Round overview of all 3.MFL groups

Voska made the biggest surprised this past weekend as they beat Southwest leaders Korabi. There were no changes at the top in any group, but lots of goal were scored with several team recording high wins.

photo by FK Sloga 1934: Rudar is having an attack on Sloga’s half

Advertisements

North Round 18:

Cementarnica 55 – Bratstvo-Vlaznimi 1:1 (1:0)
34′ Djevat Selman – 70′ Edin Rastoder

Fortuna – Kadino 1:3 (1:1)
13′ Fljorim Murtezani – 45′ Dino Acheski, 59′, 90’+2 Zoran Taseski

Ilinden (S) – SSK Nova 1:3 (0:0)
72′ Dalibor Jovanovski – 67′ Harie Tutikj, 79′ Goce Markovski, 89′ Kristijan Karanfilovski

Madjari Solidarnost – Volkovo 1:3 (1:1)
44′ Zlatan Krstevski – 14′ Erduan Mamuti, 67′, 77′ Angel Todorovski

Petrovec – Goblen Junior 1:6 (1:2)
32′ Kire Gievski – 23′ Egzon Osmani, 32′, 60′ Mergim Ljutfiu, 56′ Rinor Redjepi, 73′ Egzon Aziri, 84′ Ergin Sherifi

Studena Voda – Chair 2:0 (1:0)
20′ Slavko Arsovski, 50′ Martin Tomeski

Besa-Vlazrimi was idle.

3.MFL North 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
150231634703535
242231265432518
33823122952493
437231211046433
53523105838362
63423104937325
73423104940382
83424111124354-11
9Studena Voda33231031042357
10312394104951-2
112923921243430
12162354142042-22
1392333172464-40
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

West Round 21:

Xixa – Drita 5:2 (3:1)
18′ Osman Ismaili, 33′ Drilon Mehmedi, 37′ (pen) Artan Sejdini, 59′, 89′ Senaim Abduloski – 39′ Nuran Halimi, 80′ (pen) Brendim Rushiti

Flamurtari (D) – Vrapchishte 4:2 (2:1)
20′, 33′ Besmir Eljezi, 47′ Nedim Adili, 72′ Gazmend Hamiti – 5′ Furkan Hasipi, 80′ Amit Mehmedi

Vardari – Chaklani 8:2 (4:0)
9′, 12′, 22′ Hadis Emruli, 30′, 82′ Vildan Isljami, 50′ Argjend Veliu, 59′ Bekim Sadiki, 71′ Muhamet Beshiri – 52′ Bekjir Berisha, 66′ Florent Redjepi

Arsimi – Kamjani 4:1 (1:1)
7′, 55′ Ersel Diko, 58′ Nedim Zendeli, 80′ Burim Iljazi – 41′ Bajram Memedi

Napredok – Gench Kalemler Sport 0:1 (0:0)
53′ Elmir Eliji
Red cards: 88′ Elmir Eliji (GKS)

Nerashti and Rechica (GR) were idle.

3.MFL West 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
162232021821270
262232021872067
347231526704426
440231319674918
53123941056533
6302393114649-3
7282384114350-7
8272383124862-14
9272383124158-17
10252381143962-23
11182353152051-31
12182353153790-53
1311201111450-36
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Center Round 21:

Napredok (K) – Partizan 0:5 (0:3)
2′, 13′ Hruistijan Todorovski, 39′ Goran Eftindjioski, 70′ Stefan Todorovski, 89′ Mihail Taleski

Gaber – Prevalec 2:3 (1:2)
42′ (pen) Aleksandar Shalev, 70′ Jovan Danov – 9′, 32′, 88′ Hristijan Nestorov
Red cards: 85′ Berhan Memedov (G)

Marena – Golemo Konjari 1:1 (0:0)
62′ Darko Nacev – 55′ Zoran Mircheski

Pitu Guli – Babuna 2:0 (1:0)
17′ Gjorgji Strezovski, 90′ Roberto Zdraveski

Mladost 1930 – Bratstvo 07 2:0 (1:0)
24′ Zlatko Shopeski, 69′ Vlatko Stojanoski

Sloga 1976 – Rosoman 83 8:3 (7:0)
7′ Aleksandar Nedelkoski, 11′ Loli Ademi, 13′, 16′, 28′, 90′ Elham Fazlioski, 24′ Admir Kolashinac, 37′ Esmin Kiolashinac – 70′, 76′ Petar Nikolov, 81′ Zlatko Joshev

Ilinden (BS) – Vardar (N) 0:3 (0:1)
33′ Darko Mojsovski, 78′ Hristijan Kostadinov, 88′ Gjorgji Shishkov

3.MFL Center 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
162252023561541
261251942611744
352251717643034
448251537513318
545251438543321
645251438452718
734251041143385
8Marena322595114354-11
9282577113637-1
10252574143160-29
11232565142654-28
12192554162959-30
13Ilinden (BS)112525182468-44
1492526172361-38
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 19:

Ohrid – Lirija (G) 2:2 (0:0)
81′ (pen) Martin Nisheski, 90′ Kiprijan Petreski – 58′ Faton Tairovski, 62′ Jonus Rustemi

Vlaznimi – Veleshta 1:0 (0:0)
80′ Mahmud Osmani

Oktisi – Flamurtari (R) 2:1 (2:1)
13′ Nikola Shekutkoski, 34′ Daniel Shekutkoski – 20′ Detar Selimi

Voska – Korabi 3:1 (1:1)
10′ Gjoko Buloski, 54′ (pen) Edmon Odja, 73′ Veron Merko – 37′ Habib Klobuchishta

Prespa – Karaorman 1:2 (0:1)
59′ Niko Plastinovski – 19′, 67′ Ivica Kjeleshoski

Kravari and Sateska were idle.

3.MFL Southwest 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
155231814742252
240231319594118
338231157604911
436231139544212
53623123843358
6352311210594811
7332396849472
82923921257570
92923102115358-5
10292392125866-8
11292485113346-13
12262482144874-26
1318136072229-7
1401300131469-55
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 20:

Tiverija – Spartmani 2:1 (1:0)
32′ Stevcho Hristov, 90′ Nikola Stojkov – 46′ Igor Tonevski

Mladost (U) – Napredok (R) 2:1 (0:0)
46′ Marjan Kostadinov, 78′ (pen) Ljupcho Trajkovski – 68′ Borche Manavski
Red cards: 33′ Stojanche Tasevski (M)

Akademija Kukla – Vasilevo 0:1 (0:0)
89′ Mitko Conev

Dojransko Ezero – Detonit Junior 2:3 (1:0)
37′ (og) Gjunej Barov, 80′ Petar Iliev – 48′ Daniel Bojchev, 63′ Antonio Lukarov, 85′ Antonio Fenov

3.MFL Southeast 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
164222110921874
252221714863155
340221318623428
440221318583523
5232272134246-4
6232272134058-18
7232272133565-30
8162251162864-36
9Partizan Bash116011517109-92
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

East Round 21:

Ovche Pole – Bregalnica Golak 2:0 (2:0)
14′ Nikola Stojkovikj, 36′ Dejan Petrovski

Sloga 1934 – Rudar 5:0 (2:0)
8′, 87′ Todor Apostolov, 31′, 50′ Filip Bojazhiev, 69′ Bojan Spasevski

Malesh – Kit-Go 0:5 (0:1)
42′, 50′ Martin Stojanov, 65′ Vlatko Stojanov, 69′ Martin Dimoski, 87′ Andrej Simevski

Kezhovica was idle.

3.MFL East 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
1702423101091396
2412513210563719
3322495103646-10
43123878483612
5302586113947-8
6292385103545-10
7242473143762-25
8Zrnovka11401131185-74
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *