Round 1 (07/08/2016 - 10/08/2016)
Sunday, 07/08/2016
17:30 Pobeda 0 : 2 (0 : 0) Pelister
17:30 Bregalnica 1 : 1 (0 : 0) Renova
20:00 Vardar 1 : 1 (1 : 1) Shkupi
Monday, 08/08/2016
17:30 Shkendija 2 : 1 (2 : 0) Sileks
Wednesday, 10/08/2016
17:30 Makedonija GjP 0 : 4 (0 : 2) Rabotnichki
Round 2 (14/08/2016)
Sunday, 14/08/2016
17:30 Renova 1 : 0 (0 : 0) Makedonija GjP
17:30 Shkupi 0 : 1 (0 : 1) Rabotnichki
17:30 Pelister 3 : 0 (0 : 0) Bregalnica
17:30 Sileks 2 : 1 (2 : 1) Pobeda
17:30 Vardar 3 : 0 (1 : 0) Shkendija
Round 3 (21/08/2016 - 26/10/2016)
Sunday, 21/08/2016
16:30 Bregalnica 0 : 2 (0 : 0) Sileks
16:30 Pobeda 0 : 1 (0 : 1) Vardar
16:30 Makedonija GjP 2 : 2 (1 : 1) Pelister
16:30 Rabotnichki 1 : 0 (0 : 0) Renova
Wednesday, 26/10/2016
14:30 Shkendija 0 : 1 (0 : 0) Shkupi
Round 4 (27/08/2016 - 28/08/2016)
Saturday, 27/08/2016
16:30 Pelister 3 : 0 (1 : 0) Rabotnichki
16:30 Sileks 1 : 1 (1 : 0) Makedonija GjP
16:30 Vardar 5 : 1 (3 : 1) Bregalnica
16:30 Shkupi 0 : 0 (0 : 0) Renova
Sunday, 28/08/2016
16:30 Shkendija 3 : 1 (0 : 0) Pobeda
Round 5 (10/09/2016 - 11/09/2016)
Saturday, 10/09/2016
16:00 Rabotnichki 3 : 1 (1 : 0) Sileks
Sunday, 11/09/2016
16:00 Bregalnica 1 : 1 (0 : 1) Shkendija
16:00 Makedonija GjP 0 : 4 (0 : 1) Vardar
16:00 Renova 2 : 0 (0 : 0) Pelister
16:00 Pobeda 2 : 1 (2 : 0) Shkupi
Round 6 (17/09/2016 - 18/09/2016)
Saturday, 17/09/2016
15:30 Shkupi 2 : 1 (1 : 0) Pelister
Sunday, 18/09/2016
15:30 Sileks 0 : 0 Renova
15:30 Vardar 1 : 0 (1 : 0) Rabotnichki
15:30 Shkendija 3 : 0 (3 : 0) Makedonija GjP
15:30 Pobeda 0 : 0 Bregalnica
Round 7 (24/09/2016 - 25/09/2016)
Saturday, 24/09/2016
15:30 Rabotnichki 1 : 3 (1 : 0) Shkendija
Sunday, 25/09/2016
15:30 Makedonija GjP 1 : 1 (1 : 0) Pobeda
15:30 Bregalnica 1 : 0 (0 : 0) Shkupi
15:30 Renova 0 : 0 Vardar
15:30 Pelister 0 : 0 Sileks
Round 8 (28/09/2016)
Wednesday, 28/09/2016
15:00 Vardar 1 : 1 (0 : 0) Pelister
15:00 Shkendija 1 : 1 (0 : 0) Renova
15:00 Shkupi 1 : 1 (1 : 0) Sileks
15:00 Pobeda 2 : 1 (1 : 0) Rabotnichki
15:00 Bregalnica 1 : 2 (1 : 1) Makedonija GjP
Round 9 (01/10/2016 - 02/10/2016)
Saturday, 01/10/2016
15:00 Rabotnichki 1 : 1 (0 : 0) Bregalnica
Sunday, 02/10/2016
15:00 Renova 1 : 1 (0 : 1) Pobeda
15:00 Pelister 1 : 2 (1 : 0) Shkendija
15:00 Makedonija GjP 0 : 1 (0 : 1) Shkupi
15:00 Sileks 1 : 3 (0 : 2) Vardar
Round 10 (15/10/2016 - 16/10/2016)
Saturday, 15/10/2016
14:30 Rabotnichki 2 : 1 (0 : 1) Makedonija GjP
Sunday, 16/10/2016
14:30 Shkupi 0 : 0 Vardar
14:30 Sileks 1 : 3 (0 : 1) Shkendija
14:30 Pelister 2 : 0 (0 : 0) Pobeda
14:30 Renova 1 : 0 (0 : 0) Bregalnica
Round 11 (23/10/2016)
Sunday, 23/10/2016
14:30 Makedonija GjP 3 : 1 (1 : 0) Renova
14:30 Rabotnichki 3 : 1 (1 : 0) Shkupi
14:30 Bregalnica 0 : 0 Pelister
14:30 Pobeda 1 : 1 (0 : 0) Sileks
14:30 Shkendija 0 : 2 (0 : 1) Vardar
Round 12 (30/10/2016)
Sunday, 30/10/2016
13:30 Shkupi 0 : 0 Shkendija
13:30 Sileks 1 : 0 (0 : 0) Bregalnica
13:30 Pelister 1 : 0 (1 : 0) Makedonija GjP
13:30 Renova 1 : 1 (1 : 1) Rabotnichki
17:30 Vardar 2 : 1 (0 : 1) Pobeda
Round 13 (05/11/2016)
Saturday, 05/11/2016
13:30 Rabotnichki 0 : 1 (0 : 0) Pelister
13:30 Makedonija GjP 1 : 1 (0 : 0) Sileks
13:30 Bregalnica 0 : 1 (0 : 0) Vardar
13:30 Renova 1 : 0 (0 : 0) Shkupi
13:30 Pobeda 1 : 2 (1 : 1) Shkendija
Round 14 (16/11/2016)
Wednesday, 16/11/2016
13:00 Shkendija 5 : 2 (4 : 1) Bregalnica
13:00 Vardar 4 : 1 (1 : 0) Makedonija GjP
13:00 Sileks 2 : 1 (1 : 0) Rabotnichki
13:00 Pelister 1 : 0 (1 : 0) Renova
13:00 Shkupi 1 : 1 (1 : 1) Pobeda
Round 15 (20/11/2016)
Sunday, 20/11/2016
13:00 Renova 2 : 2 (0 : 1) Sileks
13:00 Pelister 2 : 0 (1 : 0) Shkupi
13:00 Rabotnichki 3 : 0 (1 : 0) Vardar
13:00 Makedonija GjP 0 : 4 (0 : 2) Shkendija
13:00 Bregalnica 2 : 3 (0 : 1) Pobeda
Round 16 (27/11/2016)
Sunday, 27/11/2016
13:00 Pobeda 0 : 0 Makedonija GjP
13:00 Shkupi 1 : 1 (1 : 0) Bregalnica
13:00 Shkendija 2 : 2 (1 : 1) Rabotnichki
13:00 Vardar 1 : 0 (0 : 0) Renova
13:00 Sileks 0 : 0 Pelister
Round 17 (30/11/2016)
Wednesday, 30/11/2016
13:00 Pelister 0 : 1 (0 : 1) Vardar
13:00 Renova 1 : 2 (0 : 1) Shkendija
13:00 Sileks 1 : 0 (0 : 0) Shkupi
13:00 Rabotnichki 3 : 1 (1 : 1) Pobeda
13:00 Makedonija GjP 2 : 2 (2 : 1) Bregalnica
Round 18 (04/12/2016)
Sunday, 04/12/2016
13:00 Bregalnica 0 : 0 Rabotnichki
13:00 Pobeda 0 : 2 (0 : 0) Renova
13:00 Shkendija 1 : 0 (0 : 0) Pelister
13:00 Shkupi 0 : 2 (0 : 2) Makedonija GjP
13:00 Vardar 1 : 1 (1 : 1) Sileks
Round 19 (19/02/2017)
Sunday, 19/02/2017
14:00 Vardar 3 : 0 (2 : 0) Shkupi
14:00 Shkendija 2 : 0 (1 : 0) Sileks
14:00 Pobeda 2 : 2 (1 : 1) Pelister
14:00 Bregalnica 0 : 1 (0 : 1) Renova
14:00 Makedonija GjP 0 : 3 (0 : 1) Rabotnichki
Round 20 (25/02/2017 - 26/02/2017)
Saturday, 25/02/2017
14:00 Pelister 2 : 1 (1 : 0) Bregalnica
Sunday, 26/02/2017
14:00 Shkupi 1 : 1 (0 : 1) Rabotnichki
14:00 Renova 2 : 2 (1 : 1) Makedonija GjP
14:00 Sileks 2 : 0 (0 : 0) Pobeda
14:00 Vardar 3 : 1 (2 : 1) Shkendija
Round 21 (04/03/2017 - 05/03/2017)
Saturday, 04/03/2017
14:00 Rabotnichki 0 : 0 Renova
Sunday, 05/03/2017
14:00 Shkendija 0 : 0 Shkupi
14:00 Pobeda 2 : 1 (0 : 1) Vardar
14:00 Bregalnica 3 : 3 (1 : 1) Sileks
14:00 Makedonija GjP 1 : 2 (1 : 1) Pelister
Round 22 (12/03/2017)
Sunday, 12/03/2017
14:00 Shkupi 3 : 2 (1 : 2) Renova
14:00 Pelister 0 : 1 (0 : 0) Rabotnichki
14:00 Sileks 4 : 2 (1 : 0) Makedonija GjP
14:00 Vardar 2 : 0 (0 : 0) Bregalnica
14:00 Shkendija 4 : 0 (1 : 0) Pobeda
Round 23 (18/03/2017)
Saturday, 18/03/2017
14:00 Pobeda 1 : 1 (0 : 1) Shkupi
14:00 Bregalnica 1 : 3 (0 : 0) Shkendija
14:00 Makedonija GjP 0 : 5 (0 : 2) Vardar
14:00 Rabotnichki 2 : 0 (0 : 0) Sileks
14:00 Renova 2 : 1 (1 : 0) Pelister
Round 24 (02/04/2017)
Sunday, 02/04/2017
15:00 Sileks 3 : 0 (2 : 0) Renova
15:00 Shkupi 1 : 0 (1 : 0) Pelister
15:00 Vardar 2 : 0 (1 : 0) Rabotnichki
15:00 Shkendija 5 : 1 (4 : 0) Makedonija GjP
15:00 Pobeda 0 : 0 Bregalnica
Round 25 (05/04/2017)
Wednesday, 05/04/2017
16:00 Makedonija GjP 0 : 0 Pobeda
16:00 Bregalnica 3 : 0 (3 : 0) Shkupi
16:00 Rabotnichki 1 : 0 (1 : 0) Shkendija
16:00 Renova 0 : 1 (0 : 0) Vardar
16:00 Pelister 0 : 0 Sileks
Round 26 (09/04/2017)
Sunday, 09/04/2017
16:00 Vardar 3 : 1 (3 : 0) Pelister
16:00 Shkendija 1 : 1 (0 : 0) Renova
16:00 Shkupi 3 : 1 (2 : 0) Sileks
16:00 Pobeda 0 : 0 Rabotnichki
16:00 Bregalnica 1 : 0 (0 : 0) Makedonija GjP
Round 27 (15/04/2017)
Saturday, 15/04/2017
16:00 Rabotnichki 3 : 1 (2 : 0) Bregalnica
16:00 Renova 1 : 0 (1 : 0) Pobeda
16:00 Pelister 0 : 1 (0 : 0) Shkendija
16:00 Makedonija GjP 0 : 0 Shkupi
16:00 Sileks 0 : 1 (0 : 0) Vardar
Round 28 (22/04/2017 - 23/04/2017)
Saturday, 22/04/2017
16:00 Rabotnichki 1 : 1 (1 : 1) Makedonija GjP
Sunday, 23/04/2017
16:00 Shkupi 0 : 2 (0 : 1) Vardar
16:00 Sileks 1 : 1 (0 : 0) Shkendija
16:00 Pelister 1 : 0 (0 : 0) Pobeda
16:00 Renova 4 : 0 (1 : 0) Bregalnica
Round 29 (26/04/2017 - 27/04/2017)
Wednesday, 26/04/2017
16:00 Makedonija GjP 1 : 3 (0 : 3) Renova
16:00 Bregalnica 1 : 1 (1 : 0) Pelister
16:00 Pobeda 1 : 0 (0 : 0) Sileks
16:00 Shkendija 3 : 1 (1 : 1) Vardar
Thursday, 27/04/2017
16:00 Rabotnichki 0 : 1 (0 : 1) Shkupi
Round 30 (30/04/2017)
Sunday, 30/04/2017
16:00 Shkupi 1 : 1 Shkendija
16:00 Sileks 3 : 2 Bregalnica
16:00 Vardar 4 : 0 Pobeda
16:00 Pelister 3 : 1 Makedonija GjP
16:00 Renova 1 : 1 Rabotnichki
Round 31 (03/05/2017)
Wednesday, 03/05/2017
16:00 Rabotnichki 1 : 1 (1 : 1) Pelister
16:00 Makedonija GjP 0 : 1 (0 : 1) Sileks
16:00 Bregalnica 3 : 3 (1 : 2) Vardar
16:00 Renova 2 : 1 (2 : 1) Shkupi
16:00 Pobeda 1 : 0 (1 : 0) Shkendija
Round 32 (07/05/2017)
Sunday, 07/05/2017
16:30 Shkendija 3 : 0 (1 : 0) Bregalnica
16:30 Vardar 6 : 0 (3 : 0) Makedonija GjP
16:30 Sileks 0 : 2 (0 : 1) Rabotnichki
16:30 Pelister 3 : 0 (2 : 0) Renova
16:30 Shkupi 1 : 2 (1 : 1) Pobeda
Round 33 (13/05/2017 - 14/05/2017)
Saturday, 13/05/2017
16:30 Pelister 1 : 0 (1 : 0) Shkupi
Sunday, 14/05/2017
16:30 Renova 1 : 0 (1 : 0) Sileks
16:30 Rabotnichki 2 : 2 (0 : 1) Vardar
16:30 Makedonija GjP 2 : 3 (0 : 1) Shkendija
16:30 Bregalnica 1 : 2 (0 : 0) Pobeda
Round 34 (21/05/2017)
Sunday, 21/05/2017
16:30 Pobeda 4 : 2 (2 : 0) Makedonija GjP
16:30 Shkupi 3 : 0 (0 : 0) Bregalnica
16:30 Shkendija 2 : 2 (0 : 2) Rabotnichki
16:30 Vardar 2 : 0 (0 : 0) Renova
16:30 Sileks 3 : 3 (3 : 2) Pelister
Round 35 (28/05/2017)
Sunday, 28/05/2017
16:30 Pelister 2 : 3 (0 : 2) Vardar
16:30 Renova 4 : 4 (2 : 2) Shkendija
16:30 Sileks 1 : 0 (0 : 0) Shkupi
16:30 Rabotnichki 0 : 3 (0 : 1) Pobeda
16:30 Makedonija GjP 5 : 3 (2 : 1) Bregalnica
Round 36 (31/05/2017)
Wednesday, 31/05/2017
16:30 Bregalnica 6 : 2 (2 : 1) Rabotnichki
16:30 Pobeda 0 : 3 (0 : 2) Renova
16:30 Shkendija 3 : 1 (0 : 1) Pelister
16:30 Shkupi 1 : 1 (1 : 1) Makedonija GjP
16:30 Vardar 0 : 0 Sileks

FINAL STANDINGS

1.MFL 2016/17

PosClubPtsPWDLFAGD
183362583752451
2703620106713932
3543614121049418
4523614101244359
5523613131042375
647361114114143-2
741361011153450-16
83736813152739-12
92436412203969-30
102336411213580-45
Champions League | qualifications
Europa League | qualifications
Play-out |
Relegation | 2.MFL