FINAL STANDINGS

2.MFL West 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
133161033321418
2291692521147
3271683525187
425167451519-4
5231665521192
6211663724231
721166371920-1
8181663723212
9141642101529-14
10101624101533-18
Promotion | 1.MFL

*Vardari was deducted 3 points because one of their U19 players was fielded twice in less than 24 hours with the second match being their Round 15 game against Drita. The result remained unchanged.

*Due to the COVID-19 pandemic the season forcibly ended. Promotion play-off and relegation were annulled, while first-placed team got promoted without being crowned as champion.


Round 1 (24/08/2019)
Saturday, 24/08/2019
17:00 Ohrid 1 : 2 Vlazrimi 77
17:00 Korabi 2 : 2 Skopje
17:00 Kadino (S) 1 : 2 Labunishta
17:00 Gostivar 3 : 4 Drita
17:00 Pelister 2 : 0 Vardari
Round 2 (01/09/2019)
Sunday, 01/09/2019
16:30 Vlazrimi 77 1 : 1 Labunishta
16:30 Ohrid 0 : 1 Gostivar
16:30 Drita 3 : 1 Korabi
16:30 Vardari 3 : 0 Kadino (S)
16:30 Skopje 2 : 1 Pelister
Round 3 (07/09/2019)
Saturday, 07/09/2019
16:00 Pelister 3 : 1 Drita
16:00 Kadino (S) 0 : 1 Skopje
16:00 Korabi 2 : 0 Ohrid
16:00 Labunishta 1 : 0 Vardari
16:00 Gostivar 2 : 0 Vlazrimi 77
Round 4 (15/09/2019)
Sunday, 15/09/2019
15:30 Drita 2 : 0 Kadino (S)
15:30 Vlazrimi 77 3 : 2 Vardari
15:30 Skopje 1 : 0 Labunishta
15:30 Ohrid 1 : 5 Pelister
15:30 Gostivar 2 : 0 Korabi
Round 5 (21/09/2019)
Saturday, 21/09/2019
15:30 Vardari 2 : 0 Skopje
15:30 Pelister 0 : 0 Gostivar
15:30 Labunishta 3 : 2 Drita
15:30 Korabi 4 : 0 Vlazrimi 77
15:30 Kadino (S) 2 : 1 Ohrid
Round 6 (28/09/2019)
Saturday, 28/09/2019
15:00 Drita 1 : 0 Vardari
15:00 Ohrid 0 : 0 Labunishta
15:00 Korabi 1 : 2 Pelister
15:00 Vlazrimi 77 1 : 0 Skopje
15:00 Gostivar 0 : 0 Kadino (S)
Round 7 (06/10/2019)
Sunday, 06/10/2019
15:00 Pelister 3 : 1 Vlazrimi 77
15:00 Vardari 4 : 1 Ohrid
15:00 Kadino (S) 3 : 1 Korabi
15:00 Skopje 0 : 1 Drita
15:00 Labunishta 2 : 1 Gostivar
Round 8 (12/10/2019)
Saturday, 12/10/2019
15:00 Vlazrimi 77 1 : 0 Drita
15:00 Pelister 2 : 0 Kadino (S)
15:00 Ohrid 1 : 0 Skopje
15:00 Gostivar 2 : 2 Vardari
15:00 Korabi 2 : 1 Labunishta
Round 9 (20/10/2019)
Sunday, 20/10/2019
14:30 Labunishta 1 : 1 Pelister
14:30 Kadino (S) 0 : 0 Vlazrimi 77
14:30 Skopje 4 : 2 Gostivar
14:30 Drita 0 : 1 Ohrid
14:30 Vardari 2 : 2 Korabi
Round 10 (26/10/2019)
Saturday, 26/10/2019
14:30 Labunishta 6 : 2 Kadino (S)
14:30 Vlazrimi 77 3 : 1 Ohrid
14:30 Vardari 3 : 2 Pelister
14:30 Drita 0 : 1 Gostivar
14:30 Skopje 1 : 0 Korabi
Round 11 (02/11/2019)
Saturday, 02/11/2019
13:30 Gostivar 2 : 0 Ohrid
13:30 Labunishta 0 : 1 Vlazrimi 77
13:30 Korabi 2 : 1 Drita
13:30 Kadino (S) 1 : 2 Vardari
13:30 Pelister 2 : 3 Skopje
Round 12 (09/11/2019)
Saturday, 09/11/2019
13:00 Drita 0 : 0 Pelister
13:00 Vardari 1 : 2 Labunishta
13:00 Vlazrimi 77 1 : 1 Gostivar
13:00 Ohrid 1 : 1 Korabi
13:00 Skopje 2 : 0 Kadino (S)
Round 13 (23/11/2019)
Saturday, 23/11/2019
13:00 Kadino (S) 3 : 3 Drita
13:00 Vardari 0 : 0 Vlazrimi 77
13:00 Labunishta 2 : 0 Skopje
13:00 Pelister 2 : 1 Ohrid
13:00 Korabi 2 : 1 Gostivar
Round 14 (30/11/2019)
Saturday, 30/11/2019
13:00 Vlazrimi 77 1 : 0 Korabi
13:00 Ohrid 3 : 2 Kadino (S)
13:00 Skopje 3 : 0 Vardari
13:00 Pelister 2 : 0 Gostivar
13:00 Drita 1 : 0 Labunishta
Round 15 (29/02/2020 - 01/03/2020)
Saturday, 29/02/2020
14:00 Vardari 2 : 0 Drita
14:00 Pelister 3 : 0 Korabi
14:00 Skopje 2 : 0 Vlazrimi 77
14:00 Kadino (S) 1 : 1 Gostivar
Sunday, 01/03/2020
14:00 Labunishta 3 : 2 Ohrid
Round 16 (07/03/2020 - 08/03/2020)
Saturday, 07/03/2020
14:00 Drita 0 : 0 Skopje
14:00 Vlazrimi 77 0 : 2 Pelister
14:00 Ohrid 1 : 0 Vardari
14:00 Korabi 4 : 0 Kadino (S)
Sunday, 08/03/2020
14:00 Gostivar 2 : 1 Labunishta
Round 17 (14/03/2020)
Saturday, 14/03/2020
14:30 Skopje : Ohrid
14:30 Drita : Vlazrimi 77
14:30 Kadino (S) : Pelister
14:30 Vardari : Gostivar
14:30 Labunishta : Korabi
Round 18 (22/03/2020)
Sunday, 22/03/2020
14:30 Pelister : Labunishta
14:30 Gostivar : Skopje
14:30 Ohrid : Drita
14:30 Korabi : Vardari
14:30 Vlazrimi 77 : Kadino (S)