Round overview of all 3.MFL groups

Drita smashed Napredok away in the direct promotion battle on the West, Rabotnik Djumajlija, Liria Zagrachani and Marena scored seven goals each in their wins, while 14 red cards were shown this weekend throughout the six groups.

photo by KF Drita Bogovinje: moment of the derby in Kichevo

Advertisements

West Round 10:

Napredok – Drita 0:3 (0:2)
34′, 85′ Vildan Islami, 40′ Faton Shakjiri

Zajazi – Kamjani 1:0 (1:0)
20′ (pen) Shkjiprim Rufati
Red cards: 87′ Lutfi Vejseli (K)

Rechica (GR) – Besa (DD) 0:2 (0:0)
61′, 66′ Belul Nebiu
Red cards: 85′ Ensar Baftijari (B)

Trabzonspor – Flamurtari (D) 4:1 (2:0)
15′, 50′, 62′ Ersel Diko, 30′ Djenis Asani – 60′ Alil Alili

Nerashti – Arsimi 0:1 (0:1)
8′ Bojan Strezovski

Vardari – Xixa 2:1 (0:0)
75′ (pen) Muhamet Beshiri, 90′ Besar Kadri – 66′ Osman Ismaili

Ljuboten was idle.

3.MFL West 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
138161150411229
238171151391326
33217953391623
4271683527243
52616826322210
625178182224-2
7241773732320
821175662123-2
920166281724-7
1018175392130-9
11171752102734-7
12141742113043-13
1341611141061-51
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

East Round 11:

Sloga 1934 – Ovche Pole 0:2 (0:0)
80′ Nikolche Simonov, 82′ Igor Todorov

Bregalnica (D) – Kezhovica 3:0 (3:0)
4′, 31′ Aleksandar Iliev, 8′ Bojan Petrovski
Red cards: 17′ Dimitar Manasiev (B), 17′ Martin Janev (K)

Rabotnik Djumajlija – Rudar 7:0 (3:0)
22′ Stojanche Trajkov, 33′ Martin Mitev, 39′, 65′ Antonio Kitanovski, 73′ Marjan Stefanovski, 80′ Boban Atanasovski, 85′ Aleksandar Mihajlov

Malesh – Osogovo 1:2 (0:1)
73′ Gligorcho Armenski – 26′ Filip Dimoski, 90’+2 Hristijan Mitrevski

3.MFL East 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
140171313451728
237181143391425
32714833261016
422177192430-6
521175662425-1
6191861113458-24
7151743102238-16
8101841131739-22
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

North Round 11:

The players celebrate the big win; photo: KF Fortuna Skopje

Gorno Lisiche – SSK Nova 1:2 (0:1)
67′ Hristijan Jovanoski – 24′ Dragan Dimitrovski, 87′ Darko Stevkovski
Red cards: 67′ Kerim Ibraimov (GL)

Besa-Vlazrimi – Lokomotiva 1:0 (1:0)
36′ Sedat Murseli
Red cards: 77′ Avdilj Alili (BV)

Kadino – Tekstilec 5:1 (3:1)
14′, 18′, 68′ Kristijan Ivanovski, 32′, 52′ Dalibor Jovanovski – 26′ Damjan Stojkovski

Petrovec – Ilinden (S) 0:0
Red cards: 46′ Nenad Sazdovski (P), 90′ Jovancho Canevski (I)

Fortuna – BVK 6:0 (4:0)
4′, 10′ Idriz Ismail, 22′, 83′ Florim Murtezani, 44′ Artan Fazliji, 46′ Agon Sefo

Rinia 98 – Volkovo 3:0 (2:0)
25′ Abdulfeta Ismaili, 34′ Ergin Redjepi, 88′ (pen) Fuat Sulejmani
Red cards: 60′ Samir Ali (R), 84′ Daniel Krstovski (V)

Studena Voda – Marino 4:2 (1:0)
43′, 57′, 60′ Martin Tomeski, 86′ Viktor Dimitrievski – 73′ Darko Arsovski, 75′ Aleksandar Pavikj

3.MFL North 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
145181503511734
23918123335278
336181206592831
432181026432914
531181017503416
63018936402713
72918927342212
8281891844359
924187383239-7
10231872938317
11181860122554-29
12161851122343-20
13101831142261-39
1471821152473-49
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 7:

Tiverija – Vasilevo 4:2 (2:1)
4′ Vane Novkov, 23′ (pen) Aleksandar Gorgiev, 47′, 89′ Mitko Conev – 13′ Dragan Mitev, 63′ Dragi Gligorov
Red cards: 87′ Aleksandar Kocevski (H)

Dojransko Ezero – Horizont 3:0 (0:0)
49′ (pen) Jovan Ajcev, 60′ Goran Maznov, 78′ Petar Iliev

Spartmani – Mladost (U) 2:3 (1:0)
38′ Mile Gorgiev, 86′ Nikola Crngarov – 60′ Nenad Rashitovikj, 70′, 87′ Stojanche Tasevski

3.MFL Southeast 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
132131021321220
22413733411625
315135082335-12
414134272336-13
512104062027-7
612143382033-13
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Southwest Round 12:

Moment of Crno Buki – Karaorman; photo: FK Crno Buki ZL

Kravari – Ohrid 2:3 (0:1)
50′ Miho Andreevski, 51′ Daniel Stankovski – 2′ Bobi Taneski, 60′ Stefan Petrushevski, 65′ Ljuben Dalchev

Crno Buki ZL – Karaorman 3:1 (1:1)
5′ Nikolche Chergovski, 50′, 71′ Oliver Daraliovski – 43′ Ivica Kjeleshoski

Sateska – Novaci 2:1 (1:0)
30′ Aleksandar Bocheski, 89′ (pen) Nikola Skeparoski – 87′ Tomislav Jankulovski
Red cards: 88′ Hristijan Petrovski (N)

Oktisi – Prespa 4:2 (2:0)
3′ Anel Kalchinoski, 42′ Martin Nicheski, 66′ Borche Ztarakoski, 87′ Rize Mavmudoski – 81′ Adrijan Mehmed, 83′ Niko Plastinovski

Liria (Z) – Lakocherej 7:1 (2:0)
4′ Albion Shabani, 36′, 65′ Valdrin Zhaku, 46′ Shkendim Arifi, 65′ Belkjija Gjetali, 75′ Sundim Fejza, 78′ (og) Igor Gjorsheski – 70′ Dejan Stojanoski

Veleshta – Flamurtari (R) 1:0 (0:0)
68′ (pen) Marijan Choleski

Lirija (G) – Vlaznimi 1:2 (0:1)
74′ Faton Tairovski – 1′, 79′ Rdi Polisi
Red cards: 60′ Shpresim Murtezai (V)

3.MFL Southwest 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
148191531551441
2311994627198
33119101838362
43019937422814
5301993727225
6271983836360
7261975731256
826198292645-19
924187383235-3
10231972102739-12
112219711136351
12211870112841-13
13211970123549-14
14201962112036-16
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Center Round 10:

Topolka – Marena 3:7 (0:2)
57′ Risto Stankovski, 82′, 85′ Dejan Stwefanovski – 33′, 89′ Dejan Mitrov, 42′ Aleksandar Veljanov, 52′ Kjiril Stojchev, 75′, 80′ Aleksandar Jovanov, 83′ Darko Nacev

Bratstvo 07 – Mladost 1930 1:1 (0:0)
81′ Besnik Baftiri – 65′ Stefan Zhitoshanski
Red cards: 68′ (bench) Severdjan Bajramov (M)

Novo Crnilishte – Napredok (KR) 4:0 (2:0)
23′, 24′ Erdjan Ibraimoski, 49′, 58′ Blerand Kjamili

Topolchani – Pitu Guli 0:3 (0:2)
19′ (og) Vlatko Petreski, 28′ Gjorgji Strezovski, 50′ Blagojche Stojanoski

Babuna – Rosoman 83 1:1 (0:1)
58′ (pen) Dimche Andov – 19′ Slobodan Dukov

Prevalec – Golemo Konjari is postponed for the 25th

3.MFL Center 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
141171322411526
240171313471433
32717836472720
42717836422913
52517755433112
6241766530219
723176562033-13
820175573648-12
920176293042-12
1018175392632-6
11131741122047-27
1281722132265-43
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *