Round overview of all 3.MFL groups (Video)

Pitu Guli eventually took over the Center top as Prevalec slipped at home, Fortuna went on top in the North after smashing Volkovo, Sateska became the first team to take away points from Ohrid, Osogovo scored 7 against Rudar, Xixa’s Sejdini scored a stunning masterpiece goal against Napredok, postponed the Southeast derby between Dojransko Ezero and Tiverija.

photo by Crno Buki ZL: big celebration after beating local rivals Novaci

Advertisements

Center Round 8:

Prevalec – Napredok (KR) 1:1 (1:1)
32′ Antonio Chokov – 42′ Ilija Risteski

Bratstvo 07 – Pitu Guli 0:3 (0:1)
37′ Sote Andreeski, 73′, 86′ Gjorgji Strezovski

Topolka – Golemo Konjari 1:1 (1:1)
37′ Dimitar Chokov – 21′ Nikolche Bozhinoski

Bozhinoski’s perfect free kick goal:

Marena – Mladost 1930 2:1 (0:0)
48′ Aleksandar Veljanov, 86′ Jordancho Stojanov – 53′ Hoki Todoroski
Red cards: 55′ Martin Korkoski (Ml)

Novo Crnilishte – Rosoman 83 3:1 (1:0)
33′ Shaban Ademoski, 54′ Sevdjan Aliu, 58′ Blerand Kjamili – 68′ Angel Arizanov

Topolchani – Babuna 1:2 (0:0)
88′ Filip Kostoski – 56′, 67′ Kire Dikovski

3.MFL Center 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155221813561541
254221732601941
333221039594019
43122958604416
530229310524210
630228684559-14
7272286837325
827227692945-16
9262282124656-10
10252275103851-13
11162261152657-31
1252233162977-48
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

North Round 9:

Kadino – Studena Voda 1:0 (0:0)
88′ Antonio Petrovski

The players of Besa celebrate the win; photo: KF Besa-Vlazrimi

Rinia 98 – Marino 6:0 (4:0)
4′, 13′, 23′ Elfati Aliu, 16′ Ergin Redjepi, 75′ Jasin Sulejmani, 80′ Hajrula Hajruli

Ilinden (S) – Lokomotiva 2:0 (1:0)
35′ (pen) Kristijan Ristovski, 89′ Jovancho Canevski

Besa-Vlazrimi – BVK 2:1 (1:0)
28′ (pen) Arburim Ajdini, 87′ Behar Demiri – 82′ Seid Sinani
*From now on we will refer to Bratstvo-Vlaznimi as BVK since that is their acronym.

Petrovec – SSK Nova 2:4 (1:0)
20′ Martin Duvnjak, 59′ (pen) Kire Gievski – 49′, 74′ Sead Neziri, 75′, 85′ Petar Mihajlov

Fortuna – Volkovo 6:1 (3:0)
21′ Florim Murtezani, 40′, 70′ Idriz Ismail, 44′ Muhamet Velii, 52′ (pen), 75′ Tasim Sadiki – 90′ Angel Todorovski

Gorno Lisiche – Tekstilec 2:1 (1:0)
83′ Kristijan Eminovski, 22′ Tomche Pavlovski – 70′ Jovica Gjurovski

3.MFL North 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
167262213932568
255261817834439
351261565513813
4442614210734330
5432614111604218
6422613310584612
7382613211564412
837261141154504
934261041254513
103326103135163-12
11312694134167-26
12242690173866-28
13142642203697-61
14102631222799-72
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 10:

Crno Buki ZL – Novaci 2:1 (1:1)
2′ (pen) Viktor Lavchanski, 75′ Aleksandar Bogdanovski – 34′ Kiril Stepanovski
Red cards: 81′ Mende Petrovski, 88′ Betim Kjerimi (N)

Karaorman – Prespa 0:1 (0:1)
30′ Niko Plastinovski

Sateska – Ohrid 1:1 (1:0)
17′ Daniel Cvetanoski – 48′ Nikola Sekuloski
*The visitors made an appeal for a green table win because the home team featured 4 youth players instead of 5.

Oktisi – Lakocherej 3:1 (2:0)
18′, 33′ Adem Canoski, 72′ Anel Kalchinoski – 88′ (pen) Veliche Gjorsheski

Kravari – Flamurtari (D) 1:1 (1:0)
40′ Uncha Bojadjieski – 75′ Detar Selimi
*The home side made an appeal for a green table win because the visitors did not show player identifications.

Liria (Z) – Vlaznimi 2:0 (1:0)
30′ Sundim Fejza, 55′ Besmir Dema

Veleshta – Lirija (G) 6:3 (2:1)
12′ Fation Istrefi, 35′ Albrim Nasufi, 61′, 66′, 74′ Eduart Bojku, 70′ Fuat Kjura – 30′ Djaner Ramadan, 65′ Faton Tairovski, 89′ Raim Alili

3.MFL Southwest 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
158251843782355
243251348382810
3392512310413110
439251231048435
5372512112504010
6362511311564610
73525112124957-8
83525112124253-11
93425104114956-7
103325103123443-9
113225102133863-25
12312587104041-1
1318136072530-5
14182560193872-34
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 5:

Spartmani – Horizont 1:2 (0:1)
81′ Hristijan Timov – 25′ Vane Mitev, 70′ Petar Mitev
Red cards: 85′ Panche Ristovski (S)

Dojransko Ezero – Tiverija postponed

Mladost (U) – Vasilevo 3:1 (1:1)
30′ Milan Atanasov, 64′ Angelcho Minev, 84′ Oliver Popov – 15′ Marjan Stojanov
Red cards: 74′ Marjan Kostadinov (M)

3.MFL Southeast 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
142181332411724
23018936552827
325188194144-3
4201862103456-22
5151843112544-19
612104062027-7
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

East Round 9:

Bregalnica (D) – Ovche Pole 1:1 (0:0)
75′ Vlatko Markovski – 57′ Nenad Mihajlov

Bregalnica – Ovche Pole highlights:

Rabotnik Djumajlija – Sloga 1934 3:0 awarded
*the visitors did not show up

Malesh – Kezhovica 0:2 (0:0)
60′ Neshat Demirov, 65′ Ivan Runtev

Osogovo – Rudar 7:0 (4:0)
3′, 11′, 39′ Filip Dimoski, 13′, 55′ Teofan Ilijoski Kiseski, 75′ Toshe Manov, 87′ Hristijan Mitrevski

3.MFL East 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155251744582533
247251456552530
33425111135467-13
432258893541-6
5222564153567-32
6202572163348-15
71814833261016
8132071122437-13
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

West Round 8:

Napredok – Xixa 2:1 (0:0)
59′ Kristijan Cokoski, 73′ Daniel Daniloski – 61′ Artan Sejdini

Sejdini’s great long distance goal:

Ljuboten – Besa (DD) 0:3 (0:1)
40′, 62′ (pen) Aid Beadini, 82′ (og) Daniel Jandrieski

Zajazi – Flamurtari (D) 3:1 (2:0)
3′ Dardan Djeladini, 10′ Leutrim Dushku, 70′ Ilber Ljuma – 66′ Bujamin Sheapi

Rechica (GR) – Drita 1:3 (0:1)
59′ Ajhan Beadini – 26′ Arif Ibishi, 63′ Arsim Ramadani, 87′ Vildan Isljami

Trabzonspor – Arsimi 2:1 (1:1)
6′ Besar Ibrahimi, 87′ Amir Bislimi – 30′ Nedim Zendeli

Nerashti – Vardari 0:1 (0:0)
86′ Besar Kadri

Kamjani was idle.

3.MFL West 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
160241860651649
256241752652243
347241455582434
444241428503317
534241041039381
6322495104249-7
7302486103740-3
8302493123136-5
9302493122640-14
1029247892933-4
11272483134245-3
12182453163764-27
1342411221798-81
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *