Round overview of the 3.MFL Groups (11/12.05.2019)

Kadino secured the North top and won a historic second league promotion, Drita took over the le3ad in the West, Pitu Guli and Prevalec continue the Center tight fight, Rudar and Bregalnica surprised East promotion rivals Osogovo and Ovche Pole

photo by Naselba Ilinden:  the players & staff of Kadino celebrate

Advertisements

North Round 23:

View at Besa-Vlazrimi – Ilinden; photo: KF Besa-Vlazrimi Slupchane

Kadino – Marino 4:0 (1:0)
20′ Idaver Guci, 46′ Kristijan Ivanovski, 60′, 85′ Mario Blagojevski

Studena Voda – Lokomotiva 6:1 (5:0)
4′, 15′ Andrej Jovanovski, 9′, 28′, 32′, 76′ Darko Todorovski – 65′ Daniel Bojchev

Rinia 98 – Tekstilec 5:0 (3:0)
2′ Abdulfeta Ismaili, 6′ Fuat Sulejmani, 28′ Hajrula Hajruli, 54′ Ergin Redjepi, 73′ Jasin Sulejmani

Gorno LIsiche – Volkovo 2:0 (1:0)
25′ Toshe Sokolov, 65′ Kristijan Eminovski

Fortuna – SSK Nova 1:1 (0:0)
87′ Florim Murtezani – 88′ (pen) Petar Mihajlov

Petrovec – BVK 3:2 (3:1)
12′ Emir Bakijov, 14′ Martin Duvnjak, 22′ Sedat Sali – 30′ Emir Smajovikj, 48′ (pen) Almin Smajovikj

Besa-Vlazrimi – Ilinden (S) 4:1 (2:1)
6′ Egzon Asani, 15′ Shaip Ilazi, 70′ Kjeram Ilazi, 85′ Hamza Asani – 30′ Shuajb Shukrija

3.MFL North 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
167262213932568
255261817834439
351261565513813
4442614210734330
5432614111604218
6422613310584612
7382613211564412
837261141154504
934261041254513
103326103135163-12
11312694134167-26
12242690173866-28
13142642203697-61
14102631222799-72
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Center Round 21:

Marena – Topolka 5:1 (3:0)
12′ Viktor Nacev, 18′, 38′ Aleksandar Veljanov, 65′, 70′ Aleksandar Jovanov – 55′ Risto Stankovski

Golemo Konjari – Prevalec 1:2 (0:1)
57′ (pen) Bojan Kasnioski – 41′ Riste Krstev, 81′ Dimche Stavrevski
Red cards: 90′ Martin Trajkoski (GK)

Mladost 1930 – Bratstvo 07 5:4 (2:2)
3′ (pen) Dimitar Kitanoski, 36′ Zlatko Shopeski, 66′ (pen) Martin Sidjimovski, 70′ Martin Kjushoski, 89′ Hoki Todoroski – 14′ Mile Cvetkoski, 27′, 57′ Temur Eminoski, 63′ Leutrim Baftiroski

Napredok (KR) – Novo Crnilishte 4:2 (1:2)
17′, 90′ Ilija Risteski, 59′ Filip Shavkuloski, 79′ Hristijan Mitreski – 3′, 39′ Erdjan Ibraimoski

Pitu Guli – Topolchani 1:0 (0:0)
63′ Gjorgji Strezovski

Rosoman 83 – Babuna 3:1 (1:1)
35′ (pen) Stefan Kostovski, 76′ Slobodan Dukov, 79′ Aleksandar Sokolov – 7′ Dimche Andov

3.MFL Center 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155221813561541
254221732601941
333221039594019
43122958604416
530229310524210
630228684559-14
7272286837325
827227692945-16
9262282124656-10
10252275103851-13
11162261152657-31
1252233162977-48
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

West Round 22:

Napredok – Arsimi 2:0 (1:0)
30′ Dushko Simjanoski, 85′ Zharko Simjanoski

Ljuboten – Kamjani 2:2 (1:0)
16′ Boshko Glishovski, 70′ (pen) Robert Dimitrieski – 57′ Bajram Memedi, 90’+4 Liris Bedjeti

Nerashti – Xixa 2:2 (0:2)
70′ Besir Jusufi, 76′ Imran Tairi – 25′ Bunjamin Sadikoski, 31′ Valon Bilali

Rechica (GR) – Flamurtari (D) 2:0 interrupted after 13 minutes
2′ Florijan Sinani, 13′ Arbnor Mehmedi
Registered with the actual score since the visitors fielded only 8 players but two got injured.

Zajazi – Besa (DD) 2:0 (2:0)
22′ Shaban Kjerimi, 30′ Shkjiprim Rufati

Trabzonspor – Drita 0:3 (0:1)
11′ Agron Shefiti, 59′ Vildan Islami, 72′ Nuran Halimi

Vardari was idle.

3.MFL West 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
160241860651649
256241752652243
347241455582434
444241428503317
534241041039381
6322495104249-7
7302486103740-3
8302493123136-5
9302493122640-14
1029247892933-4
11272483134245-3
12182453163764-27
1342411221798-81
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

East Round 23:

Osogovo – Rudar 2:3 (1:0)
36′ Andrej Kocevski, 64′ Dragan Paunov – 56′, 80′ Antonio Stojchov, 82′ Nikola Aleksov

Bregalnica (D) – Ovche Pole 2:1 (1:1)
22′ Darko Peshovski, 78′ Aleksandar Iliev – 45’+1 Trajche Iliev
Red cards: after FT Jordancho Trendafilov (OP)

Malesh and Sloga 1934 were idle.

3.MFL East 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155251744582533
247251456552530
33425111135467-13
432258893541-6
5222564153567-32
6202572163348-15
71814833261016
8132071122437-13
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Southeast Round 18:

Vasilevo – Spartmani 5:1 (3:1)
4′ Mite Mitrov, 20′ Dragan Mitev, 31′, 35′ Branko Gligorov, 49′ Ilija Petrov – 37′ Igor Tonevski

Mladost (U) – Dojransko Ezero 1:1 (1:1)
42′ Marjan Kostadinov – 39′ Gligor Jankulov

Tiverija was idle.

3.MFL Southeast 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
142181332411724
23018936552827
325188194144-3
4201862103456-22
5151843112544-19
612104062027-7
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Southwest Round 24:

Crno Buki ZL – Lirija (G) 1:2 (1:2)
35′ Ace Jankulovski – 23′ Jonus Rustemi, 43′ Faton Tairovski
Red cards: 90′ Agim Redjepi (L)

Veleshta – Vlaznimi 3:4 (0:2)
52′ Jashar Hani, 73′ Muharem Shehu, 74′ Ilirid Nasufi – 30′ Daniel Shekutkoski, 38′ Fatlind Polisi, 63′ Shpresim Murtezai, 72′ Djavit Limani

Kravari – Lakocherej 3:0 awarded
the visitors didn’t show up.

Oktosi – Ohrid 0:5 (0:3)
23′, 62′ Tome Rechkoski, 33′ Valentin Gjorgjieski, 39′ Nikola Sekuloski, 60′ Marko Arsenov

Sateska – Prespa 4:3 (2:3)
30′, 70′ Nikola Shekutkoski, 41′ Daniel Cvetanoski, 55′ Ace Markoski – 15′, 40′ Blagojche Ristevski, 20′ Hristijan Nikolovski

Karaorman – Novaci 1:0 (0:0)
76′ Ivica Kjeleshoski
Red cards: 89′ Mario Trposki (K)

Flamurtari (R) was idle.

3.MFL Southwest 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
158251843782355
243251348382810
3392512310413110
439251231048435
5372512112504010
6362511311564610
73525112124957-8
83525112124253-11
93425104114956-7
103325103123443-9
113225102133863-25
12312587104041-1
1318136072530-5
14182560193872-34
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *