Round overview of all 3.MFL groups

Four of the five group played the last round before the winter break. Fortuna managed to celebrated away to direct promotion rivals Madjari Solidarnost, Prevalec took over the top from Rosoman 83, Sloga 1934 ended perfect, Besa (DD) beat Teteks in a match for the top.

photo by Reshat Ibrahimi: view at the Besa – Teteks derby

Advertisements

Half-season winners; photo: FK Prevalec Veles

Center Round 13 (last for this half-season):

Mladost 1930 – Vardar (N) 3:2
37′, 67′ Martin Kjushkoski, 45′ Martin Korkoski – 51′ Slave Trajkov

Marena – Novo Crnilishte 7:2
20′ (pen) Mile Chaushev, 22′ Dejan Mitrov, 32′, 32′, 47′ Aleksandar Jovanov, 65′, 75′ Aleksandar Veljanov – 43′ Sevdjan Aliu, 69′ Erdjan Ibraimoski

Dinamo – Obrshani 3:1
7′ Martin Mechev, 25′, 51′ Valentin Stepanoski – 40′ Drako Evtimdjioski
Red cards: 65′ Valentin Stepanoski (D)

Ilinden BS – Prevalec 0:1
70′ Brane Petrovski

Napredok (KR) – Rosoman 83 4:2
15′ (og) Dancho Angjelkov, 25′, 65′ Icko Jankoski, 38′ Martin Nikovikj – 20′, 35′ Sasho Dukov

Gaber – Lokomotiva 1:0
53′ Berhan Memedov
Red cards: 90’+1 Boban Cimishikj (L)

Bratstvo 07 – Golemo Konjari 1:1
20′ Belmin Kujovikj – 53′ Zoran Mircheski

3.MFL Center 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
13514112136927
234141112382018
333141031432617
42314725281810
52214815452322
62114707524012
720146262426-2
817145272136-15
9161451835305
1013144191526-11
1112142661727-10
1212143382236-14
13101431101547-32
149142391239-27
Play-off |

Southwest Round 13 (last for this half-season):

Novaci – Veleshta 2:1
3′, 41′ Betim Kjerimi – 59′ Marijan Choleski

Debrca – Karaorman 2:1
72′ Dejan Milosheski, 78′ Gjoko Filoposki – 30′ Hristijan Maleski

Vlaznimi – Flamurtari (R) 0:0
Red cards: 75′ Daniel Shekutkoski (V), 75′ Faton Tairi (F)

Strela – Crno Buki ZL 1:1
70′ Kristijan Simikj – 38′ Hristijan Krklinski

Makedonija (V) – Lirija (G) 1:0
56′ Sime Lazhoski

Sateska – Oktisi 4:2
16′ Jovan Stoeski, 32′, 67′ Nikola Shekutkoski, 89′ Daniel Mitreski – 14′ Kristijan Petkoski, 18′ Ljuben Dalchev

Kravari – Prespa 4:3
9′ Miki Talevski, 25′, 52′ Ardian Zuberovski, 66′ Sasho Talevski – 29′, 79′ Niko Plastinovski, 50′ Ilche Talevski

3.MFL Southwest 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
134151113481533
22915924341915
32514743291415
42415735372215
52315726362313
6231572630237
722157172646-20
8211563633249
921156362829-1
10201562730300
1118155372132-11
1217155282639-13
1313143471332-19
1451512121558-43
Play-off | group stage

Southeast Round 11 (last for this half-season):

Tiverija – Sloga 1934 0:5
18′ Bojan Ivanov, 20′ (pen) Martin Ampov, 50′ (pen), 52′ Darko Anastasovski, 70′ Bojan Spasevski

Ovche Pole – Mladost (U) 6:2
11′, 31′, 44′ Nikolche Simonov, 40′ Jordancho Trendafilov, 79′ Filip Mitkov, 86′ Nikola Lazev – 72′ Oliver Popov, 75′ Milan Atanasov

Bregalnica (D) – Spartmani 2:1
67′ (pen) Darko Peshovski, 70′ Martin Gocevski – 26′ Panche Ristovski

Vasilevo – Detonit 2:2
50′ Naum Blazhevski, 77′ Mile Donev – 19′ Goran Stojanov, 39′ Goran Kocevski

Raklish – Dojransko Ezero 5:2
9′, 29′ Bojan Mitev, 33′ Stojancho Mijalov, 53′ Minur Asanov, 82′ Blagoj Gegov – 60′ (pen) Gligor Jankulov, 64′ Nikola Ilikj

Malesh was idle.

The two postponed matches from the previous rounds will be played next weekend.

3.MFL Southeast 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
13010100036036
2271090129623
31910613251510
4171052318117
5161051429245
6151050522202
712104062126-5
812104061925-6
96102081435-21
106102081639-23
11310109533-28
Play-off |

Players get onto the field for the local derby BVK – Petrovec; photo: FK BVK Sredno Konjari

North Round 13 (last for this half-season):

Besa-Vlazrimi – SSK Nova 3:2
5′, 79′ Behar Demiri, 22′ Egzon Asani – 60′, 67′ Nikola Atanasov
Red cards: 89′ Egzon Asani (BV)

Lokomotiva – Ilinden (S) 4:0
21′ Teodor Dimitrovski, 39′ Denis Milenov, 54′ Hristijan Kocev, 77′ Milan Ristovski

Volkovo – Rinia 98 0:0

Madjari Solidarnost – Fortuna 1:2
44′ Antonio Bozhinoski – 3′ Idriz Ismail, 90′ Jasir Bekjiri

Rechica – Studena Voda 0:7
38′, 45′, 61′, 70′, 85′ Darko Todorovski, 47′ Kristijan Zlatkovski, 89′ Damjan Blagoevski

Nju Jork – Cementarnica 55 3:0 awarded
The visitors quit the league.

BVK – Petrovec 3:2
33′ Ergin Sherifi, 38′ Almir Bishevac, 72′ Gentian Pajazit – 50′, 76′ Aleksandar Bozhinov

3.MFL North 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
137131210511734
22913922321121
32813913441826
42613823271710
52313724321913
6211356222166
7191361638353
817135262123-2
9151343628271
1015134362533-8
1110132472134-13
1271321101331-18
135132291951-32
14-1130211748-41
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM

The players of Besa celebrate the win over Teteks; photo: Reshat Ibrahimi

West Round 10:

Besa (DD) – Teteks 2:1
26′ Aid Beadini, 54′ Belul Nebiu – 18′ Ninoslav Zdravkovski

Napredok – Zajazi 2:2
46′ Zharko Simjanoski, 70′ Dimitar Dimoski – 73′ Ismail Ismaili, 90′ Tair Tairoski
Red cards: 75′ (coach) Armend Ismaili (Z)

Rechica (GR) – Arsimi 3:1
5′ Djevat Sherifi, 80′, 86′ Bekim Sadiki – 12′ Ali Fetai

Nerashti – Ljuboten 1:1
90′ Arif Dauti – 84′ Ninoslav Damjanoski

Flamurtari (D) – Proleter (T) 0:3 awarded
The hosts have been disqualified for not appearing in two matches.

Kamjani – Trabzonspor 4:2
10′, 25′, 48′ Osman Aliji, 15′ Festim Ajruli – 23′, 65′ Orhan Miftar

One round left until the winter break.

3.MFL West 2019/20

PosClubPtsPWDLFAGD
13011100132428
2261182132626
3251181226179
42011623271710
519116141921-2
6171152413130
715115061718-1
814114251821-3
912114071722-5
1010113171420-6
11411119528-23
120110011336-33
Play-off | group stage

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *