Round overview of all 3.MFL groups

Fortuna defeated Besa-Vlazrimi and took over the North top, Ljuboten celebrated the 102nd birthday with a win, Lokomotiva (G) extended the South top lead.

photo: view at the North derby

Advertisements

North Round 15:

SSK Nova – Bashkimi 1947 0:0

Volkovo – Rechica 5:0
14′ Jordan Gjoreski, 25′ Dragan Brnjarchevski, 49′ Martin Zmejkoski, 68′ Hristijan Markovikj, 86′ Daniel Vasikj

Studena Voda – Ilinden (S) 5:1
35′ Goce Naskovski, 57′, 82′ Darko Todorovski, 57′, 90′ Kriostijan Zlatkovski – 41′ Mario Blagojevski
Red cards: 87′ Goce Naskovski (SV)

Petrovec – Rinia 98 1:2
77′ Amar Shkrijelj – 68′ Orhan Dauti, 74′ Besir Abdula

Aerodrom – Bashkimi (Lj) 1:2
80′ Borjan Todorovski – 37′ Enis Mucha, 65′ Gezim Bakievski

Rashtak – Lokomotiva 3:0 awarded

Fortuna – Besa-Vlazrimi 3:2
35′ Erkan Shaip, 54′ Ilir Bunjaku, 75′ Djezair Avduli – 26′ Egzon Osmani, 72′ Mervan Fetai

Nju Stars – Madjari Solidarnost 2:2
20′ Gjorgji Malov, 86′ Emil Skoko – 38′ Kristijan Apostovski, 83′ Igor Pandovski

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
145171502681454
244181422522230
334181116412021
43218954452817
53117944381820
6301893632248
727188372833-5
827188372734-7
9241873835323
1023187292527-2
11211963102046-26
12201862103250-18
13181953112137-16
1416154472327-4
1581722132247-25
1641804142373-50
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

South Round 19:

Bratstvo 07 – Novo Crnilishte 3:0
27′ Nasaf Shabanov, 34′ Samet Amedoski, 77′ Naim Mustafoski

Golemo Konjari – Mladost 1930 0:1
90’+1 (og) Kristijan Danoski
Red cards: 65′ Bojan Kasnioski (GK), 65′ Haki Todoroski (M)

Obrshani – Dinamo 0:1
75′ (pen) Aleksandar Krsteski
Red cards: 70′ Viktor Ilijoski (O), 80′ Aleksandar Popovski (D)

Vardar (N) – Prevalec 1:0
54′ Darko Mojsovski

Ilinden BS – Dojransko Ezero 1:2
41′ Todorche Efremovski – 28′ Mile Upchev, 49′ Borche Katrandjiev

Marena – Mladost (U) 2:2
34′ Dejan Mitrov, 88′ Vancho Temkov – 63′ Adrijan Spasikj, 89′ Marjan Kostadinov
Red cards: 85′ Pepi Trajkov (M)

Lokomotiva – Napredok (KR) 4:1
35′, 89′ Adelin Kjazimov, 41′ Gjunet Useinov, 53′ Boban Atanasovski – 13′ (pen) Martin Nikovikj
Red cards: 40′ David Caruleski (N)

Pitu Guli was idle.

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
147191522581147
243191414602436
340201244472324
438201154502327
534191117542529
634181116472423
7282084834322
8211983840355
9211963103359-26
10191961123769-32
11181953111846-28
12171952122642-16
13172052132956-27
14161844102655-29
1521412111348-35
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

East Round 13:

Raklish – Tiverija 2:1
6′ Antonio Fenov, 41′ Bojan Mitev – 71′ Aleksandar Kocevski

Bregalnica – Vasilevo 5:1
20′, 25′ Aleksandar Iliev, 56′ Filip Gjeorgiev, 65′, 90′ (pen) Nikola Markovski – 76′ Nace Gjorgiev

Karbinci – Ovche Pole 0:3
30′, 36′, 74′ Darko Nacev

Malesh – Detonit 1:2
19′ Kiril Kokolanski – 31′ Zoran Spasov, 67′ Gjokshen Limanov

Spartmani – Horizont 0:8
8′ Darko Petrov, 11′ Naum Blazhevski, 29′, 63′, 70′, 82′ Vasil Krstev, 53′ Dragi Gligorov, 60′ Stojan Jankov

Cheshinovo – Rabotnik Djumajlija 2:1
55′ Pero Georgievski, 80′ Boban Davitkovski – 76′ Vlado Jovanovski
Red cards: 58′ Blagojche Tonevski, 60′ Todorche Davkov (RD)

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
13514112143835
235141121381325
331141013391227
431141013361422
52214716392118
6181453627207
716145183338-5
816145181540-25
914144281938-19
1013143471329-16
1171421111743-26
1241411121760-43
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

West Round 11:

Zajazi – Rechica (GR) 1:1
30′ Alen Dumoski – 79′ Armend Misimi
Red cards: 60′ Flamur Osmani (Z), 60′ Atmir Bakija (R)

Ljuboten – Proleter (T) 3:1
3′ Dejan Saveski, 7′, 90′ Ivica Kostadinovski – 26′ (pen) Blagoja Dailoski

Trabzonspor – Nerashti 2:1
35′ Besar Ibrahimi, 72′ (pen) Lavdrim Nuredini – 68′ Fitim Ismaili

Arsimi – Napredok 5:1
5′ Ersel Diko, 18′ Shkumbin Aliu, 50′ Osman Aliji, 64′ Berat Hismani, 73′ Adis Bilali – 83′ Boban Trajanoski

Vrapchishte 1958 – Kamjani 2:1
3′ Hakan Chelik, 45′ Berat Ameti – 87′ (pen) Arben Bajrami

Besa 1976 was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
13412111042537
231121011511239
32312651271710
4221364322148
5221271420137
6171152434268
715135082036-16
811123271530-15
991330101428-14
106121381328-15
1111201111059-49
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 15:

Lirija (G) – Karaorman 2:2
38′ Darko Popovski, 73′ (pen) Albion Murati – 25′, 67′ Ivica Kjeleshoski
Red cards: 71′ Valdrin Rochi, Ilija Dalcheski (K)

Kravari – Crno Buki ZL 3:2
18′ Sashko Lazarevski, 27′, 45′ Antonio Grujovski – 25′, 68′ Aleksandar Veljanovski
Red cards: 65′ Aleksandar Mitrevski, 71′ Hristijan Krklinski (CB)

Strela – Novaci 1:1
34′ Sasho Talevski – 31′ Vladimir Nedanovski

Iskra – Prespa 2:1
57′ (pen) Dimche Nedeski, 60′ Borche Baloski – 7′ Ilche Talevski

Belica – Pobeda (I) 4:3
56′ Ediz Osman, 58′, 87′ (pen) Denis Shadov, 62′ Sami Sokolovski – 11′ Aleksandar Sharkovski, 18′, 36′ Goran Bonevski
Red cards: 89′ Daniel Spasevski (P)

Flamurtari (R) – Voska Sport 0:3 awarded

Oktisi – Makedonija (V) 0:0

Sateska – Vlaznimi 3:1
29′ Nikola Ugrinoski, 68′, 85′ Boge Bimbiloski – 40′ Ardi Polisi

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
147171520612338
239171232401030
334171115441826
434171043431924
5291792638317
62716907362214
7261782748426
825177463135-4
924178092833-5
1021175662629-3
11171745830291
12171752102247-25
1314173593648-12
14131641112656-30
15101531111533-18
1651712142069-49
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *