Round overview of all 3.MFL groups (12-13.12.2020)

No winner at the promotion derby in the Southeast, Fortuna scored 11 past Aerodrom, Malesh got surprised at home, still tied at South top.

photo by Shtipski Asovi: players and officialg get onto the field in Berovo

Advertisements

Southwest Round 9:

Novaci – Pobeda (I) 9:1
3′, 45′ Stefan Jovanovski, 4′, 37′, 57′, 70′ Blagoja Naumoski, 11′ Ive Trifunovski, 39′, 65′ Mihail Kotevski – 49′ Zlatko Grozdanovski

Karaorman – Voska Sport 0:0
Red cards: 84′ Dimitar Akjimovikj (K)

Prespa – Crno Buki ZL 1:0
80′ Nikola Jovanovski
Red cards: 54′ Kristijan Boshevski (CB)

Kravari – Makedonija GjP 6:2
11′ Vlade Janakievski, 15′, 32′, 70′, 89′ Faton Tairovski, 58′ Antonio Nikolovski – 62′ Ilija Busheski, 90′ Klimentin Stojcheski

Lirija (G) – Vlaznimi 2:2
57′ Agron Kamberi, 86′ Toni Nastevski – 21′ Ardi Polisi, 65′ Midjen Sherifi

Strela – Sateska 2:3
57′, 79′ Blagojche Ristevski – 57′ Kostadin Siljanoski, 61′ Nikola Shekutkoski, 87′ Ilche Poposki

Iskra – Oktisi 3:1
25′ Aleksandar Cokleski, 38′ (pen) Mario Trposki, 61′ Goran Cokleski – 71′ Senat Useinoski

Belica – Flamurtari (R) 1:1
61′ Denis Shadov – 72′ Alban Dani

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12911920341123
2281191125421
32211713311417
42211713291910
5211170425916
6191161435287
7181160525178
817115242324-1
915115061821-3
1013114161527-12
1112113351722-5
1210112452630-4
1310113171521-6
147112181840-22
156111371423-9
164111191252-40
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

South Round 12:

Novo Crnilishte – Dojransko Ezero 5:0
2′, 10′, 37′, 42′, 47′ Erdjan Ibraimoski
NOTE: The match was interrupted in the 49th minute as the visitors were left with only 6 players due to injuries.

Mladost (U) – Prevalec 0:4
4′ Antonio Chokov, 45′ (pen) Riste Krstev, 82′ Kristijan Manevski, 88′ Pece Stojanov

Napredok (KR) – Dinamo 4:3
47′, 50′ Icko Jankoski, 48′ Daniel Miceski, 70′ Boban Krsteski – 9′ Filipche Petreski, 31′ Bojan Petreski, 41′ Slave Todoroski

Pitu Guli – Bratstvo 07 1:2
85′ (pen) Jani Pezhikj – 15′ Temur Eminoski, 41′ Naim Mustafoski

Lokomotiva (G) – Golemo Konjari 4:1
18′ Sunaj Memkov, 60′ Gjunet Useinov, 78′ Nasaf Shabaniv, 80′ (pen) Jovanche Petrov – 41′ Nikolaj Danoski

Marena – Obrshani 4:0
14′ (pen) Dejan Mitrov, 74′, 80′ Aleksandar Veljanov, 84′ Darko Temelkov

Ilinden BS – Vardar (N) 2:2
52′ Boban Atanasovski, 89′ Hristijan Papazovski – 19′ Kostadin Petrov, 70′ Darko Bozhinoski

Mladost 1930 was idle.

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12812912391029
22812912391722
32713904441826
42712903311219
5211263325187
6191254324159
7181253425178
815124352334-11
914124261628-12
10131361626251
1113124172334-11
1212124082946-17
138122281326-13
147122192045-25
155121291244-32
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

East Round 10:

Vasilevo – Tiverija 5:2
18′, 30′, 85′ Dimche Mitrov, 40′ Aleksandar Gjorgievski – 60′, 70′ Vane Novkov

Rabotnik Djumajlija – Horizont 0:3
29′ Mitko Conev, 82′ (pen) Dragi Gligorov, 85′ Aleksandar Markov

Cheshinovo – Detonit 0:2
39′ Zoran Spasov, 50′ Petar Levkov

Raklish – Ovche Pole 3:4
8′, 29′ Bojan Mitev, 13′ Djelal Ibraimi – 34′ Marko Peshevski, 76′ Darko Nacev, 78′, 90′ Nikolche Simonov

Spartmani – Bregalnica (D) 0:3
34′, 45′ Aleksandar Iliev, 30′ (pen) Darko Peshovski

Malesh – Karbinci 2:2
65′ (og) Mile Dimitrov, 82′ Nenad Kokovikj – 25′ Vilijam Jordanov, 60′ Mile Dimitrov
Red cards: 90′ Nikolcho Janovski (M)

3.MFL East 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
12811911311120
2261182126719
32411803311318
42211713371522
52211713241212
616115151415-1
7141142522148
813113441220-8
910113172435-11
108112271532-17
114111191239-27
1231110101348-35
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

West Round 8:

Rechica (GR) – Trabzonspor 2:1
9′  Arif Ibishi, 28′  Halit Redjepi – 87′  Besar Ibrahimi
Red cards: 28′  Lavdrim Nuredini (T)

Vrapchishte 1958 – Arsimi 0:1
72′ Egzan Fejzulai

Kamjani – Ljuboten 6:1
23′, 37′, 60′ Jeton Asipi, 39′ Osman Aliji, 67′ Shkljzen Osmani, 79′ Festim Abdulahu – 42′ (pen) Dejan Saveski

Napredok – Besa 1976 0:2
18′ (pen), 73′ Bashkim Ljama

Proleter (T) – Nerashti 1:4
35′ Aleksandar Dimitrijevski – 15′ Harbin Memishi, 38′ Lavdrim Ahmedi, 40′, 68′ Izair Emini

Zajazi was idle.

3.MFL West 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
125981031328
221870133825
3198611221210
415950415114
513841328208
61283321293
7983051113-2
8782151020-10
9681341218-6
1038107629-23
1108008643-37
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

North Round 8:

Fortuna – Aerodrom 11:0
15′ Ilir Bunjaku, 27′ Bulnet Memeti, 33′ Erkan Shaip, 35′, 50′, 72′, 80′ Djezair Avduli, 39′ (pen) Artan Sherifi, 41′, 75′, 84′ Florim Murtezani

Nju Stars – Petrovec 6:1
10′ Nikola Siljanovski, 17′, 40′ Mihail Dimitrievski, 23′, 51′ Stojan Poposki, 57′ David Manasievski – 89′ Darko Viranov

Lokomotiva – Bashkimi (Lj) 1:0
79′ Tugaj Zekir

Volkovo – SSK Nova 4:0
32′ Mario Spirovski, 42′ Martin Zmejkoski, 58′, 87′ Nikolche Stojanovski

Ilinden (S) – Rashtak 2:2
6′ Damjan Bozhinovski, 77′ Petar Gjorgjievski – 52′ Aleksandar Karivanov, 60′ Nenad Veljovikj
Red cards: 56′ Antonio Petrovski (I)

Rechica – Studena Voda 3:5
13′ Nemanja Stojkovikj, 78′, 86′ Viktor Anrovski – 8′ Rinor Iseni, 16′ Kristijan Zlatkovski, 42′ (pen) Damjan Nikolovski, 56′ Slavko Arsovski, 88′ Goce Naskovski
Red cards: 65′ Nikica Marjanovikj (R)

Madjari Solidarnost – Bashkimi 1947 1:0
6′ Kristijan Apostolovski
Red cards: 85′ Visar Aliji (B)

Besa-Vlazrimi – Rinia 98 5:0
12′ Ahuajb Bajrami, 19′, 33′, 50′ Mervan Fetai, 89′ Behar Demiri

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
1249801301515
2229711221111
321970236729
419961221714
5189531231310
616944123914
715950418126
81293331114-3
91193241516-1
101093151021-11
11993061215-3
1299234818-10
1379216929-20
14591261433-19
15391081126-15
16390361633-17
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *