Round overview of the 3.MFL Groups (18/19.05.2019) (Video)

Pitu Guli and Osogovo are new members of the 2.MFL East after they clinched the titles in their groups Center and East, continues the battle for the West top between Drita and Vardari.

photo by FK Pitu Guli Krushevo: the players of Pitu Guli celebrated the second league promotion

Advertisements

Center Round 22 (last):

Topolka – Rosoman 83 0:3 awarded
the hosts cancelled the match

Babuna – Pitu Guli 0:3 (0:2)
37′ Sejfulah Velioski, 42′, 49′ Gjorgji Strezovski

After match celebration:

Topolchani – Napredok (KR) 0:3 awarded
the home team could not pay the necessary taxes

Novo Crnilishte – Mladost 1930 3:4 (1:2)
15′, 60′, 70′ Erdjan Ibraimoski – 3′ Hoki Todoroski, 28′ Martin Kjushkoski, 62′ Mende Kitanoski, 68′ Pece Nacheski

Bratstvo 07 – Golemo Konjari 0:4 (0:4)
3′, 5′, 21′ Zoran Mircheski, 39′ Kristijan Danoski

Prevalec – Marena 7:3 (3:2)
1′ (og) Igno Mihov, 23′ (pen) Riste Krstev, 26′ Hristijan Jankuloski, 46’Brane Petrovski, 50′, 77′ Boban Andov, 70′ Dimche Stavrevski – 15′ Aleksandar Jovanov, 36′ (pen) Darko Nacev, 75′ Dejan Mitrov

3.MFL Center 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155221813561541
254221732601941
333221039594019
43122958604416
530229310524210
630228684559-14
7272286837325
827227692945-16
9262282124656-10
10252275103851-13
11162261152657-31
1252233162977-48
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

West Round 23:

Drita – Napredok 4:0 (1:0)
44′ Agron Shefiti, 51′ Ardit Zekjiri, 69′ (pen) Ilber Ljuma, 75′ Vildan Islami

Arsimi – Nerashti 0:0

Xixa – Vardari 1:4 (0:0)
90′ Ardjent Alimi – 57′ Besar Ibrahimi, 59′ (pen) Ajet Abazi, 61′ (og) Tair Tairoski, 80′ Emin Bahtijar

Kamjani – Zajazi 4:1 (1:1)
29′ (pen) Liris Bedjeti, 75′, 83′, 90’+1 Bajram Memedi – 17′ Dardan Djeladini

Besa (DD) – Rechica (GR) 4:0 (1:0)
36′ Belul Nebiu, 49′ Hadis Shabani, 52′ Valtrin Kjaili, 80′ Aid Beadini

Flamurtari – Trabzonspor 1:5 (0:1)
80′ Admir Ilazi – 9′ Neshat Abduli, 50′ Alil Alili, 53′ Berzat Bilali, 70′ (pen) Fatih Huseini, 80′ Oktaj Fetaji

Ljuboten was idle.

3.MFL West 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
160241860651649
256241752652243
347241455582434
444241428503317
534241041039381
6322495104249-7
7302486103740-3
8302493123136-5
9302493122640-14
1029247892933-4
11272483134245-3
12182453163764-27
1342411221798-81
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

East Round 25:

Sloga 1934 – Ovche Pole 3:0 (1:0)
27′ Martin Malchev, 70′ Martin Ampov, 90′ Ivan Ivanoski
Red cards: 75′ Viktor Trendafilov (OP)

Malesh – Osogovo 1:3 (0:2)
25′, 90′ Toshe Manov, 34′ Filip Gjeorgiev
Red cards: 87′ Mitko Pachemski (M)

Bregalnica (D) and Rudar were idle.

3.MFL East 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155251744582533
247251456552530
33425111135467-13
432258893541-6
5222564153567-32
6202572163348-15
71814833261016
8132071122437-13
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

North Round 24:

Lokomotiva – Besa-Vlazrimi 3:2 (2:0)
19′ Andrej Mitrovski, 40′ Onur Kubur, 60′ Stojan Poposki – 80′ Lokman Shabani, 89′ (pen) Egzon Asani

Ilinden (S) – Petrovec 2:4 (2:2)
30′, 36′ Shuajb Shukrija – 23′, 73′ Emir Bakijov, 41′, 84′ Martin Duvnjak

BVK – Fortuna 2:3 (1:1)
27′ Ardian Buzaki, 75′ Kushtrim Kurti – 19′ Tasim Sadiki, 55′ Vulnet Memeti, 65′ Muhamet Velii

SSK Nova – Gorno Lisiche 3:1 (1:1)
43′ Petar Mihajlov, 49′ Nikola Malov, 83′ Ferdi Ismailovski – 3′ Veljant Gashi

The goal for 1:1

Volkovo – Rinia 98 1:2 (0:1)
63′ Daniel Vasikj – 30′, 48′ Abdulfeta Ismaili

Tekstilec – Kadino 2:5 (1:2)
41′ (pen), 73′ Kiril Trajkovski – 18′, 83′ Kristijan Ivanovski, 24′ Mario Blagojevski, 55′ (pen) Valentino Trajkovski, 85′ Darko Dodevski

Marino – Studena Voda 0:6 (0:2)
10′, 49′, 65′ Kristijan Zlatkovski, 31′ Andrej Jovanovski, 64′, 86′ Darko Todorovski
Red cards: 51′ Filip Gjorgjievski (M)

3.MFL North 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
167262213932568
255261817834439
351261565513813
4442614210734330
5432614111604218
6422613310584612
7382613211564412
837261141154504
934261041254513
103326103135163-12
11312694134167-26
12242690173866-28
13142642203697-61
14102631222799-72
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Dojransko Ezero with the trophy

Southeast Round 19:

Dojransko Ezero – Vasilevo 1:2 (0:1)
85′ Kristijan Kolevski – 35′ Dragi Gligorov, 75′ Branko Gligorov

Spartmani – Tiverija 4:1 (2:1)
14′ Hristijan Timov, 45′ Panche Ristovski, 83′, 88′ Igor Tonevski – 24′ Micho Mitrevikj

Mladost (U) was idle.

3.MFL Southeast 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
142181332411724
23018936552827
325188194144-3
4201862103456-22
5151843112544-19
612104062027-7
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Southwest Round 25:

Ohrid captain Aleksandar Bakuleski receives the trophy from league secretary Jovche Poposki

Karaorman – Crno Buki ZL 3:2 (0:1)
50′ Ivica Kjeleshoski, 52′ Dushko Miloshevski, 69′ Dimche Volcheski – 29′ Petar Velevski, 65′ Stefan Karevski

Novaci – Sateska 4:0 (4:0)
9′ Marjan Kotevski, 21′ Stefan Stefanovski, 25′ Joco Gjorgovski, 42′ (og) Aleksandar Bosheski

Prespa – Oktisi 2:1 (1:0)
16′ (pen) Niko Plastinovski, 55′ Hristijan Nikolovski – 72′ Osman Ramadan

Ohrid – Kravari 8:0 (4:0)
10′, 79′, 85′ Nikola Sekuloski, 36′ Romeo Kochoski, 41′ Tome Rechkoski, 45′ Marko Arsenov, 68′ Naum Veljanoski, 80′ Dimitar Akjimovikj

Flamurtari (R) – Veleshta 1:1 (1:1)
45′ Ariton Memeti – 35′ Genci Zhuta

Vlaznimi – Lirija (G) 2:0 (1:0)
4′ Djavit Limani, 85′ Ermond Arslani
Red cards: 4′ Arjan Mehmeti (L)

Lakocherej was idle.

3.MFL Southwest 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
158251843782355
243251348382810
3392512310413110
439251231048435
5372512112504010
6362511311564610
73525112124957-8
83525112124253-11
93425104114956-7
103325103123443-9
113225102133863-25
12312587104041-1
1318136072530-5
14182560193872-34
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *