Thursday, Nov 23rd

Last update:11:27:43 PM GMT

You are here: Domestic Football 2015/16 seasonal review of the youth leagues

2015/16 seasonal review of the youth leagues

E-mail Print PDF

The U19 team of Vardar with the trophy; photo: FK VardarThe U19 team of Vardar with the trophy; photo: FK VardarCheck out how the Macedonian teams performed in the top two youth leagues in each of the four categories.

The Macedonian youth league sistem starts with the oldest category, which is the U19s. We did a review of the 4 categories that follow including the second level of each of them. Also, we present you the top 3 of the goalscoring list for each league.

This is how the final standings look:

U19 Super League


MP
W
D
L
+/-
P

Vardar 22
16
3
3
48:20
51
champions

Akademija Pandev 22
16
2
4
62:23 50


Shkendija 22
15
2
5
53:22
47


Rabotnichki
22
13
5
4
50:21
44


Renova 22
10
4
8
27:26
34


Milano 22
8
5
9
28:27
29


Makedonija GjP 22
8
5
9
23:30
29


Shkupi
22
7
4
11
30:45
25


Pelister
22
6
2
14
27:48
20


Metalurg 22
5
3
14
30:52
18


Gorno Lisiche
22
4
5
13
27:52
17
relegated
Pobeda
22
3
2
17
22:61
11
relegated

Goalscoring list
18: Andrej Kudijan (Rabotnichki)
17: Aleksandar Mishov (Akademija Pandev)
14: Shefit Shefiti (Shkendija)

U19 Second League


MP
W
D
L
+/-
P

Bregalnica 22
16
3
3
63:15
51
promoted

Gostivar 22
13
6
3
60:36
45
promoted
Vlazrimi 77
22
13
1
8
55:39
40


Ljubanci 22
12
2
8
50:30
38


Teteks 22
10
5
7
53:34
35


Turnovo 22
7
9
6
44:39
30


Sileks 22
9
2
11
33:47
29


Kozhuf Miravci 22
8
4
10
42:43
28


Akademija Postolov 22
8
4
10
33:45
28


Mladost 22
8
1
13
38:49
25


Skopje 22
6
1
15
25:46
19


Saraj
22
3
0
19
20:93
9


Goalscoring list
19: Boban Georgiev (Bregalnica)
16: Naum Blazhevski (Kozhuf Miravci)
13: Emir Aziri (Teteks)

U18 Super League


MP
W
D
L
+/-
P

Shkendija 22
17
2
3
62:21 53
champions

Metalurg 22
15
1
6
52:23
46


Vardar 22
14
3
5
39:17
45


Rabotnichki 22
13
4
5
48:19
43


Milano 22
13
3
6
29:15
42


Akademija Pandev 22
9
2
9
35:23
31


Pelister 22
9
2
11
28:37
29


Gorno Lisiche 22
7
4
13
24:47
23


Shkupi 22
6
3
12
26:42
22


Renova 22
6
3
13
21:43
21


Pobeda 22
5
4
13
24:43
19
relegated
Makedonija GjP 22
1
2
19
9:67
5
relegated

Goalscoring list
23: Bojan Kolevski (Metalurg)
16: Mario Stankovski (Rabotnichki)
15: Muharem Veljija (Shkendija)

U18 Second League


MP
W
D
L
+/-
P

Teteks 22
17
2
3
84:35
53
promoted
Mladost 22
16
2
4 59:27
50
promoted
Bregalnica 22
16
0
6
66:31
48


Saraj 22
14
3
5
87:31
45


Akademija Postolov 22
12
1
9
52:41
37


Gostivar 22
10
1
11
47:40
31


Vlazrimi 77 22
8
4
10
39:50
28


Kozhuf Miravci 22
7
5
10
32:38
26


Ljubanci 22
6
2
14
22:52
20


Sileks 22
5
2
15
26:57
17


Skopje 22
5
2
15
33:75
17


Turnovo 22
3
2
17
30:100
11


Goalscoring list
39: Kushtrim Tairi (Saraj)
29: Daniel Trpeski (Teteks)
22: Djenis Ibraimi (Gostivar)

U17 Super League


MP
W
D
L
+/-
P

Vardar 22
17
2
3
62:12
53
champions

Shkupi 22
16
4
2
40:7
52


Shkendija 22
14
2
6
45:19
44


Pelister 22
11
3
8
48:33
36


Pobeda 22
10
5
7
24:30
35


Milano 22
10
4
8
29:31
34


Metalurg 22
8
5 9
29:32
29


Rabotnichki 22
7
5
10
26:28
26


Akademija Pandev 22
5
5
12
21:35
20


Makedonija GjP 22
5
4
13
30:47
19


Renova 22
4
3
15
20:56
15
relegated
Gorno Lisiche 22
3
2
17
13:57
11
relegated

Goalscoring list
18: Aljbin Ramadani (Shkendija)
15: Marko Gjorgjievski (Vardar)
14: Filip Boshkovski (Pelister)

U17 Second League


MP
W
D
L
+/-
P

Gostivar 22
18
0
4
91:19
54
promoted
Bregalnica 22
16
4
2
65:21
52
promoted
Teteks 22
13
5
4
56:23
44


Akademija Postolov 22
14
0
8
64:34
42


Skopje 22
11
3
8
59:31
36


Mladost 22
11
2
9
55:50
35


Kozhuf Miravci 22
10
3
9
44:33
33


Saraj 22
7
2
13
25:54
23


Sileks 22
6
2
14
28:73
20


Vlazrimi 77 22
6
1
15
30:60
19


Turnovo 22
4
2
16
25:77
14


Ljubanci 22
2
4
16
20:87
10


Goalscoring list
25: Bejtulah Sheapi (Gostivar)
21: Slavche Krstevski (Akademija Postolov)
19: Valtrin Kjaili (Gostivar)

U16 Super League


MP
W
D
L
+/-
P

Rabotnichki 22
18
4
0
83:9
58
champions

Vardar 22
18
3
1
69:8
57


Shkendija 22
18
0
4
93:24
54


Metalurg 22
11
2
9
75:29
35


Akademija Pandev 22
9
5
8
40:18
32


Shkupi 22
10
2
10
31:24
32


Pobeda 22
8
5
9
30:35
29


Renova 22
9
1
12
25:44
28


Gorno Lisiche 22
6
2
14
23:86
20


Pelister 22
6
1
15
18:61
19


Milano 22
3
2
17
19:68
11
relegated
Makedonija GjP 22
2
1
19
17:117
7
relegated

Goalscoring list
21: David Toshevski (Rabotnichki), Ibraim Arif (Vardar)
19: Ramin Alii (Shkendija)
17: Abdulvahit Ajdini, Fiton Ademi (Shkendija)

U16 Second League


MP
W
D
L
+/-
P

Gostivar 22
21
0
1
132:18
63
promoted
Mladost 22
20
0
2
122:19
60
promoted
Bregalnica 22
18
0
4
85:30
54


Akademija Postolov 22
14
1
7
55:39
43


Teteks 22
12
3
7
82:31
39


Sileks 22
8
2
12
28:71
26


Turnovo 22
7
3
12
36:71
24


Skopje 22
6
3
13
37:59
21


Saraj 22
4
5
13
35:69
17


Kozhuf Miravci 22
4
2
16
19:65
14


Ljubanci 22
4
1
17
33:112
13


Vlazrimi 77 22
3
2
17
14:94
11


Goalscoring list
31: Ediz Spahiu (Gostivar)
25: Marko Arsenov (Mladost), Metodi Maksimov (Bregalnica)
19: Agon Elmazi (Gostivar)

Addthis

blog comments powered by Disqus