Overview of Round 22 in the Third Leagues

Ovche Pole vs. Bregalnica Golak; photo: FK Ovche PoleNovaci won the battle on the South-West, drama on the West as the match involving promotion candidates Vardar didn’t start.

East: (Round 21)

Advertisements

Belasica – Plachkovica 2:1
Akademija Pandev – Sloga 1934 10:0
Ovche Pole – Bregalnica Golak 3:1
Rabotnichki Djumajlija – Karbinci 3:1
Napredok (R) – Osogovo 1:2
Sasa – Babi 3:1

MP W D L +/- P
Akademija Pandev 21
19
2
0
93:6
59
play-off
Plachkovica 21 15 4 2 53:14 47 -2
Belasica 21 12 2 7 44:21 38
Rabotnik Djumajlija 21 11 1 9 31:33 34
Ovche Pole 21 9 5 7 32:31 32
Napredok (R) 21 9 3 9 44:38 30
Bregalnica Golak 21 8 4 9 26:25 28
Osogovo 21 7 5 9 32:31 26
Babi 21 7 1 13 20:45 22
Sasa 21 5 5 11 29:43 20
Sloga 1934 21 5 4 12 33:56 19 (relegation)
Karbinci 21
1
0
20
12:106
3
relegated

*Plachkovica has been deducted 2 points.
Vardar (N) make a selfie after receiving the trophy; photo: FK Vardar*If Akademija Pandev wins the promotion play-off, in that case the second-to-last team will be spared from relegation.

South:

Dojransko Ezero – Zorbas-Pobeda 5:3
Tikvesh – Pobeda (V) 2:0
Mladost (U) – Golemo Konjari 5:1
Prevalec – 11 Oktomvri 3:0 awarded
(the visitors didn’t show up)
Mlekar – Partizan 2:5
Vardar (N) – Borec 4:0

MP W D L +/- P
Vardar (N) 22
18
3
1
64:13
57
play-off
Pobeda (V) 22 15 1 6 58:27 46
Tikvesh 22 12 4 6 40:23 40
Prevalec 22 10 7 5 47:31 37
Borec 22 9 3 10 52:32 30
Dojransko Ezero 22 9 3 10 45:50 30
11 Oktomvri 22 9 2 11 29:33 29
Partizan 22 8 4 10 34:50 28
Zorbas-Pobeda 22 7 4 11 43:62 25
Golemo Konjari 22 7 3 12 30:59 24 (relegation)
Mladost (U) 22
6
3
13
35:58
21
relegated
Mlekar 22
2
3
17
15:65
9
relegated

Novaci celebrates the first place; photo: Darko Milevski*Kozhuf Miravci, who belongs to the South, got relegated from the Second League meaning that an additional third team will get relegated if Vardar (N) failes in the promotion play-off.

South-West:

Vlaznimi – Korabi 2:0
Labunishta – Novaci 0:0
Liria (G) – Mogila 3:0 awarded
Karaorman – Kravari 4:1
Poeshevo – Prespa 1:4
Flamurtari (R) – Veleshta 5:4

MP W D L +/- P
Novaci 22
13
6
3
52:16
45
play-off
Veleshta 22 15 0 7 56:47 42 -3
Flamurtari (R) 22 12 3 7 48:26 39
Labunishta 22 12 3 7 39:25 36 -3
Prespa 22 11 2 9 49:31 32 -3
Mogila 22
9
4
9
25:30
31
relegated

Korabi 22 10 1 11 44:56 31
Kravari 22 9 2 11 33:48 29
Karaorman 22 9 0 13 42:50 27
Vlaznimi 22 7 5 10 35:31 26
Liria (G) 22 5 4 13 35:63 19
Poeshevo
22 4 2 16 45:79 14 (relegation)

*Mogila quit the league near the end of the season so all of their remaining matches will be awarded 3:0 in favor of the opposing teams.
*Labunishta has been deducted 3 points for not playing the Round 16 game against Flamurtari (R).
*Veleshta has been deducted 3 points for not playing the Round 19 game against Kravari.
*Prespa has been deducted 3 points for not playing the Round 20 game against Veleshta.
*If Novaci wins the promotion play-off, in that case Poeshevo will be spared from relegation.

West:

Rechica (GR) – Vardari not played
Arsimi – Drita 4:4
Zajazi – Flamurtari (D) 2:4
Kamjani – Skenderbeu 1:2
Gradec – Napredok 2:0
Tearca was idle.

MP W D L +/- P
Skenderbeu 21 15 3 3 58:30 48 play-off
Vardari 20 14 3 3 50:20 45
Napredok 21 12 1 8 51:27 37
Arsimi 21 8 4 9 33:48 28
Flamurtari (D) 21 8 2 11 38:42 26
Drita 21 8 5 8 39:46 26 -3
Rechica (GR) 20 7 4 9 35:46 25
Tearca 21 7 3 11 31:39 24
Gradec 21 7 2 12 30:54 23
Kamjani 21 7 2 12 37:40 23 (relegation)
Zajazi 21
7
5
9
46:43
23
relegated -3
Bratstvo (L) 11
3
0
8
17:29
9
relegated

*Zajazi has been deducted 3 points for not playing the return leg of last season’s play-off for promotion to the Second League.
*Drita has been deducted 3 points for not playing a Round of 32 game in the Macedonian Cup.
*Bratstvo (L) quit the league on half-season.
Goblen Junior gets the trophy; photo: mesportistet.com*Gostivar, who belongs to the West, got relegated from the Second League meaning that an additional third team will get relegated if the winner failes in the promotion play-off.
*Gradec, Kamjani and Zajazi are ranked according to their head-to-head scores.

North: (Round 21)

Besa-Vlazrimi – Goblen Junior 4:2
Lepenec – Slavija 0:3 awarded
(the home team forfeited)
Volkovo – Ilinden (S) 4:2
Fortuna – Madjari Solidarnost 0:0
Goce Delchev SP – Lokomotiva 4:4
Rashtak – Kadino 2:0

MP W D L +/- P
Goblen Junior 21
18
1
2
83:14
55
play-off
Lokomotiva 21 15 2 4 65:22 47
Volkovo 21 10 2 9 36:38 32
Kadino (S) 21 10 1 10 37:44 31
Madjari Solidarnost 21 9 2 10 36:43 29
Goce Delchev SP 21 8 5 8 45:61 29
Fortuna 21 9 1 11 49:51 28
Slavija 21 9 1 11 38:56 28
Rashtak 21 8 3 10 44:43 27
Ilinden (S) 21 8 2 11 38:41 26 (relegation)
Besa-Vlazrimi 21 8 1 12 42:55 25 (relegation)
Lepenec
21
4
1
16
27:71
10
relegated -3

*Lepenec has been deducted 3 points for not playing the Round 2 game against Lokomotiva.
*Ljubanci, who belongs to the North, will enter the play-offs for filling the Second League as the 8th placed team in the Second League. Depending on the outcome of Ljubanci and Goblen Junior in the play-offs, only after concluding the play-offs it will be known wheather 1, 2 or 3 teams will get relegated. If both win a Second League spot, then only Lepenec will be relegated.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *