 0 Sloga 1934
14:00 Lokomotiva (S) 3 : 0 Belasica
14:00 Borec 0 : 3 Vardar
14:00 Detonit Plachkovica 0 : 0 Kozhuf
14:00 Ohrid Lychnidos 2 : 0 Arsimi
Thursday, 09/03/2023
14:00 Karaorman 1 : 0 Teteks
Round 20 (11/03/2023 - 12/03/2023)
Saturday, 11/03/2023
14:00 Pelister 3 : 0 Ohrid Lychnidos
14:00 Arsimi 0 : 1 Detonit Plachkovica
14:00 Kozhuf 1 : 1 Borec
14:00 Belasica 2 : 0 Sasa
14:00 Voska Sport 0 : 0 Gostivar
Sunday, 12/03/2023
14:00 Vardar 4 : 1 Karaorman
14:00 Teteks 1 : 0 Lokomotiva (S)
14:00 Sloga 1934 0 : 1 Besa 1976
Round 21 (18/03/2023 - 22/03/2023)
Saturday, 18/03/2023
15:00 Gostivar 5 : 0 Sloga 1934
15:00 Besa 1976 3 : 0 Belasica
Sunday, 19/03/2023
15:00 Sasa 0 : 0 Teteks
15:00 Lokomotiva (S) 1 : 2 Vardar
15:00 Karaorman 0 : 0 Kozhuf
15:00 Borec 2 : 4 Arsimi
15:00 Detonit Plachkovica 1 : 1 Ohrid Lychnidos
Wednesday, 22/03/2023
15:00 Voska Sport 2 : 1 Pelister
Round 22 (01/04/2023)
Saturday, 01/04/2023
15:00 Pelister 2 : 0 Detonit Plachkovica
15:00 Ohrid Lychnidos 2 : 0 Borec
15:00 Arsimi 3 : 1 Karaorman
15:00 Kozhuf 2 : 1 Lokomotiva (S)
15:00 Vardar 3 : 0 Sasa
15:00 Teteks 1 : 2 Besa 1976
15:00 Belasica 0 : 3 Gostivar
15:00 Sloga 1934 1 : 3 Voska Sport
Round 23 (08/04/2023)
Saturday, 08/04/2023
15:00 Sloga 1934 1 : 1 Pelister
15:00 Voska Sport 4 : 1 Belasica
15:00 Gostivar 5 : 0 Teteks
15:00 Besa 1976 2 : 1 Vardar
15:00 Sasa 1 : 1 Kozhuf
15:00 Lokomotiva (S) 0 : 3 Arsimi
15:00 Karaorman 1 : 0 Ohrid Lychnidos
15:00 Borec 1 : 2 Detonit Plachkovica
Round 24 (14/04/2023 - 15/04/2023)
Friday, 14/04/2023
16:00 Vardar 0 : 0 Gostivar
Saturday, 15/04/2023
16:00 Pelister 4 : 0 Borec
16:00 Detonit Plachkovica 0 : 0 Karaorman
16:00 Ohrid Lychnidos 1 : 1 Lokomotiva (S)
16:00 Arsimi 2 : 1 Sasa
16:00 Kozhuf 2 : 0 Besa 1976
16:00 Teteks 0 : 4 Voska Sport
16:00 Belasica 2 : 3 Sloga 1934
Round 25 (23/04/2023)
Sunday, 23/04/2023
16:00 Belasica 2 : 1 Pelister
16:00 Sloga 1934 1 : 1 Teteks
16:00 Voska Sport 2 : 1 Vardar
16:00 Gostivar 5 : 1 Kozhuf
16:00 Besa 1976 1 : 0 Arsimi
16:00 Sasa 2 : 1 Ohrid Lychnidos
16:00 Lokomotiva (S) 1 : 3 Detonit Plachkovica
16:00 Karaorman 4 : 0 Borec
Round 26 (26/04/2023)
Wednesday, 26/04/2023
16:00 Pelister 2 : 0 Karaorman
16:00 Borec 0 : 3 Lokomotiva (S)
16:00 Detonit Plachkovica 5 : 1 Sasa
16:00 Ohrid Lychnidos 2 : 1 Besa 1976
16:00 Arsimi 0 : 2 Gostivar
16:00 Kozhuf 1 : 2 Voska Sport
16:00 Vardar 3 : 0 Sloga 1934
16:00 Teteks 3 : 2 Belasica
Round 27 (29/04/2023)
Saturday, 29/04/2023
16:00 Teteks 2 : 1 Pelister
16:00 Belasica 0 : 1 Vardar
16:00 Sloga 1934 2 : 1 Kozhuf
16:00 Voska Sport 3 : 1 Arsimi
16:00 Gostivar 3 : 0 Ohrid Lychnidos
16:00 Besa 1976 3 : 0 Detonit Plachkovica
16:00 Lokomotiva (S) 3 : 0 Karaorman
16:00 Sasa 4 : 1 Borec
Round 28 (06/05/2023)
Saturday, 06/05/2023
17:00 Pelister 2 : 1 Lokomotiva (S)
17:00 Karaorman 1 : 2 Sasa
17:00 Borec 0 : 4 Besa 1976
17:00 Detonit Plachkovica 0 : 2 Gostivar
17:00 Ohrid Lychnidos 2 : 2 Voska Sport
17:00 Arsimi 0 : 0 Sloga 1934
17:00 Kozhuf 4 : 2 Belasica
17:00 Vardar 1 : 2 Teteks
Round 29 (09/05/2023)
Tuesday, 09/05/2023
17:00 Vardar 1 : 1 Pelister
17:00 Teteks 4 : 2 Kozhuf
17:00 Belasica 0 : 1 Arsimi
17:00 Sloga 1934 3 : 0 Ohrid Lychnidos
17:00 Voska Sport 5 : 3 Detonit Plachkovica
17:00 Gostivar 4 : 0 Borec
17:00 Besa 1976 1 : 0 Karaorman
17:00 Sasa 2 : 1 Lokomotiva (S)
Round 30 (13/05/2023)
Saturday, 13/05/2023
17:00 Pelister 0 : 0 Sasa
17:00 Lokomotiva (S) 2 : 0 Besa 1976
17:00 Karaorman 0 : 2 Gostivar
17:00 Borec 1 : 7 Voska Sport
17:00 Detonit Plachkovica 2 : 1 Sloga 1934
17:00 Ohrid Lychnidos 3 : 0 Belasica
17:00 Arsimi 3 : 4 Teteks
17:00 Kozhuf 3 : 1 Vardar