Round overview of all 3.MFL groups (Video)

Napredok suffered the first defeat by losing at Trabzonspor, Prevalec won the top derby against Babuna away to stay perfect together with Ohrid and Osogovo, Tiverija and Ilinden scored 8 goals each while Dojransko Ezero demolished Horizont.

photo by KF Besa Dobri Dol: a view at Besa (DD) – Drita

Advertisements

West Round 4:

Ljuboten – Xixa 4:2 (2:0)
16′ Ivica Kostadinoski, 38′ Zhivorad Radonikj, 81′ Daniel Trpeski, 85′ (pen) Dejan Saveski – 79′ (pen) Valon Bilali, 90′ Shkjiprim Asani

Saveski’s penalty goal:

Zajazi – Vardari 0:1 (0:1)
20′ Arian Ejupi

Rechica (GR) – Nerashti 3:0 (1:0)
4′, 72′ Agron Shefiti, 65′ Mamut Ramadani
Red cards: 80′ Armin Sulejmani (N)

Besa (DD) – Drita 2:2 (2:2)
3′ Rilind Kjamili, 15′ Aid Beadini – 38′ Arif Ibishi, 45′ Senad Fejzulai

Kamjani – Arsimi 1:1 (0:0)
48′ Kadir Redjepi – 62′ Shkumbin Aliu

Trabzonspor – Napredok 3:2 (2:1)
25′ Besar Ibrahimi, 33′ Ersel Diko, 83′ Amir Bislimi – 5′ Aleksandar Velkoski, 57′ Vecko Vrencoski

Flamurtari (D) was idle.

3.MFL West 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
111532013310
210531112111
39430115510
495302910-1
5842201248
674211550
7652031416-2
854121981
94504134-1
104411257-2
114511348-4
1213012211-9
1315014617-11
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Lrija (G) celebrates one of the goals; photo KF Lirija Grnchari

Southwest Round 7:

Liria (Z) – Crno Buki ZL 3:0 (0:0)
56′ Jetmir Mimini, 83′, 84′ Milot Lena

Veleshta – Kravari 3:0 (1:0)
26′, 82′ Fartan Hani, 62′ Muharem Shehu

Lirija (G) – Oktisi 5:3 (1:1)
9′ Veron Merko, 53′ Djaner Ramadan, 56′, 88′ Faton Tairovski, 80′ Arjan Mehmeti – 20′ Anel Kalchinoski, 47′ Borche Zatarakoski, 79′ Mumin Idrizoski

Vlaznimi – Sateska 3:0 (1:0)
40′ Araslan Mena, 64′ (pen) Seit Kreka, 75′ Djavit Limani
Red cards: 90’+2 Filip Karafiloski (S)

Flamurtari (R) – Karaorman 1:1 (0:0)
58′ (pen) Detar Selimi – 88′ Nikola Grdanoski

Lakocherej – Novaci 3:2 (3:1)
15′ (pen) Veliche Gjorsheski, 38′ Osman Ramadan, 44′ Bozhidar Naumoski – 39′ Blagojche Ristevski, 55′ Pece Talevski
Red cards: 83′ Betim Kjerimi (N)

Ohrid – Prespa 2:0 (1:0)
30′ (og) Zoran Talevski, 69′ Marko Arsenov

3.MFL Southwest 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
124880024420
216851219118
315850317152
414842219811
512840416151
61183231073
7118323871
8108314813-5
99830517161
1098233912-3
11983051521-6
12983051219-7
1398305824-16
1448116616-10
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

East Round 4:

Ovche Pole – Sloga 1934 4:0 (3:0)
6′ (og) David Dimitrov, 20′ Darko Nacev, 27′ Nenad Mihajlov, 55′ Nikolche Simonov

Ovche Pole – Sloga 1934 highlights:

Kezhovica – Bregalnica (D) 0:0
Red cards: 67′ Martin Velinov (K), 60′ (Gjorgjija Anastasovski)

Rudar – Rabotnik Djumajlija 3:0 (1:0)
24′, 48′ Ilija Todorovski, 86′ Tihi Vasilevski

Osogovo – Malesh 2:1 (1:0)
19′ Nikola Stoilovski, 63′ Toshe Manov – 85′ Erol Pilov

3.MFL East 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
11565011257
213641114311
396303910-1
49630368-2
586222660
67621378-1
76620478-1
836105619-13
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 2:

Horizont – Dojransko Ezero 2:6 (2:2)
8′ (pen) Mile Gjeorgiev, 24′ Petar Mitev – 3′, 32′, 70′ Petar Iliev, 59′ Gligor Jankulov, 80′ (pen) Mitko Iliev, 89′ Stamen Tasikj
Red cards: 90’+4 Mile Donev (H)

Mladost (U) – Spartmani 3:2 (1:2)
44′ Stefan Jovovikj, 50′, 75′ Dzvonko Rujkovski – 9′ Jane Milushev, 16′ Vasko Trajkov

Vasilevo – Tiverija 1:8 (0:5)
63′ Dejan Gjorgev – 7′, 19′ Aleksandar Gorgiev, 28′ Aleksandar Markov, 39′ Nikola Stojkov, 43′ Vane Novkov, 55′ Trajche Ivanov, 73′ Mitko Gochev, 83′ Simon Kolev

3.MFL Southeast 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
19330021318
2933001037
333102712-5
433102412-8
51301235-2
613012212-10
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

North Round 5:

SSK Nova – Lokomotiva 2:1 (1:0)
28′, 74′ (pen) Petar Mihajlov – 67′ Vladimir Mojsovski

Bratstvo-Vlaznimi – Volkovo 6:0 (3:0)
27′ Besart Kalisi, 30′ Sali Salievski, 39′ Ardian Buzaki, 55′ Dionis Ukshini, 62′, 84′ Emir Smajovikj

Ilinden (S) – Tekstilec 8:0 (3:0)
19′, 44′, 56′ Aleksandar Bozhinov, 37′ Vlatko Petrovski, 49′ (pen), 70′ Artan Junuzi, 72′ Kraljo Nacevski, 86′ (pen) Filip Ristovski

The players of Gorno Lisiche and Rinia 98 head into the pitch; photo: FK Gorno Lisiche

Besa-Vlazrimi – Marino 3:1 (2:0)
14′ Mervan Fetai, 24′, 79′ Behar Demiri – 62′ Filip Gjorgjievski

Petrovec – Studena Voda 2:1 (2:1)
3′ Daniel Antovski, 33′ (pen) Kire Gievski – 13′ Slavko Arsovski

Fortuna – Kadino 3:0 (1:0)
31′, 62′ Florim Murtezani, 64′ Muhamet Velii

Gorno Lisiche – Rinia 98 4:2 (2:0)
12′ Kristijan Eminovski, 30′ Toshe Sokolov, 59′, 76′ Tomche Pavlovski – 63′ Abdulfeta Ismaili, 75′ Elfati Aliu

3.MFL North 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
116751123617
2137412211011
313741217107
41374121113-2
512740320911
612740320137
71274031293
812740312111
91173221516-1
10973041416-2
11772141222-10
12672051123-12
1347115815-7
14371061235-23
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

The players of Novo Crnilishte celebrate the big win; photo KF Novo Crnilishte

Center Round 5:

Novo Crnilishte – Topolka 6:1 (2:0)
25′ (pen), 43′, 51′ Fatmir Osmanoski, 54′ Erdjan Ibraimoski, 75′ Blerand Kjamili, 85′ Nevzad Shakjiroski – 80′ (pen) Dimitar Chokov

Topolchani – Bratstvo 07 0:0

Babuna – Prevalec 3:5 (1:3)
39′, 90′ Draganche Ristovski, 65′ Tarik Aladin Kurtagikj – 12′, 18′ Antonio Chokov, 15′ Ljupcho Donev, 48′ Dimche Stavrevski, 86′ Gjore Crnushev

Rosoman 83 – Marena 2:0 (1:0)
19′ Zhelimir Trikikj, 75′ Riste Boshev
Red cards: 78′ Igor Miov (M)

Pitu Guli – Golemo Konjari 1:1 (1:0)
22′ Gjorgji Strezovski – 70′ Nikolche Neshkoski

Napredok (KR) – Mladost 1930 2:2 (0:1)
82′ Aleksandar Dojkoski, 87′ Boban Krsteski – 35′ Vlatko Stojanoski, 65′ Severdjan Bajramov

3.MFL Center 2018/19

PosClubPtsPWDLFAGD
118660019514
2136411291019
31364111468
410631217134
51063121011-1
69630317125
776213510-5
85612369-3
956123711-4
1046114814-6
1146114926-17
1236033822-14
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *