Round overview of all 3.MFL groups

Leaders change in the North as SSK Nova fell at Studena Voda, another win for Napredok in the West, Voska defeated Ohrid in the local Southwest derby, Partizan extended the lead in the Center group.

photo by FK Voska: kick-off at Voska – Ohrid

Advertisements

North Round 14:

Studena Voda – SSK Nova 2:1 (1:1)
39′ Angjelcho Blagoevski, 90′ Ivica Jovanovski – 43′ Shenol Shabotikj

Fortuna – Goblen Junior 0:2 (0:2)
20′ (og) Briken Bahriu, 43′ Mergim Ljutfiu

Kadino – Besa-Vlazrimi 2:0 (1:0)
43′ Kristijan Ivanovski, 83′ Burhan Jasharovski

Ilinden (S) – Petrovec 2:2 (0:1)
78′ Mario Blagojevski, 80′ Vlatko Petrovski – 36′ (pen), 73′ Kire Gievski
Red cards: 26′ Goran Spasovski, 69′ Kristijan Markovski (I), 44′ Josif Stankovikj (P)

Cementarnica 55 – Volkovo 0:1 (0:1)
35′ Daniel Nikolovski

Bratstvo-Vlaznimi – Chair 3:0 (1:0)
35′ Ardian Buzaki, 75′, 82′ Almir Bishevac

3.MFL North 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
132151032401822
22815843271116
3261675423167
4251574421192
525168172830-2
625168172831-3
7241673630246
820166283238-6
919165471521-6
1019165472836-8
11Studena Voda18165382128-7
1214154292428-4
13111632111936-17
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

West Round 17

Napredok – Rexchica (GR) 2:0 (1:0)
14′ (pen) Martin Siljanoski, 53′ Vecko Vrencoski
Red cards: 89′ Martin Siljanoski (N)

Gench Kalemler Sport – Vrapchishte 3:0 (2:0)
8′, 53′ Elmir Aliji, 40′ Burak Menga

Arsimi – Nerashti 4:3 (2:2)
13′ (og) Bekim Fejzuli, 23′, 70′ Ersel Diko, 64′ Besjan Jashari – 36′ Emin Iljazi, 40′ (og) Burim Djelili, 80′ Besir Jusufi

Xixa – Chaklani 3:2 (3:0)
15′, 36′ Senaim Abduloski, 18′ Bunjamin Sadikoski – 65′ Alban Ibraimi, 80, Adrian Bajrami

Drita – Kamjani 1:2 (1:2)
24′ Arif Ibishi – 8′ (pen) Fatmir Djelili, 19′ Bajram Memedi

Flamurtari (D) – Vardari 0:2 (0:0)
80′ Muhamet Beshiri, 82′ Festim Abdulahi
Red cards: 85′ Besmir Eljezi (F), 85′ Arian Ejupi (V)

3.MFL West 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
14718152165956
247171520601248
341181323562531
43018100846406
524197393236-4
624197394247-5
7221864831274
8201862103853-15
9201862103146-15
10191761103149-18
11181853101835-17
12151843112661-35
1311201111450-36
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 16:

Oktisi – Prespa 0:1 (0:1)
30′ Blagojche Ristevski

Flamurtari (R) – Sateska 2:1 (1:0)
37′ Alban Dani, 64′ (pen) Seit Kreka – 75′ Darko Bocheski

Korabi – Vlaznimi 3:1 (2:1)
19′, 82′ Meriton Merko, 45′ Fuat Spahiju – 22′ Ermir Vrnezi

Voska – Ohrid 2:0 (1:0)
15′, 80′ Gjoko Buloski

Veleshta – Kravari 2:1 (1:0)
38′ Fartam Hani, 87′ Jashar Hani – 48′ Daniel Stankovski

Karaorman and Lirija (G) were idle.

3.MFL Southwest 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
145161501531043
235181224372215
332181026463313
431181017412912
52916853453312
6251781843385
7231865735323
8221871104850-2
9191661934322
1019167183944-5
1118136072229-7
12171852113558-23
13151743102437-13
1401300131469-55
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Center Round 17:

Sloga 1976 – Prevalec 0:1 (0:0)
61′ Dimche Stavrevski

Marena – Partizan 0:3 (0:2)
2′ Hristijan Todorovski, 45′, 57′ Nikola Eftindjioski

Vardar (N) – Babuna 0:0

Mladost 1930 – Napredok (KR) 1:1 (0:0)
85′ Martin Kjushkoski – 67′ Aleksandar Cheshelkovski

Ilinden (BS) – Golemo Konjari 3:3 (0:1)
63′ (pen) Blagoj Blazhevski, 66′ Aleksandar Gashevski, 78′ Blagojche Manevski – 4′ Kristijan Danoski, 60′ Aleksandar Taleski, 75′ Nikolche Kasnioski

Pitu Guli – Gaber 2:0 (2:0)
8. Metodij Najdoski, 33′ Gjorgji Strezovski

Rosoman 83 – Bratstvo 07 1:1 (0:0)
63′ (pen) Sashko Gelov – 90’+10 Samir Karishikj

3.MFL Center 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
147201523371423
246201442441628
340201316462422
438201226372215
537201217382117
636201136462620
7302093837325
8Marena28208483540-5
9232065931292
10192054112141-20
11192054112450-26
12132034131840-22
1392026122146-25
14Ilinden (BS)82015141852-34
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 18:

Akademija Kukla – Napredok (R) 1:4 (0:3)
81′ Zhika Donev – 12′ Vane Mitev, 38′ Trajcho Trajkov, 45′ Vane Novkov, 87′ Risto Sapundjiev

Mladost (U) – Partizan Bash 3:0 awarded (the visitors quit the league)

Detonit Junior – Tiverija 1:0 (0:0)
66′ Martin Ristov

Dojransko Ezero – Vasilevo 1:2 (1:2)
5′ Petar Iliev – 15′ Naum Blazhevski, 33′ Dragan Mitev
Red cards: 86′ Kristijan Kolevski (DE)

Spartmani was idle.

3.MFL Southeast 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
149171610741163
240171313742747
337171214482325
42817917502921
5201762937334
6171752103042-12
7161751112851-23
8141742112255-33
9Partizan Bash116011517109-92
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

East Round 17:

Kit-Go – Bregalnica Golak 5:1 (4:1)
5′, 14′ Martin Dimoski, 29′ Vladimir Dujovski, 31′, 70′ Boban Marikj – 44′ Dilan Petrovski

Rudar – Kezhovica 0:3 (0:0)
53′, 80′ Petar Levkov, 83′ Vasko Paparov

Sloga 1934 – Malesh 2:0 (2:0)
29′ Todor Apostolov, 42′ Martin Ampov
Red cards: 88′ Mitko Pachemski

Ovche Pole was idle.

3.MFL East 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
155191810861175
233201109433310
32719766422715
425197483334-1
525197483138-7
6231972103439-5
722196492538-13
8Zrnovka11401131185-74
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *