The first half season ended today in the groups Center and Southwest, snowy conditions at the West as well as in one Center game that had to be postponed. BVK humiliated Gorno Lisiche in the North by scoring 8 goals, no changes at the Southeast top, while the East saw Ovche Pole dropping points at home and allowing Osogovo to extend the lead.
photo by Ivica Radonjikj: snow hit all games in the West, Ljuboten and Zajazi had a very hard time playing
Center Round 11:
Rosoman 83 – Topolka 6:1 (3:1)
17′, 72′ Slobodan Dukov, 32′ Aleksandar Shalev, 44′ Rafail Grbikj, 62′ Angel Arizanov, 77′ Stefan Jovanov – 25′ Darko Gjorgjiev
Pitu Guli – Babuna postponed
*the game was not played due to snow and got scheduled for the 25th
Napredok (KR) – Topolchani 8:3 (4:1)
20′, 71′ Ilija Pajmakoski, 25′ Aleksandar Dojkoski, 27′, 40′, 65′ Aleksandar Cheshelkovski, 55′ Dimitar Kremcheski, 80′ Filip Shavkuloski – 16′ Darko Chapkunoski, 58′, 76′ Tomislav Terzioski
Mladost 1930 – Novo Crnilishte 2:5 (1:1)
13′ Martin Korkoski, 54′ Mende Kitanoski – 43′ Erdjan Ibraimoski, 47′, 85′ Sevdjan Aliu, 65′ Faton Islami, 86′ Mustafa Selmanoski
Red cards: 66′ Zlatko Shopeski (M)
Golemo Konjari – Bratstvo 07 1:1 (0:1)
87′ Nikolaj Danoski – 38′ Ersan Alioski
Marena – Prevalec 0:2 (0:2)
19′ Martin Jovev, 42′ Ljupcho Donev
3.MFL Center 2018/19
Pos | Club | Pts | P | W | D | L | F | A | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pitu Guli | 55 | 22 | 18 | 1 | 3 | 56 | 15 | 41 |
2 | Prevalec | 54 | 22 | 17 | 3 | 2 | 60 | 19 | 41 |
3 | Babuna | 33 | 22 | 10 | 3 | 9 | 59 | 40 | 19 |
4 | Bratstvo 07 | 31 | 22 | 9 | 5 | 8 | 60 | 44 | 16 |
5 | Novo Crnilishte | 30 | 22 | 9 | 3 | 10 | 52 | 42 | 10 |
6 | Napredok (KR) | 30 | 22 | 8 | 6 | 8 | 45 | 59 | -14 |
7 | Rosoman 83 | 27 | 22 | 8 | 6 | 8 | 37 | 32 | 5 |
8 | Golemo Konjari | 27 | 22 | 7 | 6 | 9 | 29 | 45 | -16 |
9 | Marena | 26 | 22 | 8 | 2 | 12 | 46 | 56 | -10 |
10 | Mladost 1930 | 25 | 22 | 7 | 5 | 10 | 38 | 51 | -13 |
11 | Topolchani | 16 | 22 | 6 | 1 | 15 | 26 | 57 | -31 |
12 | Topolka | 5 | 22 | 3 | 3 | 16 | 29 | 77 | -48 |
Southwest Round 13:
Novaci – Oktisi 5:2 (2:1)
6′ Pece Talevski, 44′ Martin Kuzmanov, 48′ Mende Petrovski, 76′ Mende Talevski, 81′ Ice Markovski – 18′ Mihajlo Stevanovski, 49′ Borche Zatarakoski
Red cards: 90′ Aleksandar Jovanovski (N)
Vlaznimi – Crno Buki ZL 1:1 (0:1)
86′ Ardi Polisi – 40′ Oliver Daraliovski
Flamurtari (R) – Lirija (G) 2:2 (0:1)
80′ Ariton Rashiti, 90′ Alban Dani – 29′ Faton Tairovski, 53′ Jonus Rustemi
Red cards: 90′ Raim Alili (L)
Lakocherej – Veleshta 3:1 (1:0)
6′, 60′ Osman Ramadan, 76′ Riste Budjakoski – 71′ Fartam Hani
Ohrid – Liria (Z) 5:2 (4:1)
14′ Stefan Petrushevski, 17′, 19′, 80′ Nikola Sekuloski, 25′ (og) Lindian Lufi – 40′ (pen) Shkendim Arifi, 56′ Belkjija Gjetali
Prespa – Kravari 1:2 (1:1)
10′ Niko Plastinovski – 22′ Miho Andreevski, 85′ Nikola Gilev
Karaorman – Sateska 8:2 (4:0)
18′, 27′ Cvetan Gligoroski, 25′, 56′, 69′ Ivica Kjeleshoski, 29′ Nikola Dimov, 49′, 73′ Hristijan Maleski – 58′, 72′ Darko Bocheski
3.MFL Southwest 2018/19
Pos | Club | Pts | P | W | D | L | F | A | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ohrid Lychnidos | 58 | 25 | 18 | 4 | 3 | 78 | 23 | 55 |
2 | Vlaznimi | 43 | 25 | 13 | 4 | 8 | 38 | 28 | 10 |
3 | Crno Buki ZL | 39 | 25 | 12 | 3 | 10 | 41 | 31 | 10 |
4 | Lirija (G) | 39 | 25 | 12 | 3 | 10 | 48 | 43 | 5 |
5 | Novaci | 37 | 25 | 12 | 1 | 12 | 50 | 40 | 10 |
6 | Karaorman | 36 | 25 | 11 | 3 | 11 | 56 | 46 | 10 |
7 | Veleshta | 35 | 25 | 11 | 2 | 12 | 49 | 57 | -8 |
8 | Sateska | 35 | 25 | 11 | 2 | 12 | 42 | 53 | -11 |
9 | Kravari | 34 | 25 | 10 | 4 | 11 | 49 | 56 | -7 |
10 | Flamurtari (R) | 33 | 25 | 10 | 3 | 12 | 34 | 43 | -9 |
11 | Lakocherej | 32 | 25 | 10 | 2 | 13 | 38 | 63 | -25 |
12 | Prespa | 31 | 25 | 8 | 7 | 10 | 40 | 41 | -1 |
13 | Liria (Z) | 18 | 13 | 6 | 0 | 7 | 25 | 30 | -5 |
14 | Oktisi | 18 | 25 | 6 | 0 | 19 | 38 | 72 | -34 |
West Round 11:
Drita – Nerashti 2:0 (2:0)
19′ Ardit Zekjiri, 38′ Vildan Islami
Kamjani – Rechica (GR) 2:1 (1:0)
32′ Duart Mustafi, 62′ Arben Bajrami – 50′ Argjent Demiri
Arsimi – Vardari 1:3 (0:0)
80′ Bojan Strezovski – 52′ Fati Jusufi, 70′ Kushtrim Iseini, 75′ Arian Ejupi
Flamurtari (D) – Napredok 0:3 (0:0)
53′ (og) Abdulsaamed Adili, 62′ Dimitar Dimoski, 73′ Dushan Spasenoski
Besa (DD) – Trabzonspor 1:1 (1:0)
43′ (pen) Bledar Selimi – 67′ Besar Ibrahimi
Ljuboten – Zajazi 2:0 (1:0)
10′ Robert Dimitrieski, 83′ Ivica Kostadinoski
Xixa was idle.
3.MFL West 2018/19
Pos | Club | Pts | P | W | D | L | F | A | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Drita 94 | 60 | 24 | 18 | 6 | 0 | 65 | 16 | 49 |
2 | Vardari | 56 | 24 | 17 | 5 | 2 | 65 | 22 | 43 |
3 | Besa 1976 | 47 | 24 | 14 | 5 | 5 | 58 | 24 | 34 |
4 | Napredok | 44 | 24 | 14 | 2 | 8 | 50 | 33 | 17 |
5 | Trabzonspor | 34 | 24 | 10 | 4 | 10 | 39 | 38 | 1 |
6 | Ljuboten | 32 | 24 | 9 | 5 | 10 | 42 | 49 | -7 |
7 | Zajazi | 30 | 24 | 8 | 6 | 10 | 37 | 40 | -3 |
8 | Nerashti | 30 | 24 | 9 | 3 | 12 | 31 | 36 | -5 |
9 | Rechica (GR) | 30 | 24 | 9 | 3 | 12 | 26 | 40 | -14 |
10 | Arsimi | 29 | 24 | 7 | 8 | 9 | 29 | 33 | -4 |
11 | Kamjani | 27 | 24 | 8 | 3 | 13 | 42 | 45 | -3 |
12 | Xixa | 18 | 24 | 5 | 3 | 16 | 37 | 64 | -27 |
13 | Flamurtari (D) | 4 | 24 | 1 | 1 | 22 | 17 | 98 | -81 |
Southeast Round 8:
Horizont – Tiverija 0:3 (0:1)
45′ Trajche Serafimovski, 75′ Trajche Ivanov, 81′ Vane Novkov
Vasilevo – Spartmani 5:0 (1:0)
4′ Robert Tomov, 49′ Mite Mitrov, 51′, 78′ Mile Mitev, 72′ Branko Gligorov
Red cards: 64′ Nikola Crngarov (S)
Mladost (U) – Dojransko Ezero 0:1 (0:0)
72′ Gligor Jankulov
3.MFL Southeast 2018/19
Pos | Club | Pts | P | W | D | L | F | A | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Dojransko Ezero | 42 | 18 | 13 | 3 | 2 | 41 | 17 | 24 |
2 | Tiverija | 30 | 18 | 9 | 3 | 6 | 55 | 28 | 27 |
3 | Mladost (U) | 25 | 18 | 8 | 1 | 9 | 41 | 44 | -3 |
4 | Vasilevo | 20 | 18 | 6 | 2 | 10 | 34 | 56 | -22 |
5 | Spartmani | 15 | 18 | 4 | 3 | 11 | 25 | 44 | -19 |
6 | Horizont | 12 | 10 | 4 | 0 | 6 | 20 | 27 | -7 |
East Round 12:
Ovche Pole – Malesh 2:2 (1:0)
32′ Nikolche Simonov, 60′ Nenad Mihajlov – 73′, 80′ Tomi Stanoevski
Osogovo – Rabotnik Djumajlija 3:1 (2:0)
12′ Toshe Manov, 24′ Dragan Paunov, 69′ Mario Rajatoski – 51′ Boban Atanasovski
Rudar – Bregalnica (D) 2:2 (1:2)
44′ Nikola Aleksov, 64′ Darko Anastasovski – 10′ Bojan Petrovski, 38′ (pen) Vlatko Markovski
Red cards: 36′ David Manev (R)
Kezhovica – Sloga 1934 0:0
3.MFL East 2018/19
Pos | Club | Pts | P | W | D | L | F | A | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Osogovo | 55 | 25 | 17 | 4 | 4 | 58 | 25 | 33 |
2 | Ovche Pole | 47 | 25 | 14 | 5 | 6 | 55 | 25 | 30 |
3 | Rudar | 34 | 25 | 11 | 1 | 13 | 54 | 67 | -13 |
4 | Bregalnica (D) | 32 | 25 | 8 | 8 | 9 | 35 | 41 | -6 |
5 | Malesh | 22 | 25 | 6 | 4 | 15 | 35 | 67 | -32 |
6 | Sloga 1934 | 20 | 25 | 7 | 2 | 16 | 33 | 48 | -15 |
7 | Kezhovica | 18 | 14 | 8 | 3 | 3 | 26 | 10 | 16 |
8 | Rabotnik Djumajlija | 13 | 20 | 7 | 1 | 12 | 24 | 37 | -13 |
North Round 12:
Lokomotiva – Marino 2:0 (0:0)
90′ Gjorgji malov, 90’+2 Mihail Gegovski
SSK Nova – Rinia 98 3:0 (2:0)
38′, 39′ Nikola Malov, 83′ Dragan Dimitrovski
Tekstilec – Studena Voda 1:3 (0:0)
62′ Damjan Stojkovski – 54′ Goce Naskovski, 56′ Kristijan Zlatkovski, 83′ Darko Todorovski
Volkovo – Kadino 0:1 (0:1)
44′ Dalibor Jovanovski
BVK – Gorno Lisiche 8:1 (4:0)
6′, 41′ Hristijan Stojchevski, 33′, 71′ Besart Kalisi, 35′ Seid Sinani, 51′ Kushtrim Kurti, 58′ Nermin Bishevac, 68′ (pen) Erkan Hasani – 63′ Hristijan Jovanoski
Ilinden (S) – Fortuna 3:2 (1:2)
35′ Miroslav Savevski, 65′, 80′ Artan Junuzi – 20′ Florim Murtezani, 24′ Tasim Sadiki
Besa-Vlazrimi – Petrovec 5:0 (3:0)
3′ Amir Bajrami, 18′ Mervan Fetai, 37′ Lokman Shabani, 47′ Esati Shuajb, 60′ Behar Demiri
3.MFL North 2018/19
Pos | Club | Pts | P | W | D | L | F | A | GD |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kadino (S) | 67 | 26 | 22 | 1 | 3 | 93 | 25 | 68 |
2 | Fortuna | 55 | 26 | 18 | 1 | 7 | 83 | 44 | 39 |
3 | SSK Nova | 51 | 26 | 15 | 6 | 5 | 51 | 38 | 13 |
4 | Studena Voda | 44 | 26 | 14 | 2 | 10 | 73 | 43 | 30 |
5 | BVK | 43 | 26 | 14 | 1 | 11 | 60 | 42 | 18 |
6 | Ilinden (S) | 42 | 26 | 13 | 3 | 10 | 58 | 46 | 12 |
7 | Besa-Vlazrimi | 38 | 26 | 13 | 2 | 11 | 56 | 44 | 12 |
8 | Lokomotiva (S) | 37 | 26 | 11 | 4 | 11 | 54 | 50 | 4 |
9 | Rinia 98 | 34 | 26 | 10 | 4 | 12 | 54 | 51 | 3 |
10 | Petrovec | 33 | 26 | 10 | 3 | 13 | 51 | 63 | -12 |
11 | Volkovo | 31 | 26 | 9 | 4 | 13 | 41 | 67 | -26 |
12 | Euromilk | 24 | 26 | 9 | 0 | 17 | 38 | 66 | -28 |
13 | Tekstilec | 14 | 26 | 4 | 2 | 20 | 36 | 97 | -61 |
14 | Marino | 10 | 26 | 3 | 1 | 22 | 27 | 99 | -72 |