Round overview of all 3.MFL groups (21-22.11.2020)

First defeat for Karaorman, Napredok (KR) and Besa-Vlazrimi, Voska Sport takev over Southwest top, while Madjari Solidarnost and Studena voda take over North top.

photo by FK Ovche Pole Sveti Nikole: view at Ovche Pole – Tiverija

Advertisements

Southwest Round 6:

Belica – Strela 12:1
9′, 20′ Kujtim Muratoski, 31′, 41′, 53′, 58′, 67′ Denis Shadov, 48′ Mislim Ramani, 61′ Sami Sokolovski, 74′ Albion Shabani, 81′ Blerton Rochi, 89′ Eduart Bojku – 14′ Blagojche Ristevski

Oktisi – Kravari 3:1
37′, 74′ Belkjija Gjetali, 83′ Ermond Arslani – 88′ Hakan Alimovski
Red cards: 40′ Hristijan Atanasovski (K)

Crno Buku ZL – Iskra 3:0
60′ Oliver Daraliovski, 68′ Dimitar Nikoloski, 73′ Aleksandar Ognenovski

Flamurtari (R) – Lirija (G) 3:1
29′ Lutfi Asani, 52′, 72′ Ataj Uljo
Red cards: 31′ Emirson Jashari (L)

Sateska – Karaorman 1:0
68′ Jovan Stoeski
Red cards: 81′ Nikola Grdanoski (K)

Vlaznimi – Novaci 1:1
35′ Ardi Polisi – 12′ Betim Kjerimi

Makedonija (V) – Prespa 2:0
39′, 85′ Ilija Busheski

Voska Sport – Pobeda (I) 6:4
3′, 13′, 15′ Naser Doko, 7′, 9′ Nikolche Stojkovski, 30′ Kristijan Petkoski – 35′ Mersin Memedoski, 46′ Afrim Muratovski, 50′, 54′ Angel Spirkoski

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12911920341123
2281191125421
32211713311417
42211713291910
5211170425916
6191161435287
7181160525178
817115242324-1
915115061821-3
1013114161527-12
1112113351722-5
1210112452630-4
1310113171521-6
147112181840-22
156111371423-9
164111191252-40
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

South Round 7:

Lokomotiva – Novo Crnilishte 6:1
14′, 37′ Gjunet Useinov, 23′, 57′ Adelin Kjazimov, 49′ (pen) Darko Ivanov, 69′ Nikolche Kimov – 72′ Erdjan Ibraimoski

Marena – Pitu Guli 5:1
7′ Martin Jovanovski, 57′, 70′ Vancho Temkov, 78′, 90′ Darko Nacev – 53′ Sejfulah Velioski

Vardar (N) – Napredok (KR) 2:1
39′ Petar Simonoski, 90′ Darko Bozhinoski – 54′ Icko Jankoski
Red cards: 24′ Petar Najdov (V), 16′ Daniel Miceski (N)

Obrshani – Mladost (U) 6:0
1′ Antonio Dimoski, 14′ Filip Kukeski, 45′ Hristijan Kukeski, 70′, 88′ Bojan Naumoski, 77′ Bojan Drleski

Golemo Konjari – Dojransko Ezero 2:4
1′ Goran Ilioski, 40′ Nikolche Kasnioski – 45′ Jovan Ajcev, 75′ Mile Upchev, 79′ Todor Brlamov, 89′ Kristijan Kolevski
Red cards: 40′ Stojan Gushev (DE)
NOTE: The hosts have filled a complain on the presumption that the visitors had fielded an ineligible player.

Bratstvo 07 – Prevalec 4:2
15′, 79′ Belmin Kujovikj, 30′, 74′ Naim Mustafoski – 50′ Antonio Chokov, 58′ Pece Stojanov

Mladost 1930 – Dinamo 2:1
17′ Stefan Chichoski, 70′ Oliver Koneski – 23′ Kire Naumoski

Ilinden BS was idle.

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12812912391029
22812912391722
32713904441826
42712903311219
5211263325187
6191254324159
7181253425178
815124352334-11
914124261628-12
10131361626251
1113124172334-11
1212124082946-17
138122281326-13
147122192045-25
155121291244-32
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

East Round 7:

Spartmani – Vasilevo 5:0
24′ Iljcho Mitev, 67′, 70′ Vasko Trajkov, 75′ Mile Gjeorgiev, 86′ Nikola Crngarov

Malesh – Raklish 3:0
24′ (og) Borche Angelov, 31′ Andrej Simevski, 40′ Mitko Pachemski

Karbinci – Cheshinovo 0:0

Bregalnica (D) – Rabotnik Djumajlija 6:1
3′ Bojan Petrovski, 15′ Anton Patkov, 24′ Aleksandar Iliev, 56′ Tomi Stanoevski, 80′, 84′ Nikola Markovski – 50′ (pen) Nikola Stojkovikj

Ovche Pole – Tiverija 5:1
16′ (pen), 40′, 84′ Aleksandar Mladenovski, 37′ Trajche Iliev, 86′ Nikola Lazev – 68′ Vane Novkov

Detonit – Horizont 0:0
Red cards: 90’+3 Vane Milkovski (H)

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12811911311120
2261182126719
32411803311318
42211713371522
52211713241212
616115151415-1
7141142522148
813113441220-8
910113172435-11
108112271532-17
114111191239-27
1231110101348-35
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

West Round 5:

Besa 1976 – Vrapchishte 1958 2:0
10′ Aid Beadini, 22′ Nusret Kurti

Proleter (T) – Rechica (GR) 1:5
24′ Robertino Zlateski – 12′, 19′, 50′ Arif Ibishi, 44′, 85′ Huzri Djemaili

Nerashti – Kamjani 0:2
57′ Shkljzen Osmani, 89′ Osman Aliji

Trabzonspor – Zajazi 1:1
70′ (pen) Lavdrim Nuredini – 86′ Arijan Sejdini
Red cards: 85′ Bunjuamin Sadikoski (Z)

Ljuboten – Arsimi 0:6
9′ (pen), 14′, 81′ Ersel Diko, 39′ Faris Shabani, 70′ Vulnet Elmazim, 74′ Shkumbin Aliu

Napredok was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
125981031328
221870133825
3198611221210
415950415114
513841328208
61283321293
7983051113-2
8782151020-10
9681341218-6
1038107629-23
1108008643-37
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

North Round 4:

Aerodrom – SSK Nova 2:0
40′ Marko Tasev, 75′ Angel Panovski
Red cards: 17′ Shenol Shabotikj (SSK)

Volkovo – Bashkimi (Lj) 1:2
49′ Filip Blazhevski – 38′, 71′ Gezim Bakievski

Ilinden (S) – Petrovec 1:1
65′ Jovancho Canevski – 60′ Martin Duvnjak

Rashtak – Studena Voda 2:3
12′ Boban Stojanovski, 80′ Nikolche Stojanovski – 5′ (pen), 40′, 80′ Kristijan Zlatkovski

Fortuna – Bashkimi 1947 1:0
87′ (pen) Vulnet Memeti

Nju Stars – Rinia 98 2:0
68′ Alen Maksuti, 72′ David Manasievski

Rechica – Lokomotiva (S) 1:1
56′ Stwefan Josifovski – 27′ Teodor Dimitrovski

Madjari Solidarnost – Besa-Vlazrimi 5:2
4′, 9′ Nikola Gligoroski, 34′, 41′ Djavid Mamuti, 54′ (pen) Sashko Jovanovski – 21′ Mervan Fetai, 44′ Amir Bajrami

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
1249801301515
2229711221111
321970236729
419961221714
5189531231310
616944123914
715950418126
81293331114-3
91193241516-1
101093151021-11
11993061215-3
1299234818-10
1379216929-20
14591261433-19
15391081126-15
16390361633-17
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *