Round overview of all 3.MFL groups

Vardar Negotino defeated Center leaders Partizan in Obrshani to come back in promotion battle with now being just one point behind. The home side even missed two penalties! Huge win for Volkovo in the North where they fight to avoid relegation. Goalless draw in the Struga derby between Karaorman and Vlaznimi. Two walkovers and one interrupted match in the Southeast, one awarded in the East.

photo by FK Detonit Junior: moment of the match Detonit Junior -Spartmani

Advertisements

Center Round 20:

Partizan – Vardar (N) 0:2 (0:1)
12′ Mile Chaushev, 56′ Blagoj Temkov

Rosoman 83 – Ilinden BS 2:0 (0:0)
65′ Riste Boshev, 90’+1 Nikola Mirevski
Red cards: 84′ Rafail Grbikj (R)

Bratstvo 07 – Sloga 1976 2:3 (0:1)
69′, 71′ Ismi Arifoski – 16′ Admir Kolashinac, 59′ Ernad Ramichevikj, 81′ Ahmo Lekpek

Babuna – Mladost 1930 5:1 (1:0)
43′ Aladin Tarik Kurtagikj, 49′ Toshe Sokolov, 58′ Draganche Ristovski, 78′, 80′ Aleksandar Mihajlov – 90′ Mladen Cvetanoski

Golemo Konjari – Pitu Guli 2:1 (1:1)
3′ Vladimir Beshoski, 66′ Nikolche Kasnioski – 5′ Miho Andreevski

Prevalec – Marena 1:3 (1:2)
29′ (pen) Stefche Ilievski – 35′ Aleksandar Veljanov, 43′ Dejan Mitrov, 89′ Darko Nacev

Napredok (K) – Gaber 2:1 (2:1)
8′ Valentin Dimoski, 37′ Samoil Graoroski – 82′ Aleksandar Shalev

3.MFL Center 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
147201523371423
246201442441628
340201316462422
438201226372215
537201217382117
636201136462620
7302093837325
8Marena28208483540-5
9232065931292
10192054112141-20
11192054112450-26
12132034131840-22
1392026122146-25
14Ilinden (BS)82015141852-34
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

North Round 17:

Kadino – Ilinden (S) 2:0 (1:0)
15′ Kristijan Ivanovski, 50′ (pen) Nikola Tripunovski

SSK Nova – Madjari Solidarnost 0:0

Chair – Cementarnica 55 1:0 (0:0)
48′ (pen) Amzi Chupi

Bratstvo-Vlaznimi – Fortuna 3:1 (0:0)
62′ Ivica Mackinovski, 80′ Almir Alikj, 83′ Almir Bishevac

Besa-Vlazrimi – Studena Voda 1:0 (1:0)
10′ (og) Igor Spasovski

Volkovo – Petrovec 6:1 (2:0)
2′, 57′ Hristijan Markovikj, 45′ Angel Todorovski, 50′ Daniel Nikolovski, 78′ Martin Livrinski, 88′ Erdjan Hasani – 50′ Kire Gievski
Red cards: 70′ Josif Stankovikj (P)

Goblen Junior was idle.

3.MFL North 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
132151032401822
22815843271116
3261675423167
4251574421192
525168172830-2
625168172831-3
7241673630246
820166283238-6
919165471521-6
1019165472836-8
11Studena Voda18165382128-7
1214154292428-4
13111632111936-17
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

 

West Round 20:

Drita – Napredok 2:2 (1:1)
18′ Arif Ibishi, 79′ (pen) Brendim Rushiti – 27′ Aleksandar Velkoski, 46′ Martin Siljanoski

Kamjani – Xixa 4:1 (2:1)
12′ (pen), 13′ Fatmir Djelili, 48′ Jeton Asipi, 54′ Besnik Ismaili – 26′ Osman Ismaili

Rechica (GR) – Flamurtari (D) 4:0 (1:0)
35′ Agron Shefiti, 57′ Metin Osmani, 65′ Arnit Hamiti, 73′ Durim Saiti

Nerashti – Vardari 1:2 (0:0)
80′ Lavdrim Ahmedi – 58′ Hadis Emruli, 86′ Arsim Zuberi

Wednesday at 16.30 CET:

Vrapchishte vs. Arsimi

3.MFL West 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
14718152165956
247171520601248
341181323562531
43018100846406
524197393236-4
624197394247-5
7221864831274
8201862103853-15
9201862103146-15
10191761103149-18
11181853101835-17
12151843112661-35
1311201111450-36
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Southwest Round 18:

Flamurtari (R) – Kravari 3:1 (2:1)
3′ Milot Lena, 9′ Roberty Useinov, 86′ Detar Selimi – 31′ Dimitar Nikoloski

Karaorman – Vlaznimi 0:0

Lirija (G) – Prespa 3:2 (2:1)
15′ Aljbion Murati, 25′, 65′ Faton Tairovski – 70′ Niko Plastinovski

Korabi – Ohrid 4:1 (0:0)
55′, 61′ Fuat Spahiju, 63′ Ujkan Mucha, 76′ Ljuben Dalchev – 86′ Nikola Avramovikj

Oktisi – Voska 3:1 (1:1)
12′ Adem Ajdaroski, 47′ Risto Milevski, 73′ Rize Mavmudoski – 39′ Sami Sokolovski
Red cards: 51′ Filip Batkoski (O), 51′ Kasem Doko (V)

Sateska and Veleshta were idle.

3.MFL Southwest 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
145161501531043
235181224372215
332181026463313
431181017412912
52916853453312
6251781843385
7231865735323
8221871104850-2
9191661934322
1019167183944-5
1118136072229-7
12171852113558-23
13151743102437-13
1401300131469-55
Promotion | 2.MFL West
Relegation | 4.MFL

Southeast Round 19:

Detonit Junior – Spartmani 1:0 (0:0)
90’+2 Martin Ristov
Red cards: 90’+2 Martin Ristov (DJ)

Vasilevo – Dojransko Ezero 5:0 (5:0) interrupted*
6′, 16′, 18′ Mitko Conev, 11′ Taki Drobarov, 38′ Dragi Gligorov
* the visitors showed up with only 8 players and on half-time were left with only 6 due to injuries

Napredok (R) – Akademija Kukla 3:0 awarded (visitors didn’t show up)

Tiverija – Mladost (U) 3:0 awarded (visitors didn’t show up)

3.MFL Southeast 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
149171610741163
240171313742747
337171214482325
42817917502921
5201762937334
6171752103042-12
7161751112851-23
8141742112255-33
9Partizan Bash116011517109-92
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

East Round 19:

Rudar – Bregalnica Golak 3:0 awarded (visitors didn’t show up)

Ovche Pole – Kit-Go 0:5 (0:0)
53′ Jordancho Trendafilov, 56′, 67′, 87′ Boban Marikj, 80′ Deni Andonov

Sloga 1934 – Kezhovica 2:1 (0:1)
53′ Filip Bojazhiev, 76′ Todor Apostolov – 10′ Ivan Runtev

Malesh was idle.

3.MFL East 2017/18

PosClubPtsPWDLFAGD
155191810861175
233201109433310
32719766422715
425197483334-1
525197483138-7
6231972103439-5
722196492538-13
8Zrnovka11401131185-74
Promotion | 2.MFL East
Relegation | 4.MFL

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *