Round overview of all 3.MFL groups

Karaorman celebrated an unbelievable 9:0 win, Prespa got three red cards, Vildan Islami of Drita and Florim Murtezani of Fortuna and scored 4 goals each, Ohrid, Tiverija, Dojransko Ezero and Prevalec remain perfect.

photo by FK Ljuboten Tetovo: the players of Ljuboten celebrate the win

Advertisements

West Round 5:

Drita – Kamjani 4:1 (2:1)
17′, 34′, 53′, 65′ Vildan Islami – 40′ Duart Mustafi

Nerashti – Trabzonspor 3:1 (1:1)
28′ Basri Ismalili, 60′ Lirim Memedali, 86′ Shaban Shabani – 11′ Besar Ibrahimi
Red cards: 29′ Besar Ibrahimi (T)

Arsimi – Ljuboten 0:1 (0:1)
20′ Jovica Stolevski

Vardari – Rechica (GR) 0:0
Red cards: 90’+3 Arnit Hamiti (R)

Xixa – Zajazi 2:3 (1:1)
34′ Artan Sejdini, 85′ Adnan Kadriu – 22′ Afrim Ljuma, 49′ Shaban Kjerimi, 57′ Dardan Djeladini
Red cards: 74′ Afrim Ljuma (Z)

Flamurtari (D) – Besa (DD) 1:6 (0:2)
59′ Enes Alili – 9′ Aid Beadini, 41′ Festim Abdulahu, 52′, 82′ Osman Aliji, 56′ (og) Alil Alili, 70′ Gazmend Ljoki

Napredok was idle.

3.MFL West 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
160241860651649
256241752652243
347241455582434
444241428503317
534241041039381
6322495104249-7
7302486103740-3
8302493123136-5
9302493122640-14
1029247892933-4
11272483134245-3
12182453163764-27
1342411221798-81
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 8:

Crno Buki ZL – Prespa 1:1 (1:1)
34′ Oliver Daraliovski – 9′ Metin Hajrulovski
Red cards: 89′ Adnan Agushevski, 90′ Metin Ismailoski, 90′ Marjan Mitreski (P)

Novaci – Ohrid 1:3 (0:1)
71′ Tomislav Jankulovski – 24′, 51′ Nikola Sekuloski, 65′ Ljuben Dalchev

Karaorman – Lakocherej 9:0 (3:0)
7′ (pen), 53′, 57′ Ivica Kjeleshoski, 16′, 73′, 82′ Hristijan Maleski, 25′, 80′ Dimche Volcheski, 60′ Nenad Poposki

Sateska – Flamurtari (R) 1:0 (0:0)
70′ Darko Bocheski

Oktisi – Vlaznimi 3:2 (1:1)
41′ Mumin Idrizoski, 51′ Nenad Vlakjeski, 81′ Mihajlo Stevanovski – 31′ Djavit Limani, 72′ Ermir Vrbezi

Kravari – Lirija (G) 3:1 (2:0)
17′, 65′ Nikola Gilev, 24′ Dragancho Dimovski – 75′ Pece Naumovski

Liria (Z) – Veleshta 0:2 (0:1)
25′, 60′ (pen) Marijan Choleski

3.MFL Southwest 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
158251843782355
243251348382810
3392512310413110
439251231048435
5372512112504010
6362511311564610
73525112124957-8
83525112124253-11
93425104114956-7
103325103123443-9
113225102133863-25
12312587104041-1
1318136072530-5
14182560193872-34
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

The referees lead the players of Bratstvo-Vlaznimi and Lokomotiva into the pitch; photo: FK BVK

North Round 7:

Bratstvo-Vlaznimi – Lokomotiva 2:5 (0:1)
73′ Ljavdrim Salihasi, 78′ Emir Smajovikj – 17′, 63′, 70′ Gjorgji Malov, 79′ Stefan Georgiev, 85′ Andrej Nuneski

Ilinden (S) – SSK Nova 0:1 (0:0)
72′ Dimitar Zafirovski

Besa-Vlazrimi – Volkovo 5:0 (4:0)
11′ Asmir Bajrami, 32′ Mervan Fetai, 40′ Mensur Sulimani, 43′ Kjeram Iljazi, 54′ Hamza Asani

Petrovec – Tekstilec 2:1 (1:0)
24′ Igor Gievski, 85′ Daniel Antovski – 74′ Vele Sekuloski

Fortuna – Marino 8:2 (3:1)
3′, 30′, 49′, 51′ Florim Murtezani, 23′, 70′ Idriz Ismail, 85′ Arben Ademi, 89′ Rijad Velii – 12′ Darko Arsovski, 55′ (pen) Dario Spasovski

Gorno Lisiche – Studena Voda 4:1 (1:0)
13′ Kirche Krstevski, 61′ Antonio Vasilev, 68′ Giorjan Angelovski, 88′ Toshe Sokolov – 79′ Darko Todorovski

Rinia 98 – Kadino 1:2 (0:0)
65′ Samir Ali – 76′ Kristijan Ivanovski, 85′ Antonio Petrovski

3.MFL North 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
167262213932568
255261817834439
351261565513813
4442614210734330
5432614111604218
6422613310584612
7382613211564412
837261141154504
934261041254513
103326103135163-12
11312694134167-26
12242690173866-28
13142642203697-61
14102631222799-72
Promotion | 2.MFL West
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 3:

Tiverija – Horizont 5:1 (3:0)
10′ Riste Karalijski, 18′ Mitko Conev, 35′ Aleksandar Markov, 48′ Nikola Stojkov, 60′ Andon Shilinov – 85′ Petar Mitev

Spartmani – Vasilevo 0:0

Dojransko Ezero – Mladost (U) 2:0 (0:0)
50′ Gligor Jankulov, 70′ Petar Iliev

3.MFL Southeast 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
142181332411724
23018936552827
325188194144-3
4201862103456-22
5151843112544-19
612104062027-7
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

Moment of Osogovo – Bregalnica (D); photo: FK Osogovo Kochani

East Round 6:

Rudar – Sloga 1934 2:1 (1:1)
15′, 79′ Darko Anastasovski – 3′ Bojan Trajanovski

Osogovo – Bregalbnica (D) 2:0 (1:0)
14′ Toshe Manov, 84′ (pen) Dragan Paunov

Malesh – Rabotnik Djumajlija 1:0 (0:0)
59′ Erol Pilov

Ovche Pole – Kezhovica 1:1 (0:0)
55′ Nikola Stojkovikj – 85′ Martin Tashov

Ovche Pole – Kezhovica:

3.MFL East 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155251744582533
247251456552530
33425111135467-13
432258893541-6
5222564153567-32
6202572163348-15
71814833261016
8132071122437-13
Promotion | 2.MFL East
Disqualified | by FFM

The team celebrates the big win; photo: KF Novo Crnilishte

Center Round 6:

Topolka – Mladost 1930 0:3 (0:0)
64′ Hoki Todoroski, 66′ Stefan Nikoloski, 78′ Martin Korkoski

Bratstvo 07 – Babuna 3:5 (2:2)
13′, 75′ Naim Mustafoski, 16′ Belmin Kujovikj – 8′ Tarik Aladin Kurtagikj, 28′, 52′ Draganche Ristovski, 48′ Aleksandar Petkoski, 71′ Daniel Trajkovski

Golemo Konjari – Napredok (KR) 2:1 (0:1)
58′ Oktaj Jusufoski, 80′ Zoran Mircheski – 41′ Zhive Gjorgoski

Marena – Pitu Guli 0:3 (0:1)
2′ Jovancho Bubakjoski, 60′, 83′ Blagojche Stojanoski

Prevalec – Rosoman 83 1:0 (0:0)
75′ Martin Jovev
Red cards: 70′ Oliver Velkovski (P), 70′ Kristijan Jovanov (R)

Prevalec’s winner:

Novo Crnilishte – Topolchani 4:0 (1:0)
35′ Blerand Kjamili, 56′, 83′ Erdjan Ibraimoski, 90′ Gazalj Sulemani

3.MFL Center 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
155221813561541
254221732601941
333221039594019
43122958604416
530229310524210
630228684559-14
7272286837325
827227692945-16
9262282124656-10
10252275103851-13
11162261152657-31
1252233162977-48
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *