Round overview of all 3.MFL groups

Malesh surprised Cheshinovo on the road took over the East top, Napredok keeps winning in the South,  same as karaorman in the Southwest. This round no mercy wsa shown by Prevalec, Kamjani and Lokomotiva (S) who smashed their oponents.

photo by GFK Malesh Berovo

Advertisements

East Round 6:

Vasilevo – Detonit 0:5
45′, 58′ Jovan Pockov, 47′ Minur Asanov, 79′ (pen) Gjokshen Limanov, 89′ Goran Stojanov

Horizont – Ovche Pole 1:2
58′ Vane Milkovski – 45′ Mario Panev, 90’+3 Sashe Sokolov

Rabotnik Djumajlija – Karbinci 1:2
58′ Bozhidar Vuchevski – 17′ Mile Dimitrov, 47′ Stefan Kostadinovski

Cheshinovo – Malesh 2:3
57′ Miki Jakimov, 88′ Toshe Stojanov – 56′ Andrej Simevski, 78′ Ahmet Halitov, 90’+2 Gligorcho Armenski
Red cards: 88′ Filip Bojazhiev (Ch)

Raklish – Spartmani 2:0
70′ Ivan Andov, 90′ Djelal Ibraimi

Tiverija – Bregalnica 2:3
71′ Jane Stojkov, 80′ Pavle Trenchev – 12′ Tomi Stanoevski, 18′ Darko Peshovski, 61′ Bojan Petrovski

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12811911311120
2261182126719
32411803311318
42211713371522
52211713241212
616115151415-1
7141142522148
813113441220-8
910113172435-11
108112271532-17
114111191239-27
1231110101348-35
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

North Round 3:

Bashkimi (Lj) – Nju Start 2:1
48′ Gezim Bakievski, 70′ Erkan Fetai – 87′ David Manasievski

Bashkimi 1947 – Rashtak 2:1
23′ Bunjamin Shakiri – 68′ Visar Aljiji – 63′ (pen) Boban Stojanovski

Madjari Solidarnost – Ilinden (S) 5:0
8′ (og) Antonio Petrovski, 19′ Martin Stamboliev, 34′ Kristijan Apostolovski, 75′, 77′ Aleksandar Gjorgjievski

Besa-Vlazrimi – Rechica 6:2
22′, 30′, 39′ Mervan Fetai, 48′, 57′, 81 Behar Demiri – 60′ Stefan Josifovski, 69′ Milan Trendafilovikj

Lokomotiva (S) – Volkovo 6:0
4′, 35′, 72′ Nikola Malov, 6′ Teodor Dimitrovski, 84′, 87′ Andrej Andreevski

Rinia 98 – Fortuna 0:3
42′ Idriz Ismail, 70′ Florim Murtezani, 83′ Djezair Avduli

Studena Voda – Aerodrom 1:1
20′ Goce Naskovski – 90′ (pen) Angel Panovski
Red cards: 90′ Goce Naskovski (SV), 90′ Antonio Atanasovski (A)

SSK Nova – Petrovec 1:1
39′ Nikola Atanasov – 18′ Ivo Petrushevski

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
1249801301515
2229711221111
321970236729
419961221714
5189531231310
616944123914
715950418126
81293331114-3
91193241516-1
101093151021-11
11993061215-3
1299234818-10
1379216929-20
14591261433-19
15391081126-15
16390361633-17
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

West Round 4:

Rechica (GR) – Napredok 2:2
49′ Huzri Djemaili, 68′ Arif Ibishi – 36′ Mladen Kotevski, 84′ Dimitar Dimoski

Arsimi – Trabzonspor 3:0
63′ Ibraim Jusufi, 70′, 81′ Ersel Diko

Zajazi – Besa 1976 1:1
56′ (pen) Shkjiprim Rufati – 22′ Memet Idrizi

Vrapchishte – Nerashti 1:0
90’+5 (pen) Amet Memedi

Kamjani – Proleter (T) 7:1
33′ Nderim Osmani, 40′, 52′ Osman Aliji, 55′, 75′ Arben Bajrami, 62′, 82′ Festim Abdulahu – 68′ Dejan Andonovski

Ljuboten was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
125981031328
221870133825
3198611221210
415950415114
513841328208
61283321293
7983051113-2
8782151020-10
9681341218-6
1038107629-23
1108008643-37
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

South Round 6:

Novo Crnilishte – Mladost 1930 5:2
31′ Sevdjan Aliu, 69′ Valon Tefikoski, 71′, 72′ Erdjan Ibraimoski, 81′ Kemal Besimi – 69′, 73′ Stefan Todorovski

Dinamo – Bratstvo 07 1:4
70′ Hristijan Chadamov – 11′, 58′ Muzafer Alioski, 46′, 62′ Samir Karishikj

Prevalec – Golemo Konjari 7:0
6′, 38′ Kristijan Manevski, 16′ Riste Krstev, 22′ Antonio Chokov, 24′ Boban Dukadinovski, 35′ Brane Petrovski, 42′ Pece Stojanov
NOTE: the match was interrupted in the 47th minute as the visitors were left with only 6 players; they came with only 10.

Dojransko Ezero – Obrshani 0:2
44′ (pen), 72′ Hristijan Kukeski

Mladost (U) – Vardar (N) 1:3
3′ Laze Grbashliev – 48′, 54′ Petar Najdov, 85′ Oliver Todorov

Napredok (KR) – Ilinden BS 6:0
14′ Daniel Miceski, 28′, 70′, 90′ Icko Jnakoski, 47′ Ivica Joveski, 50′ Filip Naceski

Gaber – Marena postponed

Pitu Guli – Lokomotiva (G) 0:3
5′ Nasaf Shabanov, 80′ Gjunet Useinov, 86′ Adelin Kjazimov

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12812912391029
22812912391722
32713904441826
42712903311219
5211263325187
6191254324159
7181253425178
815124352334-11
914124261628-12
10131361626251
1113124172334-11
1212124082946-17
138122281326-13
147122192045-25
155121291244-32
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

Southwest Round 5:

Novaci – Sateska 3:1
9′ Mihail Kotevski, 11′ Ive Trifunovski, 88′ Blagoja Naumoski – 73′ (pen) Darko Bocheski

Voska Sport – Crno Buki ZL 2:1
5′ Nikolche Stojkovski, 20′ Tomi Stojanoski – 85′ Naumche Najdovski

Pobeda (I) – Makedonija (V) 1:1
77′ Afrim Muratovski – 2′ Ilija Busheski

Prespa – Vlaznimi 4:1
36′, 74′, 80′, 84′ Niko Plastinovski – 72′ Ardi Polisi

Karaorman – Oktisi 2:0
8′ Kristijan Domazetoski, 35′ Ivica Kjeleshoski

Kravari – Flamurtari (R) 4:2
20′ Daniel Stankovski, 23′, 66′ Vlade Janakievski, 54′ Aleksandar Tasevski – 17′ Ataj Iljo, 71′ Lutfi Asani

Lirija (G) – Belica 2:2
35′ Demir Nedjipi, 90′ Pece Naumovski – 2′ Denis Shadov, 47′ Kujtim Muratoski

Strela – Iskra 2:2
48′ Dimitar Kenchevski, 79′ Elvis Bukaleski – 21′ Nikola Pavleski, 75′ Dejan Naumoski
Red cards: 85′ Darko Nedelkovski (S), 77′ Razme Pavleski (I)

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12911920341123
2281191125421
32211713311417
42211713291910
5211170425916
6191161435287
7181160525178
817115242324-1
915115061821-3
1013114161527-12
1112113351722-5
1210112452630-4
1310113171521-6
147112181840-22
156111371423-9
164111191252-40
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *