Round overview of 3.MFL North, South & Southwest

This week two more groups started the second half-season (South and Southwest) but also two teams definitely quit participating.

photo by FK Lokomotiva Gradsko: Dime Nikoloski of Mladost 1930 takes a free kick against Lokomotiva

Advertisements

South Round 14:

Novo Crnilishte – Mladost (U) 6:0
36′, 56′ (pen), 82′ Erdjan Ibraimoski, 65′ Blerand Kjamili, 80′ Bedjet Jusufi, 85′ Mustafa Selmanoski

Napredok (KR) – Dojransko Ezero 1:1
38′ Icko Jankoski – 86′ Slobodan Mitkov

Pitu Guli – Dinamo 4:0
2′ Jovancho Bubakjoski, 42′ Damjan Miloshovski, 70′ Gjorgji Strezovski, 89′ Aleksandar Gjorgjiev

Lokomotiva (G) – Mladost 1930 5:0
11′, 20′, Adelin Kjazimov, 13′ Boban Atanasovski, 21′ Gjunet Useinov, 42′ Sunaj Memkov

Marena – Breatstvo 07 0:3
22′, 77′ Nasaf Shabanov, 62′ Bear Fazlioski

Ilinden BS – Golemo Konjari 1:2
66′ Nikolche Roguzharov – 87′ Zoran Mircheski, 90′ Nikolche Bozhinoski

Vardar (N) – Obrshani 2:1
70′ Mile Chaushev, 90′ Igor Gjorgjiev – 43′ Viktor Gjoreski

Prevalec was idle.

3.MFL South 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
151211632631350
246221444522428
343211416643331
438211155512526
538201226502624
634211119573027
729228593537-2
8232172124373-30
9222164112350-27
10222164113464-30
11202062123143-12
12202262143165-34
13192054113056-26
141521939493910
1521412111348-35
1600000000
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM

North Round 11:

Bashkimi 1947 – Balhkimi (Lj) 2:2
21′ Elmedin Kjaili, 90′ Ersin Neziri – 58′ Shefki Berisha, 70′ Bejtula Avdulai

SSK Nova – Besa-Vlazrimi 0:3
22′ Arburim Ajdini, 43′ Mervan Fetai, 75′ Ridvan Ismaili

Rinia 98 – Ilinden (S) 0:1
75′ Jasir Bekjiri

Studena Voda – Lokomotiva (S) 3:0 awarded
NOTE: Due to financial reasons Lokomotiva quit participating. All of their remaining matches until Round 15 will be awarded.

Petrovec – Madjari Solidarnost 2:1
62′ Halil Kalach – 7′ (og) Kristijan Jovanovski, 37′ Nikola Minovski

Aerodrom – Rechica 1:0
29′ Antonio Atanasovski
Red cards: 90′ Ivica Jovanovski (R)

Rashtak – Volkovo 4:1
4′, 40′ Boban Stojanovski, 60′ Gjorgjija Atanaskov, 90′ Filip Surlov – 88′ Erduan Mamuti

Fortuna – Nju Stars 1:0
80′ Erkan Shaip

3.MFL North 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
151191702741559
247201523562531
337191144421824
437201217462323
536201136412912
63219955453015
730209383136-5
827208392838-10
9262082103854-16
1024197393537-2
11232072112632-6
12211963102046-26
13182053122138-17
1416154472327-4
15111932142752-25
1641904152578-53
Play-off | group stage
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 12:

Novaci – Karaorman 1:1
22′ Stefan Jovanovski – 62′ Klime Dalcheski
Red cards: Klime Dalcheski, Valentin Gjorgjieski (K)

Crno Buki ZL – Oktisi 5:0
12′ (pen) Hristijan Krklinski, 17′ Oliver Daraliovski, 26′ Dimitar Nikoloski, 48′ Aleksandar Veljanovski, 55′ Aleksandar Ognenovski

Sateska – Flamurtari (R) 3:0 awarded
NOTE: Flamurtari quit participating. All of their remaining matches until Round 15 will be awarded.

Vlaznimi – Belica 2:1
43′ Abil Shakjiri, 89′ (pen) Dimche Volcheski – 12′ Denis Shadov

Makedonija (V) – Iskra 1:1
45′ (og) Zlatko Risteski – 56′ Jovancho Buncheski

Voska Sport – Strela 6:4
3′ Hristijan Jovanoski, 20′, 38′, 43′ Kristijan Petkoski, 52′ Ermond Arslani, 65′ Viktor Petkoski – 48′ Miki Talevski, 60′, 89′ Sasho Talevski, 68′ Filip Talevski

Pobeda (I) – Lirija (G) 0:7
43′ Toni Nastevski, 48′ Vasko Najdovski, 58′, 70′ Darko Popovski, 65′ Vehbi Sakoja, 82′ Hristijan Naumovski, 88′ Matej Borevski

Prespa – Kravari 2:0
28′, 75′ Emir Kranli

3.MFL Southwest 2020/21

PosClubPtsPWDLFAGD
156201820692544
243191342461333
337191144462323
434201118452421
53220102854468
63219102743358
731191018412615
83020100103638-2
927207673031-1
1027207673439-5
11232065938317
12232072112853-25
13172045114056-16
14131941142664-38
15101531111533-18
1682022162478-54
Play-off | group stage
Relegation | 4.MFL
Disqualified | by FFM
Relegation | 4.MFL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *