Round overview of all 3.MFL groups (28-29.11.2020)

Chaos in the South where five teams are now tied at the top; in the East new leaders Bregalnica (D) after Malesh fall in Gradsko Baldopvci, while Studena Voda is now leading the North; no changes in the groups Southwest and West.

photo by FK Ovche Pole Sveti Nikole: view at the match in Lozovo

Advertisements

Southwest Round 7:

Novaci – Makedonija (V) 3:1
19′, 47′ Mihail Kotevski, 82′ Joco Gjorgovski – 29′ Klimentin Stojcheski

Karaorman – Vlaznimi 2:0
67′ Ivica Kjeleshoski, 72′ Borche Zatrakoski

Pobeda (I) – Crno Buki ZL 0:3
41′, 59′ Ace Jankulovski, 75′ Naumche Najdovski

Prespa – Voska Sport 1:3
88′ Ilche Talevski – 35′ Shenol Medi, 65′ Nikolche Stojkovski, 75′ Viktor Petkoski

Kravari – Sateska 1:0
70′ Faton Tairovski

Lirija (G) – Oktisi 1:2
55′ Vehbi Sakoja – 6′ Ermond Arslani, 65′ Ermir Vrnezi

Strela – Flamurtari (R) 1:0
54′ Boban Boshkovski
Red cards: 90′ Shkendim Arifi (F)

Iskra – Belica 2:0
16′, 85′ Aleksandar Cokleski

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12911920341123
2281191125421
32211713311417
42211713291910
5211170425916
6191161435287
7181160525178
817115242324-1
915115061821-3
1013114161527-12
1112113351722-5
1210112452630-4
1310113171521-6
147112181840-22
156111371423-9
164111191252-40
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

South Round 9:

Marena – Nocvo Crnilishte 0:3
52′, 89′ Blerand Kjamili, 77′ Gazalj Sulemani

Ilinden BS – Lokomotiva 0:5
5′ Darko Ivanov, 41′, 75′ Adelin Kjazimov, 55′ Gjunet Useinov, 89′ Nasaf Shabanov

Vardar (N) – Pitu Guli 3:0
20′ Oliver Todorov, 52′ (pen) Ilija Risteski, 83′ Petar Ristovski

Golemo Konjari – Napredok (KR) 2:6
62′ Vladimir Beshovski, 70′ Bojan Kasnioski – 4′, 25′, 50′ Icko Jankoski, 16′ Hristijan Gjorgjieski, 68′ David Caruleski, 89′ Filip Naceski

Bratstvo 07 – Mladost (U) 0:0

Mladost 1930 – Dojransko Ezero 2:1
8′ Stefan Chichoski, 73′ Martin Bogeski – 50’Borche Katrandjiev
Red cards: 70′ Robert Pejoski (M), 70′ Nikola Ilikj (DE)

Dinamo – Prevalec 2:6
64′ Martin Mechev, 68′ Filipche Petreski – 4′ Boban Dukadinovski, 19′ Sashko Kochov, 43′ Goran Zafirov, 58′ Hristijan Jankuloski, 67′, 74′ Pece Stojanov

Obrshani was idle.

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12812912391029
22812912391722
32713904441826
42712903311219
5211263325187
6191254324159
7181253425178
815124352334-11
914124261628-12
10131361626251
1113124172334-11
1212124082946-17
138122281326-13
147122192045-25
155121291244-32
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

East Round 8:

Vasilevo – Horizont 1:2
74′ Dimche Mitrov – 30′ 57′ Kiril Kokolanski

Rabotnik Djumajlija – Ovche Pole 1:3
65′ Dario Petrov – 10′ Emil Runchevski, 25′, 37′ Aleksandar Mladenovski

Cheshinovo – Bregalnica (D) 1:2
47′ Miki Jakimov – 38′ Aleksandar Iliev, 75′ Darko Peshovski

Raklish – Karbinci 1:1
53′ Nikola Bozhinov – 30′ Boban Stojanov

Spartmani – Malesh 2:1
31′ (pen) Mile Gjeorgiev, 80′ Vane Pandevski – 86′ Erol Pilov
Red cards: 90’+4 Aco Delevski (S), 60′ Dimitar Karakutovski, 90′ Mitko Pachemski (M)

Tiverija – Detonit 2:2
47′ Jani Jankov, 61′ (pen) Vane Novkov – 3′ Goran Stojanov, 38′ Zoran Spasov
Red cards: 65′ Andon Shilinov (T)

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12811911311120
2261182126719
32411803311318
42211713371522
52211713241212
616115151415-1
7141142522148
813113441220-8
910113172435-11
108112271532-17
114111191239-27
1231110101348-35
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

West Round 6:

Napredok – Proleter (T) 6:2
4′ Zharko Simjanoski, 10′, 25′, 59′ Dimitar Dimoski, 52′ Mladen Kotevski, 73′ Jovica Tripunoski – 20′ Robertino Zlateski, 60′ Aleksandar Dimitrijevski

Zajazi – Ljuboten 3:1
59′ Ismail Ismaili, 86′ Dardan Djeladini, 89′ (pen) Shkjuprim Rufati – 34′ Dejan Saveski

Saveski’s stunner:

Vrapchishte – Trabzonspor 3:0
9′, 72′ Ertan Hasan, 37′ Berat Ameti

Kamjani – Besa 1976 1:4
14′ Arben Bajrami – 9′, 76′, 90′ Bashkim Ljama, 64′ Bledar Selimi

Rechica (GR) – Nerashti 1:0
21′ (pen) Durim Saiti

Arsimi was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
125981031328
221870133825
3198611221210
415950415114
513841328208
61283321293
7983051113-2
8782151020-10
9681341218-6
1038107629-23
1108008643-37
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

North Round 5:

Lokomotiva – Madjari Solidarnost 1:1
60′ Gjorgji Malov – 48′ Aleksandar Gjorgjievski

Bashkimi (Lj) – Rechica 6:1
3′, 23′ Enis Mucha, 31′, 34′ Gezim Bakievski, 84′ Erkan Fetai, 90′ Bejtula Avdulai – 21′ Stefan Josifovski

Bashkimi 1947 – Nju Stars 0:3 awarded
15′ Emil Skoko
NOTE: The referee did not want to continue the match after he was attacked during the break. It was 0:1 at the time.

SSK Nova – Rashtak 0:3 awarded
NOTE: Both teams and the referees were present at the scheduled time, but the hosts decided not to play due to unknown reasons.

Besa-Vlazrimi – Ilinden (S) 4:1
20′, 88′ Mervan Fetai, 34′ Kushtrim Demiri, 53′ Behar Demiri – 51′ Dalibor Nikolovski

Rinia 98 – Volkovo 2:0
60′ Abdulfeta Ismaili, 89′ Leutrim Tairi

Studena Voda – Fortuna 2:1
9′ Samir Krutaj, 27′ Kristijan Zlatkovski – 90′ Rijad Velii
Red cards: 34′ Slavko Arsovski (SV), 34′ Ersin Alilov (F)

Petrovec – Aerodrom 3:1
50′, 86′ Aleksandar Bozhinov, 82′ Nikola Grozdanovski – 88′ Marko Tasev

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
1249801301515
2229711221111
321970236729
419961221714
5189531231310
616944123914
715950418126
81293331114-3
91193241516-1
101093151021-11
11993061215-3
1299234818-10
1379216929-20
14591261433-19
15391081126-15
16390361633-17
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *