Round overview of all 3.MFL groups

Sloga from Vinica, Besa from Dobri Dol and Rechica from Golema Rechica not just that are still perfect but they haven’t conceded yet.

photo by FK Lokomotiva Gradsko: the winning goal just have been scored

Advertisements

Center Round 6:

Rosoman 83 – Prevalec 1:1
47′ Slobodan Dukov – 74′ Pece Stojanov
Red cards: 82′ Dimche Stavrevski (P)

Vardar (N) – Ilinden BS 4:1
21′ Zharko Donev, 31′ Marjancho Ilov, 37′ Dane Mitrev, 40′ Jane Stojanov – 65′ Blagoj Blazhevski
Red cards: 86′ Martin Stefanovski (I)

Napredok (KR) – Dinamo 1:1
42′ Icko Jankoski – 13′ Valentin Stepanoski

Gaber – Marena 2:1
20′ Boris Mantev, 45′ (pen) Berhan Memedov – 16′ Aleksandar Veljanov

Bratstvo 07 – Mladost 1930 2:0
27′ (pen) Temur Eminoski, 41′ Belmin Kujovikj

Golemo Konjari – Novo Crnilishte 3:2
25′ Bojan Samardjioski, 82′ Nikolche Kasnioski, 84′ Zoran Mircheski – 38′, 75′ Erdjan Ibraimoski
Red cards: 85′ Martin Trajkoski (GK), 64′ Nusret Ibraimi, 90’+3 (coach) Memedari Osmanoski (NC)

Lokmotiva – Obrshani 1:0
62′ Gjunet Useinov

3.MFL Center 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
134131111381820
23213102134925
33013931412615
42213715251510
52113706523517
6201362524240
71912615402317
814134271636-20
9131341833303
1013134181524-9
1112122641622-6
1211133281933-14
1310133191545-30
146131391038-28
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 6:

Karaorman – Makedonija (V) 5:2
3′ (pen), 21′ Ivica Kjeleshoski, 37′ Metodija Milevski, 54′ Dimche Volcheski, 90′ Stefan Krsteski – 39′, 67′ Aleksandar Radeski
Red cards: 90′ (bench) Dushko Milevski (M)

Novaci – Debrca 4:1
4′, 87′ Mende Petrovski, 49′ Sashko Lazarevski, 75′ Andrej Ristevski – 78′ Aleksandar Petkoski

Sateska – Strela 3:0
13′ Ilche Poposki, 62′, 75′ Nikola Shekutkoski

Kravari – Vlaznimi 4:1
13′ Daniel Stankovski, 40′, 63′, 65′ Arif Mersimi – 85′ Daniel Shekutkoski

Veleshta – Flamurtari (R) 2:1
16′ (pen) Dieli Kaba, 76′ Muharem Shehu – 23′ Shkendim Arifi

Prespa – Crno Buki ZL 6:0
5′, 25′, 70′, 82′ Niko Plastinovski, 30′, 55′ Ilche Talevski

Oktisi – Lirija (G) 2:1
25′ Robert Useinov, 88′ Ljuben Dalchev – 74′ Toni Nastevski
Red cards: 69′ Djemil Ismaili (L)

3.MFL Southwest 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
131131012421131
22513814291811
32213643251411
422137152538-13
52013625321913
62013625291811
7201362525214
8181353528208
9171352627252
1017135262426-2
1115134361827-9
1214134272235-13
1312133371231-19
1451312101550-35
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 4:

Tiverija – Raklish 4:2
29′ Aleksandar Markov, 34′, 81′ Jani Jankov, 64′ Djoko Stoilov – 9′, 54′ (pen) Jovan Pockov

Bregalnica – Malesh 4:2
9′ Bojan Petrovski, 47′ Martin Gocevski, 49′, 67′ Darko Peshovski – 22′ Tomi Stanoevski, 31′ Erol Pilov
Red cards: 75′ Tomi Bubevski (M)

Vasilevo – Dojransko Ezero 2:1
14′, 79′ Mite Mitrov – 43′ Dragan Djokikj
Red cards: 88′ (bench) Jugoslav Tasikj (DE)

Detonit – Mladost (U) postponed

Spartmani – Sloga 1934 0:5
32′, 65′ Bojan Ivanov, 40′ Darko Anastasovski, 42′ Stojche Stojov, 90′ Bojan Spasevski

Ovche Pole was idle.

3.MFL Southeast 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
13010100036036
2271090129623
31910613251510
4171052318117
5161051429245
6151050522202
712104062126-5
812104061925-6
96102081435-21
106102081639-23
11310109533-28
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

North Round 5:

SSK Nova – Fortuna 0:0
Red cards: 71′ Berat Shakiri (F)

Petrovec – Studena Voda 1:6
64′ Martin Duvnjak – 6′ Perica Stojanovski, 31′, 35′ Andrej Jovanovski, 75′ Darko Todorovski, 78′ Martin Tomeski, 86′ Damjan Blagoevski

Rinia 98 – Ilinden (S) 3:2
10′ Leutrim Tairi, 52′ Abdulfeta Ismaili, 80′ Ergin Redjepi – 41′ Boro Najdovski, 66′ Boban Stojanovski

Cementarnica 55 – Madjari Solidarnost 1:6
82′ (pen) Gjorgjija Neshovski – 2′ Nikola Gligoroski, 18′, 23′ Marko Risteski, 37′ Aleksandar Gjorgjieski, 68′ Erjkan Shaip, 70′ Stefan Miljkovikj

Rechica – Lokomotiva 1:1
69′ Milosh Stanojevikj – 23′ Milan Ristovski

Nju Jork – BVK 0:3
30′, 37′ Almir Bishevac, 57′ Nenad Rajkovchevski
Red cards: 75′ Kjemal Aziri (BVK)

Besa-Vlazrimi – Volkovo 5:3
2′ Shaip Ilazi, 8′, 18′, 33′ Elmedin Kjaili, 30′ Egzon Osmani – 12′ Belmin Aljoski, 13′, 24′ Mario Spirovski

3.MFL North 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
137131210511734
22913922321121
32813913441826
42613823271710
52313724321913
6211356222166
7191361638353
817135262123-2
9151343628271
1015134362533-8
1110132472134-13
1271321101331-18
135132291951-32
14-1130211748-41
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

West Round 3:

Napredok – Ljuboten 0:4
29′, 63′ Robert Dimitrieski, 38′ Ivica Kostadinoski, 50′ Dejan Saveski

Besa (DD) – Nerashti 2:0
1′, 60′ Aid Beadini

Kamjani – Arsimi 4:3
8′ Osman Aliji, 43′ Arif Tairi, 51′, 80′ (pen) Liris Bedjeti – 21′ Resul Imeri, 46′ Ibraim Jusufi, 83′ Berat Mustafa

Zajazi – Proleter (T) 5:3
18′ Dardan Djeladini, 65′ Liridon Kadriu, 70′ Djemail Djemaili, 74′, 88′ Ismail Ismaili – 35′ Aleksandar Dimitrijevski, 40′ Zoran Radicheski, 43′ Angjelo Lazareski

Trabzonspor – Teteks 0:5
4′ Bojan Mihajlovski, 45′ Valon Zekjiri, 60′, 71′ Harbin Emini, 80′ Martin Zakoski

Flamurtari (D) – Rechica (GR) 0:1
33′ Huzri Djemaili

3.MFL West 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
13011100132428
2261182132626
3251181226179
42011623271710
519116141921-2
6171152413130
715115061718-1
814114251821-3
912114071722-5
1010113171420-6
11411119528-23
120110011336-33
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *