Round overview of the 3.MFL groups

With one round left it is still unchanged at the Center top with Partizan ahead of Vardar (N) with just one point. Tiverija destroyed Dojransko Ezero with 8:1 in the Southeast, while Bratstvo-Vlaznimi defeated promoted Goblen Junior in the North.

photo by FK Partizan: the players of Partizan celebrate the win after the game

Advertisements

Center Round 25:

Golemo Konjari – Partizan 0:1 (0:1)
40′ Gjore Adjioski

Prevalec – Babuna 1:2 (1:2)
25′ Ljupcho Donev – 14′ Nikola Sazdovski, 42′ Aleksandar Stojanovski

Napredok (K) – Bratstvo 07 1:1 (0:0)
85′ Hristijan Dimeski – 71′ Denis Mujovikj

Gaber – Rosoman 83 0:3 awarded

Marena – Vardar (N) 1:2 (0:1)
48′ Aleksandar Jovanov – 10′ Gjorgjo Shishkov, 69′ Blagoj Temkov

Pitu Guli – Ilinden (BS) 4:2 (2:0)
10′, 40′, 86′ Gjorgji Strezovski, 67′ Jovancho Bubakjoski – 51′ Blagoj Papazov, 71′ Pepi Jovanovski

Mladost 1930 – Sloga 1976 3:0 awarded (visitors didn’t show up)

3.MFL Center 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
165262123591544
264262042641747
355261817713437
449261547533518
548261538472720
646261448553421
7Marena3526105114954-5
834261041247452
9292678113738-1
10252674153163-32
11242666142856-28
12192654172961-32
13Ilinden (BS)112625192474-50
1492626182364-41
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

North Round 25:

Studena Voda – Petrovec 3:0 (2:0)
20′, 30′ Darko Todorovski, 61′ Bojan Trajkovski

Cementarnica 55 – Madjari Solidarnost 0:3 (0:2)
3′ Seid Sinani, 20′ (og) Hristijan Volkanovski, 70′ (pen) Aleksandar Angjelovski
Red cards: 70′ Kristijan Eminovski (MS)

Fortuna – SSK Nova 6:2 (3:0)
10′ Lirim Halimi, 29′, 50′, 70′ Idriz Ismail, 33′ Fljorim Murtezani, 56′ Harbin Murtezani – 75′ Eljham Shakiri, 80′ Blagoja Dolgoski

Kadino – Volkovo 3:1 (1:1)
20′, 48′ Kristijan Ivanovski, 89′ Nikola Tripunovski – 36′ (pen) Dragan Brnjarchevski

Bratstvo-Vlaznimi – Goblen Junior 3:2 (1:2)
15′, 48′ Emir Smajovikj, 55′ (pen) Jovica Markovski

Chair – Besa-Vlazrimi 0:3 awarded

Ilinden (S) was idle.

Also, Cementarnica 55 has been deducted 3 points for not appearing at the Round 21 match, while Chair has been deducted 3 points as well, for not appearing at the Round 24 match.

3.MFL North 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
153241734753837
242241266463016
340241311049454
43824115843367
538241221054531
634241041038353
734241041052511
834241041042411
93424111124354-11
1033241031142402
1132241021247452
12162454152045-25
13122443172765-38
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 25:

Karaorman – Flamurtari (R) 5:2 (2:0)
11′ Ivica Kjeleshoski, 40′ Ilija Busheski, 65′ Dimche Volcheski, 67′ Sasho Aluloski, 80′ Nikola Grdanoski – 80′ Alban Dani, 84′ (pen) Robert Useinov

Lirija (G) – Veleshta 5:2 (3:1)
4′ 5′, 60′ Faton Tairovski, 8′ Jonus Rustemi, 64′ Darko Popovski – 7′, 50′ Fartam Hani

Korabi – Sateska 6:1 (2:0)
36′, 78′ Ljuben Dalchev, 39′, 67′ Fuat Spahiju, 65′ (pen) Meriton Merko, 87′ Habib Klobuchishta – 57′ Antonio Krstanoski

Oktisi – Kravari 2:0 (0:0)
53′ Bedri Bajrami, 57′ Goran Cokleski

Prespa – Vlaznimi 6:2 (4:1)
14′, 44′ Nikola Kalevski, 18′ (pen) Niko Plastinovski, 34′ Ilche Talevski, 46′ Toni Nastevski, 76′ Marjan Mitreski – 5′ Denis Shadov, 80′ Abil Shakjiri
Red cards: 15′ Musa Ramani (V)

Ohrid and Voska were idle.

3.MFL Southwest 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
158241914792356
2402413110594316
339241338453510
43824115861529
536241131055478
63624106853485
735241121160537
832241021262584
93224112115659-3
10292492135970-11
11292485113346-13
12262482144874-26
1318136072229-7
1401300131469-55
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 24:

Vasilevo – Spartmani 4:0 (2:0)
16′ (og) Aleksandar Mitrov, 34′ Dushko Todorov, 48′ Aleksandar Kocevski, 53′ Mitko Conev
Red cards: 45′ Naum Blazhevski (V), 45′ Panche Ristovski (S)

Napredok (R) – Detonit Junior 3:4 (2:2)
17′, 19′ Zarcho Petrov, 68′ Vane Novkov – 10′ Vitan Janev, 38′ Zoran Spasov, 54′ Martin Ristov, 90′ Antonio Fenov
Red cards: 87′ Dimche Mitrov (N)

Tiverija – Dojransko Ezero 8:1 (4:0)
7′, 11′ Stevcho Hristov, 9′ Aleksandar Ristov, 32′ Nikola Stojkov, 52′ Micho Mitrevikj, 58′, 65′ Trajche Serafimovski, 75′ Pavle Trenchev – 48′ Kristijan Kolevski

Mladost (U) – Akademija Kukla 3:0 awarded

3.MFL Southeast 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
164232111922171
255231814893158
343231418653431
440221318583523
5242373134246-4
6242373133565-30
7232272134058-18
8162351172867-39
9Partizan Bash116011517109-92
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

East Round 26:

Bregalnica Golak – Rudar 2:2 (2:1)
29′ Nenad Engjovski, 40′ (og) Metodija Kralevski – 4′ Tihi Vasilevski, 77′ Ivica Gligorovski

Kit-Go – Ovche Pole 2:0 (2:0)
12′ Jordancho Trendafilov, 25′ Boban Marikj

Kezhovica – Sloga 1934 6:0 (2:0)
19′, 58′, 62′ Martin Tashov, 29′, 67′ Emil Runchevski, 83′ Igor Anakjiev

Malesh was idle.

3.MFL East 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
17626251012015105
2442614210633924
3322695123964-25
4302586114051-11
52825871051474
6282687114048-8
7272693145368-15
8Zrnovka11401131185-74
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *