Round overview of all 3.MFL groups

The third league are back. This round Malesh, Crno Buki ZL and Bratstvo 07 hammered their opponents, while Rechica and Madjari Solidarnost played an entertaining draw featuring 10 goals.

photo by FK Vrapchishte 1958: view at Proleter – Vrapchishte

Advertisements

North Round 2:

The team of Nju Jork isn’t playing this season, instead they have sold their place to Bashkimi from the village of Ljuboten.

Volkovo – Besa-Vlazrimi 1:2
85′ Toni Brnjarchevski – 68′ Amir Bajrami, 86′ Arburim Ajdini
Red cards: 87′ Filip Blazhevski (V)

Ilinden – SSK Nova 2:4
43′ Jovancho Canevski, 62′ Vlatko Petrovski – 21′, 58′ Gorjan Angelovski, 65′ Andrej Blazhevski, 81′ Nikola Atanasov

Petrovec – Studena Voda 0:2
41′, 90′ Goce Naskovski

Aerodrom – Bashkimi 2:1
59′ Angel Panovski, 62′ Omer Isinov – 44′ (pen) Miljazim Fazliji

Rashtak – Rinia 98 3:0
21′ Gjorgji Jakimovski, 36′ Aleksandar Karaivanov, 35′ Martin Kalchev

Fortuna – Bashkimi (Lj) 2:1
4′ Idriz Ismail, 25′ (pen) Erkan Shaip – 70′ Hamza Murati

Rechica – Madjari Solidarnost 5:5
2′ Dino Acheski, 28′ Vladan Mitevski, 45′ (pen), 90′ (pen) Stefan Josifovski, 68′ Hristijan Kiprijanovski – 10′, 70′ Nikola Gligoroski, 16′ Martin Stamboliev, 19′ Kristijan Apostolovski, 34′ Darko Dodevski

Nju Stars – Lokomotiva 1:1
32′ Emil Skoko – 84′ Andrej Andreevski

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12710901311516
2241080240832
3221071224717
42210712221210
52110631261313
6181060423149
71610442231211
8151043315141
9121040615150
1011103251519-4
1111103251223-11
129102351023-13
13710217932-23
145101271537-22
154101181328-15
163100371637-21
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

West Round 3:

Besa 1976 – Arsimi 3:1
7′ Bashkim Ljama, 28′ Nusret Kurti, 46′ Bledar Selimi – 81′ Ibraim Jusufi

Napredok – Kamjani 1:1
36′ Dimitar Dimoski – 79′ Festim Ljuma

Proleter (T) – Vrapchishte 1:4
80′ Goran Novakoski – 2′ Ertan Hasan, 22′ Bujar Mustafa, 28′ Berat Ameti, 46′ Rufat Chelik
Red cards: 70′ Aleksandar Dimitrijevski (P)

Nerashti – Zajazi 1:0
85′ Shaban Shabani

Trabzonspor – Ljuboten 2:1
65′ (pen) Lavdrim Nuredini, 89′ Altin Vladi – 60′ Ivica Kostadinoski

Rechica was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
125981031328
221870133825
3198611221210
415950415114
513841328208
61283321293
7983051113-2
8782151020-10
9681341218-6
1038107629-23
1108008643-37
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

East Round 5:

Raklish – Vasilevo 3:2
42′ Borche Angelov, 49′ Antonio Fenov, 85′ Nikola Bozhinov – 11′ Vasil Dimitrov, 38′ Ozdjan Durov
Red cards: 88′ Kemal Usainov (R), 75′ Dimche Mitrov, 90′ Vasil Dimitrov (V)

Spartmani – Cheshinovo 1:1
19′ Ilija Ristov – 90’+3 (pen) Mirche Natkov
Red cards: 90’+3 Nikola Crngarov, AFT (coach) Panche Ristevski (S)

Malesh – Rabotnik Djumajlija 8:0
17′, 43′ Andrej Simevski, 37′ Nikolcho Janovski, 40′, 42′ Ilija Bojchovski, 65′ Gjorgji Cheparkovski, 75′ Mitko Pachevski, 85′ Robert Simijonov

Karbinci – Tiverija 1:2
90′ Sime Nakov – 13′ Ivan Tushev, 17′ Aleksandar Kocevski
Red cards: 78′ Neshat Demirov (K), 78′ Aleksandar Goshev (T)

Bregalnica (D) – Horizont 3:2
20′ Darko Peshovski, 50′ Aleksandar Iliev, 74′ Tomi Stanoevski – 42′ Vasil Krstev, 77′ (pen) Naum Blazhevski

Ovche Pole – Detonit 0:1
16′ Gjokshen Limanov

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12811911311120
2261182126719
32411803311318
42211713371522
52211713241212
616115151415-1
7141142522148
813113441220-8
910113172435-11
108112271532-17
114111191239-27
1231110101348-35
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 4:

Belica – Kravari 2:2
47′ (og) Aleksandar Tasevski, 72′ Denis Shadov – 21′ (pen), 82′ Faton Tairovski
NOTE: The visitors have filled a complain as the hosts had not enough youth players (5 are required).

Vlaznimi – Pobeda (I) 6:2
11′, 89′ Avdij Selmanovski, 19′, 32′, 77′ Rejhan Djeleshi, 47′ Abil Shakjiri – 40′ Denis Shabanoski, 82′ Abip Rushitoski

Crno Buki ZL – Strela 7:0
17′ Naumche Najdovski, 44′ Oliver Daraliovski, 57′, 62′ Nikolche Chergovski, 73′ Nikolche Markovski, 75′ Dimitar Nikoloski, 77′ Andrej Angelovski

Iskra – Lirija (G) 1:0
74′ Jordan Veloski

Flamurtari (R) – Karaorman 1:2
68′ Ataj Uljo – 10′ Klime Dalcheski, 18′ Valentin Gjorgjieski

Oktisi – Novaci 0:0

Sateska – Prespa 2:1
11′, 90’+3 (pen) Darko Bocheski – 64′ Niko Plastinovski

Makedonija (V) – Voska Sport 0:0
Red cards: 88′ Hristijan Zaturoski (M)

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12911920341123
2281191125421
32211713311417
42211713291910
5211170425916
6191161435287
7181160525178
817115242324-1
915115061821-3
1013114161527-12
1112113351722-5
1210112452630-4
1310113171521-6
147112181840-22
156111371423-9
164111191252-40
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

South Round 5:

Pitu Guli – Novo Crnilishte 0:2
53′, 70′ Erdjan Ibraimoski
Red cards: 53′ Blagojche Spaseski (PG)

Lokomotiva – Gaber 3:0 awarded
NOTE: The visitors didn’t show up.

Marena – Napredok (KR) 0:3
1′ Icko Jankoski, 53′ Blagojche Risteski, 66′ Martin Nakovikj

Ilinden BS – Mladost (U) 2:2
55′ (og) David Mitrovski, 77′ Dragan Ilkov – 12′ Nenad Rashitovikj, 31′ Adrijan Spasikj

Vardar (N) – Dojransko Ezero 1:2
89′ Gjorgji Shishkov – 45′ Borche Katrandjiev, 70′ Gligor Jankulov
Red cards: 90′ Goran Sokolov (V)
NOTE: The host have filled a complain as the visitors had 4 youth players instead of 5.

Obrshani – Prevalec 1:0
75′ Antonio Dimoski

Golemo Konjari – Dinamo 1:3
67′ Nikolche Kasnioski – 11′ Valentin Stepanoski, 39′ Martin Mechev, 81′ Kire Naumoski

Bratstvo 07 – Mladost 1930 6:0
35′, 80′ Temur Eminoski, 42′ Elham Fazlioski, 57′, 60′ Muzafer Alioski, 73′ Belmin Kujovikj

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12812912391029
22812912391722
32713904441826
42712903311219
5211263325187
6191254324159
7181253425178
815124352334-11
914124261628-12
10131361626251
1113124172334-11
1212124082946-17
138122281326-13
147122192045-25
155121291244-32
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *