Round overview of all 3.MFL groups

The North eventually began the new season as the other groups played regular rounds.

photo by FK Vrapchishte 1958: beautiful view at Vrapchishte – Napredok

Advertisements

North Round 1:

This group was scheduled to kick-off the previous weekend, but the entire round was postponed on Friday evening. The reason was that the team of BVK pulled of from competing so the league invited the lone unlucky team in the draw for filling the available spots, Rashtak. That was the reason for postponing.

Lokomotiva (S) – Fortuna 2:0
12′ Nikola Malov, 67′ (pen) Teodor Dimitrovski

Bashkimi – Petrovec 0:2
53′ Martin Lazev, 72′ (pen) Aleksandar Bozhinov

Madjari Solidarnost – Volkovo 2:1
14′ Nikola Gligoroski, 58′ Martin Stamboliev – 19′ (og) Martin Shterjanovski
Red cards: 38′ Hristijan Markovikj, 80′ Miroslav Nedelkovski (V)

Rechica – Ilinden (S) 2:5
30′, 67′ Stefan Josifovski – 15′ Dalibor Nikolovski, 40′ Darko Arsovski, 65′, 70′ Vlatko Petrovski, 72′ Jovancho Canevski

Besa-Vlazrimi – Nju Stars 3:2
40′, 62′ Arburim Ajdini, 82′ Behar Demiri – 55′ Stojan Poposki, 80′ (pen) David Manasievski

Nju Jork – Rashtak 3:1
54′, 88′ Gezim Bakievski, 70′ Fisnik Zejnulahi – 67′ Viktor Petrovski

Rinia 98 – Aerodrom 1:0
90′ (pen) Amet Ljatifi

Studena Voda – SSK Nova 2:1
42′ Slavko Arsovski, 55′ Alajdin Alili – 25′ Ensar Jashari
Red cards: 82′ Samir Krutaj (SV)

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
11043101789
2104310844
39430113103
494301853
594301633
6842201028
774211532
854121440
944112660
104411267-1
1144112812-4
123410378-1
133410336-3
143410318-7
1513012916-7
1604004312-9
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

West Round 2:

Zajazi – Proleter (T) 3:0 awarded
The visiting side didn’t show up

Kamjani – Rechica (GR) 2:3
60′ Festim Abdulahu, 83′ Arif Tairi – 35′ Durim Saiti, 70′ Shpetim Kadrija, 78′ Argjent Demiri

Ljuboten – Besa 1976 0:6
19′, 42′, 62′ Bashkim Ljama, 21′ Arlind Bajrami, 37′ Rilind Kjamili, 66′ Aid Beadini

Arsimi – Nerashti 5:1
37′, 79′ Ersel Diko, 43′ Adis Bilali, 88′ Nedim Zendeli, 90′ (og) Enis Bejtuli – 66′ Lavdrim Ahmedi

Vrapchishte – Napredok 4:0
1′ Adem Muharemi, 22′ Berat Ameti, 32′ Afan Reshiti, 40′ Tarik Seferi

Trabzonspor was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
113541015213
212540122418
31043101578
4953021183
5742111257
665131642
74411238-5
83403148-4
935104310-7
1034103315-12
1105005326-23
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 3:

Novaci – Flamurtari (R) 5:0
18′ Mihail Kotevski, 34′, 47′, 65′ Blagoja Naumoski, 69′ Joco Gjorgovski

Makedonija (V) – Crno Buki ZL 0:2
49′ Oliver Daraliovski, 53′ (og) Nacko Murdjeski

Voska Sport – Vlaznimi 3:1
9′ Teofil Siljanoski, 40′ Martin Nicheski, 58′ Robert Useinov – 25′ Rejhan Djeleshi

Pobeda (I) – Sateska 4:1
15′, 27′ Denis Shabanoski, 25′ Daniel Spasevski, 90′ Mersin Memedoski – 48′ Boge Bimbiloski

Prespa – Oktisi 4:0
28′ (pen), 34′, 86′ Niko Plastinovski, 76′ Ilche Talevski

Karaorman – Belica 4:0
7′, 36′ (pen), 54′ Ivica Kjeleshoski, 52′ Engin Jusufi

Kravari – Iskra 3:2
9′ Hakan Alimovski, 15′ Aleksandar Veljanovski, 85′ Vlade Janakievski – 28′ Aleksandar Cokleski, 45’+1 Nikola Pavleski
Red cards: 90′ Zoran Buncheski (I)

Lirija (G) – Strela 4:0
5′ Darko Popovski, 8′ Demir Nedjipi, 24′ Djaner Ramadan, 26′ Vehbi Sakoja
The match was interrupted in the 27th minute after the visiting team was left with only 6 players due to injuries.

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
116651021813
215650116214
314642016313
41364111899
512640217611
610631217152
7963031798
886222880
976213913-4
10762131419-5
1166204815-7
1266204714-7
13561231921-2
1446114711-4
1546114513-8
1616015336-33
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

South Round 4:

Novo Crnilishte – Bratstvo 07 3:1
23′ Faton Islami, 80′ Fatmir Osmanoski, 88′ Mustafa Selmanoski – 5′ Elham Fazlioski

Mladost 1930 – Golemo Konjari 4:1
10′ Dimitar Kitanoski, 61′, 80′ Stefan Todorovski, 70′ Hoki Todoroski – 57′ Zoran Mircheski

Dinamo – Obrshani 2:1
60′, 80′ Kire Naumoski – 9′ Zharko Jancheski
Red cards: 45′ Slave Todoroski (D), 45′ Viktor Glusheski (O)

Prevalec – Vardar (N) 3:0
4′ Brane Petrovski, 48′ Kristijan Manevski, 80′ Pece Stojanov

Dojransko Ezero – Ilinden BS 6:1
1′ Mitko Iliev, 5′ Cvetan Ivkovikj, 54′, 61′ Borche Katrandjiev, 68′ Mile Upchev, 89′ Petar Iliev – 40′ Boban Atanasovski

Mladost (U) – Marena 4:1
3′ Dimitar Iliev, 82′ Dzvonko Rujkovski, 85′ Slodoban Mitkov, 89′ Laze Grbashliev – 86′ (pen) Pavle Bogev

Napredok (KR) – Lokomotiva 1:0
45′ Filip Naceski
Red cards: 76′ Aleksandar Cheshelkovski (N)

Gaber – Pitu Guli 0:3
10′, 61′ Oliver Velevski, 85′ Jovancho Bubakjoski

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
115650117314
21575021697
3147421221012
41474211679
5127403231112
612640215510
712640216133
810731314104
91073131318-5
10973041320-7
11762131016-6
12662041419-5
1346114622-16
1436105515-10
1500000000
1607007426-22
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

East Round 4:

Vasilevo – Ovche Pole 1:5
36′ Aleksandar Gjorgijevski – 21′ Jordancho Trendafilov, 22′, 50′ Mario Panev, 31′, 58′ Nikolche Simonov

Detonit – Bregalnica (D) 2:0
8′, 34′ Serdar Ademov
Red cards: 58′ Anton Ratkov (B)

Horizont – Karbinci 2:0
77′ Vasil Krstev, 86′ Darko Petrov

Tiverija – Malesh 2:5
8′ (pen) Jani Jankov, 19′ Ivan Tushev – 26′ (pen), 48′ Andrej Simevski, 67′ Marjancho Pacharski, 80′ Ahmet Halitov, 84′ Gligorcho Armenski

Rabotnik Djumajlija – Spartmani 0:2
30′ Ilija Ristov, 33′ Dimitar Gjeorgjiev
Red cards: 90′ Ivan Nikolovski (RD)

Cheshinvo – Raklish 3:1
80′ Mirche Natkov, 84′ Filip Gjeorgiev, 90′ Filip Bojazhiev – 61′ Antonio Filev
Red cards: 65′ Serchuk Demirov (R)

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
118760126818
216751113310
316751118108
414742121714
51374121284
612740321912
710731315105
8772141018-8
9672051323-10
1057124414-10
1147115721-14
1207007332-29
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *