Round overview of the 3.MFL Groups (3/4.05.2019)

Many high wins in almost all groups with the most impressive being the one recorded by Bratstvo 07 who scored 9 goals. Osogovo and Kadino are closer to clinch promotion in their groups as the battle in the Center and West continues to be tight.

photo by FK Bratstvo 07 Zhitoshe: the players pose after the huge victory

Advertisements

Center Round 20:

Topolka – Babuna 2:4 (1:2)
9′ (pen) Dimitar Chokov, 63′ Risto Stankovski – 5′ Daniel Trajkovski, 20′ Alen Plakikj, 55′ (pen), 59′ Tarik Aladin Kurtagikj

Topolchani – Rosoman 83 3:0 awarded
The visitors didn’t show up.

Novo Crnilishte – Pitu Guli 0:1 (0:0)
54′ Stefan Popovski

Bratstvo 07 – Napredok (KR) 9:1 (3:0)
27′, 60′, 80′ Elham Fazlioski, 37′, 83′ Belmin Kujovikj, 42′ Djavid Alijoski, 75′ Muzafer Alioski, 84′ Jasin Amedoski, 87′ (pen) Samir Karishikj – 51′ Aleksandar Cheshelkovski

Prevalec – Mladost 1930 7:0 (5:0)
2′, 18′ Riste Krstev, 25′, 59′ Hristijan Jankuloski, 38′ Ivanche Davitkov, 43′ Kristijan Manevski, 47′ Dimche Stavrevski

Marena – Golemo Konjari 6:2 (2:0)
21′, 80′ Aleksandar Jovanov, 61′ Darko Nacev, 70′, 75′ Aleksandar Veljanov – 52′, 57′ Zoran Mircheski

3.MFL Center 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155221813561541
254221732601941
333221039594019
43122958604416
530229310524210
630228684559-14
7272286837325
827227692945-16
9262282124656-10
10252275103851-13
11162261152657-31
1252233162977-48
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

West Round 21:

Besa (DD) – Ljuboten 6:0 (2:0)
16′ Festim Abdulahu, 21′ Belul Nebiu, 60′ Rilind Kjamili, 67′ Ensar Baftijari, 78′, 81′ Emran Matoshi

Drita – Rechica (GR) 4:0 (4:0)
4′, 20′ Nuran Halimi, 24′, 29′ Agron Shefiti

Arsimi – Trabzonspor 3:0 (1:0)
35′, 50′ Burim Iljazi, 84′ Senad Abduli

Highlights:

Xixa – Napredok 0:2 (0:1)
29′, 80′ Vecko Vrencoski

Vardari – Nerashti 2:0 (1:0)
1′ (pen) Emin Bahtijar, 60′ Kushtrim Iseini

Flamurtari (D) – Zajazi 3:6 (1:4)
25′, 78′ Gazmend Hamiti, 67′ Shaban Ibraimi – 15′, 30′, 51′ Ismail Ismaili, 20′, 85′ Liridon Kadriu, 35′ Dardan Djeladini

Kamjani was idle.

3.MFL West 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
157231760601644
253231652582038
344231355552233
441231328473314
533231031038371
6312394104148-7
7302393112933-4
8292385103639-3
929247892933-4
10292392122539-14
112723831242420
12182353153759-22
1342311211591-76
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

East Round 21:

Rabotnik Djumajlija – Ovche Pole 0:3 awarded
The hosts quit the league.

Bregalnica – Malesh 3:1 (1:1)
45′ Vlatko Markovski, 61′ Gjorgjija Anastasovski, 70′ Darko Peshovski – 40′ Ahmet Halitov

Sloga 1934 – Osogovo 0:2 (0:0)
65′ Toshe Manov, 75′ Andrej Kocevski

Rudar was idle.

3.MFL East 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
154241734582533
247251456552530
33425111135467-13
431248793339-6
5212463153365-32
6192471163348-15
71814833261016
8132071122437-13
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

North Round 21:

Kadino – Lokomotiva 6:0 (3:0)
7′, 71′, 88′ Mario Blagojevski, 37′ Dalibor Jovanovski, 45′ Nikola Tripunovski, 67′ Dalibor Nikolovski

Rinia 98 – Studena Voda 0:4 (0:1)
34′, 66′, 75′ Darko Todorovski, 82′ Slavko Arsovski

Gorno Lisiche – Marino 6:0 (3:0)
8′ Orhan Etemov, 19′ Bojan Ilioski, 36′, 62′ Tomche Pavlovski, 56′ Toshe Sokolov, 75′ Veljant Gashi

Fortuna – Tekstilec 3:1 (2:0)
18′ Berat Shakiri, 35′ Agon Sefo, 53′ Vulnet Memeti – 84′ (pen) Mane Mitovski

Petrovec – Volkovo 6:2 (2:1)
23′, 57′ Filip Todorovski, 33′, 54′ Darko Viranov, 67′ Martin Duvnjak, 69′ Emir Bakijov – 45′ Erduan Mamuti, 78′ Hristijan Markovikj

Besa-Vlazrimi – SSK Nova 1:0 (1:0)
30′ Mervan Fetai

Ilinden (S) – BVK 0:1 (0:0)
82′ Almir Bishevac
Red cards: 85′ Aleksandar Markovski (I)

3.MFL North 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
167262213932568
255261817834439
351261565513813
4442614210734330
5432614111604218
6422613310584612
7382613211564412
837261141154504
934261041254513
103326103135163-12
11312694134167-26
12242690173866-28
13142642203697-61
14102631222799-72
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 17:

Spartmani – Mladost (U) 0:2 (0:1)
13′, 90 Marjan Kostadinov
Red cards: 64′ Aco Delevski (S)

Tiverija – Vasilevo 5:0 (3:0)
2′ Goran Arsovski, 19′ Mitko Conev, 41′ Vane Novkov, 58′ Micho Mitrevikj, 75′ Djoko Stoilov

Dojransko Ezero was idle.

3.MFL Southeast 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
142181332411724
23018936552827
325188194144-3
4201862103456-22
5151843112544-19
612104062027-7
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Southwest Round 23:

Novaci – Crno Buki ZL 2:1 (1:1)
24′ (pen) Blagojche Jankulovski, 66′ Vladimir Nedanovski – 3′ Oliver Daraliovski
Red cards: 88′ Andrej Ristevski (N), 88′ Stefan Glavevski (CB)

Prespa – Karaorman 3:1 (2:1)
4′, 33′ Hristijan Nikolovski, 60′ Adrijan Mehmed – 25′ Ivica Kjeleshoski

Ohrid – Sateska 4:1 (2:0)
26′ Tome Rechkoski, 44′ Romeo Kochoski, 60′ Bobi Taneski, 66′ Nikola Sekuloski – 64′ Dimitar Skeparoski
Red cards: 70′ Aleksandar Bocheski (S)

Lakocherej – Oktisi 5:1 (4:0)
1′, 69′ Kristijan Petkoski, 7′ Robert Useinov, 33′ Albnor Kaba, 35′ Martin Nicheski – 66′ Ljuben Dalchev

Lirija (G) – Veleshta 3:0 (2:0)
13′ (og) Ilirid Nasufi, 42′ Albion Murati, 77′ Faton Tairovski

Flamurtari (R) – Kravari 3:1 (1:0)
31′ Ataj Uljo, 47′  Jasmin Tajroski, 50′ Alban Dani – 65′ Sasho Talevski

Vlaznimi was idle.

3.MFL Southwest 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
158251843782355
243251348382810
3392512310413110
439251231048435
5372512112504010
6362511311564610
73525112124957-8
83525112124253-11
93425104114956-7
103325103123443-9
113225102133863-25
12312587104041-1
1318136072530-5
14182560193872-34
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *