Round overview of all 3.MFL groups

Bregalnica (D) got held to a draw by Ovche Pole allowing Detonit to equal them at the east top, while no changes occurred in the promotion battles in the other groups.

photo by FK Karaorman Struga: view at Karaorman – Iskra

Advertisements

East Round 14:

Vasilevo – Cheshinovo 3:3
52′ Nace Gjorgiev, 72′ Vasko Jovev, 90′ Ivan Bekjarski – 32′, 56′ Miki Jakimov, 79′ Martin Andonov
Red cards: 89′ Sunaver Durov (V)

Rabotnik Djumajlija – Raklish 0:2
33′ Kemal Usainov, 90′ Djelal Ibraimi

Horizont – Malesh 2:0
50′ Aleksandar Georgiev, 83′ Vasil Krstev

Detonit – Karbinci 4:0
41′ Zoran Spasov, 68′, 90′ Goran Stojanov, 77′ Tomi Stanoevski

Ovche Pole – Bregalnica 0:0

Tiverija – Spartmani 6:1
22′, 39′ Jani Jankov, 45′ Dimche Mitrov, 49′ Hristijan Jakimov, 51′ Vasko Trajkov, 63′ (og) Jovan Gjorgiev – 10′ Martin Ristovski

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
13514112143835
235141121381325
331141013391227
431141013361422
52214716392118
6181453627207
716145183338-5
816145181540-25
914144281938-19
1013143471329-16
1171421111743-26
1241411121760-43
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

North Round 17:

SSK Nova – Ilinden (S) 2:1
34′ Gorjan Angelovski, 39′ Shenol Shabotikj – 55′ (pen) Mario Blagojevski

Studena Voda – Petrovec 6:0
9′ Slavko Arsovski, 44′ Rinor Iseni, 46′, 62′ Darko Todorovski, 68′, 74′ Stefan Josifovski

Bakshkimi 1947 – Aerodrom 3:1
7′ Flamur Redjepi, 20′ Elmedin Kjaili, 60′ (pen) Ersin Neziri – 14′ Omer Isinov

Rinia 98 – Rashtak 3:1
25′ Amet Ljatifi, 57′, 60′ Orhan dauti – 80′ Martin Kalchev

Bashkimi (Lj) – Fortuna 0:2
50′ Berat Shakiri, 65′ Djemil Jahiji

Besa-Vlazrimi – Volkovo 4:1
3′, 40′ Mervan Fetai, 28′ (pen) Arburim Ajdini, 68′ Sedat Murseli – 23′ Petar Spirovski

Madjari Solidarnost – Rechica 6:0
10′ Mario Rajatoski, 20′ Marko Risteski, 45′, 75′ Kristijan Apostolovski, 65′ Martin Spirovski, 85′ Darko Dodevski

Nju Stars was idle.

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
145171502681454
244181422522230
334181116412021
43218954452817
53117944381820
6301893632248
727188372833-5
827188372734-7
9241873835323
1023187292527-2
11211963102046-26
12201862103250-18
13181953112137-16
1416154472327-4
1581722132247-25
1641804142373-50
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

West Round 12:

Zajazi – Napredok 1:0
85′ Florian Mehmedi

Ljuboten – Nerashti 4:1
19′ Slavche Antovski, 76′, 81′ Ivica Kostadinoski, 89′ Hristijan Dimitrijevski – 23′ Harbin Memishi

Vrapchishte 1958 – Rechica (GR) 1:1
72′ Furkan Hasipi – 34′ Huzri Djemaili

Arsimi – Proleter (T) 8:1
9′, 33′, 53′ Arian Ejupi, 19′ Vulnet Elmazi, 23′ Nedim Zendeli, 31′ Ersel Diko, 35′ Osman Aliji, 76′ Faris Shabani – 36′ Stefan Gjurchinovski

Trabzonspor – Besa 1976 0:3
13′ Bashkim Ljama, 45′ Aid Beadini, 86′ Memet Idrizi

Kamjani was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
13412111042537
231121011511239
32312651271710
4221364322148
5221271420137
6171152434268
715135082036-16
811123271530-15
991330101428-14
106121381328-15
1111201111059-49
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

South Round 21:

Mladost 1930 – Novo Crnilishte 0:6
22′, 38′ Blerand Kjamili, 28′, 45′, 52′, 67′ Erdjan Ibraimoski

Golemo Konjari – Prevalec 1:0
20′ Zoran Mircheski

Obrshani – Dojransko Ezero 2:0
33′ Filip Likoski, 73′ Antonio Dimoski

Vardar (N) – Mladost (U) 5:0
21′, 40′, 43′ Gjorgji Shishkov, 60′ Jane Stojanov, 76′ Igor Gjorgjiev

Lokomotiva – Pitu Guli 1:0
83′ Robin Shabanoski

Played on Wednesday:

Bratstvo 07 – Dinamo 5:3
6′ Samir Karishikj, 37′ (pen), 43′, 52′ Nasaf Shabanov, 62′ Leutrim Baftiroski – 28′ (pen) Kire Naumoski, 80′ (pen) Martin Josifoski
Red cards: 27′ Elham Fazlioski (B)

Marena and Napredok (KR) were idle.

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
147191522581147
243191414602436
340201244472324
438201154502327
534191117542529
634181116472423
7282084834322
8211983840355
9211963103359-26
10191961123769-32
11181953111846-28
12171952122642-16
13172052132956-27
14161844102655-29
1521412111348-35
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

Southwest Round 17:

Karaorman – Iskra 9:0
13′ Cvetan Gligoroski, 27′, 36′ Ivica Kjeleshoski, 39′, 74′ Nikola Dimov, 58′ Stefan Krsteski, 67′, 72′ Kristijan Domazetoski, 85′ Marijan Choleski

Lirija (G) – Crno Buki ZL 1:1
83′ Vasko Najdovski – 90’+1 Dimitar Kochishki
Red cards: 90’+2 Dimitar Kochishki (CB)

Kravari – Strela 3:1
54′ Antonio Grujoski, 63′, 89′ Vlade Janakievski – 40′ Leonid Mijak

Novaci – Belica 3:0 awarded
NOTE: The visiting board came to the match, but the bus with the players did not arrive reportedly due to engine failure.

Pobeda (I) – Oktisi 1:3
44′ Juval Isa – 21′, 86′ Ermir Vrnezi, 53′ Lindian Lufi

Voska Sport – Sateska 7:1
13′, 25′, 70′ Meriton Merko, 15′, 86′ Naser Doko, 17′, 82′ Ermond Arslani – 76′ (pen) Boge Bimbiloski

Makedonija (V) – Vlaznimi 3:2
6′, 65′ Aleksandar Zaturoski, 30′ Marjan Mileski – 9′ Ardi Polisi, 55′ Abil Shakjiri

Prespa was idle.

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
147171520612338
239171232401030
334171115441826
434171043431924
5291792638317
62716907362214
7261782748426
825177463135-4
924178092833-5
1021175662629-3
11171745830291
12171752102247-25
1314173593648-12
14131641112656-30
15101531111533-18
1651712142069-49
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *