Round overview of all 3.MFL groups (19-20.12.2020)

The half season eventually ended in the Macedonian third level groups as this weekend all five groups played their last half-seasonal round.

photo by FK Novaci: the players of Novaci and Crno Buli ZL get ready to enter the field

Advertisements

Southwest Round 11:

Novaci – Crno Buki ZL 2:1
23′ Joco Gjorgovski, 48′ Ive Trifunovski – 51′ Oliver Daraliovski
Red cards: 50′ Andrej Ristevski (N)

Karaorman – Prespa 2:0
56′, 75′ Ivica Kjeleshoski

Kravari – Pobeda (I) 2:0
60′ Hristijan Atanasovski, 76′ Antonio Nikolovski
Red cards: Ardian Zuberovski (L), 74′ Zlatko Grozdanovski (P)

Lirija (G) – Voska Sport 1:3
3′ Vasko Najdovski – 5′, 21′ Naser Doko, 83′ Nikolche Stojkovski

Strela – Makedonija (V) 1:3
26′ Darko Nedelkovski – 15′ (og) Valentin Janevski, 32′ Hristijan Zaturoski, 90’+2 Ilija Busheski

Iskra – Vlaznimi 5:4
8′, 21′ Aleksandar Cokleski, 65′ Mario Trposki, 70′ Goran Cokleski, 71′ Jordan Veloski – 22′, 56′ Ardi Polisi, 53′ Shpresim Murtezai, 68′ Rejhan Djeleshi

Belica – Sateska 3:0 awarded
Note: The match was interrupted in the 24th minute after a visiting player attacked the referee for handling him a red card. It was 0:1 at the time.

Flamurtari (R) – Oktisi 2:3
25′ Jashar Hani, 28′ Destan Kanberi – 10′, 52′ Ermond Arslani, 83′ Ermir Vrnezi

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12911920341123
2281191125421
32211713311417
42211713291910
5211170425916
6191161435287
7181160525178
817115242324-1
915115061821-3
1013114161527-12
1112113351722-5
1210112452630-4
1310113171521-6
147112181840-22
156111371423-9
164111191252-40
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

South Round 13:

Vardar (N) – Novo Crnilishte 1:1
57′ Zharko Donev – 7′ Erdjan Ibraimoski

Obrshani – Ilinden BS 4:2
8′ Hristijan Kukeski, 24′ (pen) Bojan Naumoski, 34′, 80′ Viktor Gjoreski – 47′ Boban Atanasovski, 74′ Todorche Efremovski

Golemo Konjari – Marena 2:2
61′ (pen) Nikolche Kasnioski, 72′ Nikolche Bozhinoski – 8′, 75′ Aleksandar Veljanov

Bratstvo 07 – Lokomotiva 0:2
25′ Darko Ivanov, 89′ Adelin Kjazimov

Mladost 1930 – Pitu Guli 0:0

Prevalec – Napredok (KR) 1:0
75′ Hristijan Jankuloski

Dojransko Ezero – Mladost (U) 2:2
7′ Ivan Krechev, 44′ Gligor Jankulov – 48′, 90’+3 Laze Grbashliev
Red cards: 22′ Stojanche Tasevski (M)

Dinamo was idle.

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12812912391029
22812912391722
32713904441826
42712903311219
5211263325187
6191254324159
7181253425178
815124352334-11
914124261628-12
10131361626251
1113124172334-11
1212124082946-17
138122281326-13
147122192045-25
155121291244-32
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

East Round 11:

Karbinci – Vasilevo 4:3
3′ Neshat Demirov, 5′, 9′ Martin Tashov, 14′ (og) Dimche Mitrov – 20′ Nace Gjorgiev, 40′ Dejan Gjorgev, 59′ Jordan Miloshoski

Bregalnica (D) – Malesh 2:0
45′ Vlatko Markovski, 96′ Martin Gocevski
Red cards: 57′ Ilija Bojchovski, 87′ Nenad Kokovikj, 88′ Marjancho Pacharski (M)

Ovche Pole – Spartmani 2:0
40′, 89′ Trajche Iliev

Detonit – Raklish 3:1
2′ Deni Andonov, 16′ Zoran Spasov, 86′ Redjep Jasharov – 90′ Bojan Mitev

Horizont – Cheshinovo 2:0
13′ Branko Gligorov, 40′ Vasil Krstev

Tiverija – Rabotnik Djumajlija 6:3
8′, 33′ Metodij Chukarski, 14′, 33′ Vane Novkov, 30′ Jani Jankov, 37′ Jane Stojkov – 18′ Darko Josifov, 26′ Nikola Stojkovikj, 49′ Dario Petrov

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12811911311120
2261182126719
32411803311318
42211713371522
52211713241212
616115151415-1
7141142522148
813113441220-8
910113172435-11
108112271532-17
114111191239-27
1231110101348-35
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

West Round 9:

Besa 1976 – Proleter (T) 7:0
3′ (pen), 13′, 50′ Bashkim Ljama, 8′ Aid Beadini, 19′ Etnik Mustafa, 30′ Rilind Kjamili, 55′ Almir Havziu

Zajazi – Vrapchishte 1958 2:0
58′ Liridon Kadriu, 63′ (pen) Shkjiprim Rufati

Trabzonspor – Napredok 2:1
12′ Amir Djaferi, 76′ Isak Fejzulai – 75′ Dimitar Dimoski
Red cards: 60′ Damjan Naumoski (N)

Ljuboten – Rechica (GR) 1:4
81′ Denis Jovanovski – 7′ Veton Nafiu, 15′, 67′ Huzri Djemaili, 49′ Djevat Sherifi
Red cards: 61′ Halit Redjepi (R)

Arsimi – Kamjani 6:3
20′, 28′, 46′ (pen) Ersel Diko, 65′ Edis Murtezani, 82′, 85′ Vulnet Elmazi – 3′ Osman Aliji, 62′, 88′ Arben Bajrami

Nerashti was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
125981031328
221870133825
3198611221210
415950415114
513841328208
61283321293
7983051113-2
8782151020-10
9681341218-6
1038107629-23
1108008643-37
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

North Round 9:

Bashkimi (Lj) – Ilinden (S) 3:1
45′ Erkan Fetai, 49′, 55′ Berat Zendeli – 42′ Shuajb Shukrija

SSK Nova – Rechica 2:1
32′, 77′ Ferdi Ismailovski – 17′ Viktor Dimitrievski

Rinia 98 – Lokomotiva 2:2
40′, 90′ Abdulfeta Ismaili – 36′ Milan Ristovski, 76′ Gjorgji Malov

Bashkimi 1947 – Besa-Vlazrimi 2:3
34′ Mervan Murati, 82′ Mitat Zulfiji – 18′, 37′ Mervan Fetai, 55′ Kushtrim Demiri

Studena Voda – Madjari Solidarnost 2:0
33′, 45′ Damjan Nikolovski
Red cards: 60′ Slavko Arsovski (SV), 68′ Martin Shterjanovski (MS)

Petrovec – Volkovo 2:0
10′ Martin Duvnjak, 30′ Darko Viranov

Aerodrom – Nju Stars 0:2
5′ (pen) David Manasievski, 14′ Dimitrij Dimitrievski

Rashtak – Fortuna 1:5
5′ (pen) Boban Stojanovski – 6′ Mehmed Mehmedi, 13′, 85′ Erkan Shaip, 56′ Ergin Sherifi, 58′ Djezair Avduli

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
1249801301515
2229711221111
321970236729
419961221714
5189531231310
616944123914
715950418126
81293331114-3
91193241516-1
101093151021-11
11993061215-3
1299234818-10
1379216929-20
14591261433-19
15391081126-15
16390361633-17
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *