2018/19 half-season overview of the youth leagues

Lets review how the clubs did during the first half-season in the four youth categories with each having three divisions.

photo by Petar Dimoski: moment of U17 encounter between Pobeda and Makedonija GjP

Advertisements

The Macedonian youth league system starts with the oldest category, which is the U19s. We did a review of the 4 categories that follow including the second and third level for each of them. Also, we present you the top 3 of the goalscoring list for each league.

This is how the half-season standings look in each league:

U19 Super League

M W D L GD P
1. Shkendija 14 14 0 0 48:12 42
2. Vardar 14 11 1 2 39:11 34
3. Makedonija GjP 14 8 3 3 29:17 27
4. Shkupi 14 6 2 6 19:13 20
5. Akademija Pandev 14 6 1 7 18:25 19
6. Bregalnica 14 5 1 8 12:28 16
7. Rabotnichki 14 4 2 8 24:24 14
8. Nju Stars 14 4 1 9 15:31 13
9. Pobeda 14 4 0 10 19:34 12 relegation
10. Renova 14 2 1 11 16:34 7 relegation

 Goalscoring list
11: Djemal Ibishi (Vardar), Florent Ramadani (Shkendija)
8: Albin Ramadani (Shkendija), Sefer Emini (Makedonija GjP)

 

U19 Second League

M W D L GD P
1. Pelister 13 11 1 1 37:13 34 promotion
2. Borec 12 8 1 3 29:15 25 promotion
3. Eurosport 12 7 3 2 28:12 24
4. Teteks 13 7 3 3 31:16 24
5. Belasica 13 6 2 5 39:17 20
6. Milano 13 4 0 9 17:33 12
7. Skopje 12 3 2 7 16:32 11
8. Kozhuf 12 3 0 9 16:40 9
9. Sileks 12 1 0 11 6:41 3 relegation

 Goalscoring list
15: Jovche Shapov (Belasica)
11: David Astardjiev (Borec), Djenis Abdurahmani (Teteks)

 

U19 Third League

M W D L GD P
1. Struga 9 7 0 2 27:12 21 promotion
2. Gostivar 9 6 1 2 23:9 19 promotion
3. Labunishta 10 5 1 4 21:18 16
4. Vlazrimi 77 9 3 3 3 22:19 12
5. Korabi 10 3 2 5 15:23 11
6. Gench Kalemler 10 2 3 5 12:25 9
7. Novaci 9 2 0 7 11:25 6

 Goalscoring list
7: Naser Doko (Struga)
6: Agon Hajredini (Struga)

 

U18 Super League

M W D L GD P
1. Shkendija 14 12 1 1 51:6 37
2. Makedonija GjP 14 10 1 3 37:20 31
3. Nju Stars 14 9 1 4 30:16 28
4. Rabotnichki 14 8 2 4 26:15 26
5. Akademija Pandev 14 6 3 5 17:22 21
6. Pobeda 14 3 5 6 14:18 14
7. Vardar 14 4 2 7 16:21 14
8. Bregalnica 14 3 2 8 20:41 11
9. Shkupi 14 3 1 10 12:39 10 relegation
10. Renova 14 2 2 10 14:39 8 relegation

 Goalscoring list
18: Kire Trpchevski (Nju Stars)
12: Abdulvahit Ajdini (Shkendija)
11: Arbi Vosha (Makedonija GjP), Kushtrim Tairi (Shkendija)

 

U18 Second League

M W D L GD P
1. Milano 13 11 1 1 27:7 34 promotion
2. Teteks 13 10 1 2 35:13 31 promotion
3. Skopje 12 8 2 2 31:10 26
4. Pelister 13 8 0 5 32:17 24
5. Eurosport 12 7 2 3 29:7 23
6. Belasica 13 4 1 8 31:25 13
7. Borec 12 2 0 10 16:41 6
8. Sileks 12 1 1 10 11:47 4
9. Kozhuf 12 1 0 11 8:53 3 relegation

 Goalscoring list
11: Martin Zakoski (Teteks), Fitim Bajrami (Eurosport)
8: Riste Palifrov (Belasica)

 

U18 Third League

M W D L GD P
1. Struga 9 8 1 0 28:8 25 promotion
2. Gostivar 9 7 0 2 32:14 21 promotion
3. Vlazrimi 77 9 6 0 3 13:8 18
4. Novaci 9 4 2 3 15:12 14
5. Korabi 10 4 1 5 24:24 13
6. Labunishta 10 1 0 9 10:28 3
7. Gench Kalemler 10 1 0 9 7:35 3

 Goalscoring list
7: Fikri Dani (Struga)
6: Genc Alili (Gostivar)

 

U17 Super League

M W D L GD P
1. Vardar 14 8 4 2 31:17 28
2. Akademija Pandev 14 8 2 4 27:9 26
3. Rabotnichki 14 8 2 4 37:20 26
4. Shkendija 14 7 2 6 23:16 23
5. Shkupi 14 6 5 3 16:10 23
6. Renova 14 5 4 5 17:25 19
7. Nju Stars 14 5 3 6 21:22 18
8. Pobeda 14 2 4 8 9:24 10
9. Makedonija GjP 14 2 4 8 17:35 10 relegation
10. Bregalnica 14 2 4 8 15:35 10 relegation

 Goalscoring list
12: Azer Omeragikj (Vardar)
10: Luka Stankovski (Rabotnichki)
8: Fiton Ademi (Shkendija)

 

U17 Second League

M W D L GD P
1. Pelister 13 10 3 0 53:3 33 promotion
2. Teteks 13 9 3 1 33:7 30 promotion
3. Eurosport 12 8 2 2 28:5 26
4. Skopje 12 8 2 2 28:13 26
5. Belasica 13 4 1 8 20:34 13
6. Borec 12 3 2 7 14:25 11
7. Milano 13 3 1 9 18:32 10
8. Sileks 12 2 0 10 10:38 6
9. Kozhuf 12 1 2 9 12:59 5 relegation

 Goalscoring list
10: Aleksandar Mitrevski (Pelister)
8: Nikola Naumoski (Pelister)
7: Albin Shakjiri (Teteks), Harun Kasumi (Milano)

 

U17 Third League

M W D L GD P
1. Tikvesh 10 9 1 0 43:9 28 promotion
2. Kumanovo 2012 10 8 0 2 25:8 24 promotion
3. Bregalnica (D) 10 7 0 3 27:7 21
4. Plachkovica 10 6 0 4 23:13 18
5. Akademija Postolov 10 6 0 4 23:17 18
6. Kit-Go 10 6 0 4 21:18 18
7. Vardar (N) 10 4 0 6 17:23 12
8. Goblen 10 3 1 6 20:31 10
9. Sasa 10 1 3 6 9:24 6
10. Detonit 10 1 1 8 7:36 4
11. Partizan 10 1 0 9 7:36 3

 Goalscoring list
15: Danail Tasev (Tikvesh)
11: Stefan Ilov (Tikvesh)
10: Vane Krstevski (Akademija Postolov)

 

U16 Super League

M W D L GD P
1. Vardar 14 9 2 3 32:8 29
2. Pobeda 14 9 2 3 29:18 29
3. Rabotnichki 14 8 3 3 27:17 27
4. Shkendija 14 7 1 6 44:28 22
5. Shkupi 14 6 4 4 21:18 22
6. Akademija Pandev 14 5 4 5 25:28 19
7. Nju Stars 14 5 2 7 30:24 17
8. Bregalnica 14 5 1 8 26:40 16
9. Renova 14 3 3 8 13:35 12 relegation
10. Makedonija GjP 14 1 2 11 10:41 5 relegation

 Goalscoring list
19: Behar Feta (Nju Stars)
17: Dashmir Elezi (Shkendija)
14: Ljupche Kudev (Bregalnica)
12: Georg Stojanovski (Vardar), Darko Markovski (Rabotnichki)

 

U16 Second League

M W D L GD P
1. Milano 13 12 0 1 51:8 36 promotion
2. Pelister 13 8 2 3 46:14 26 promotion
3. Eurosport 12 8 1 3 45:10 25
4. Skopje 12 8 1 3 34:12 25
5. Belasica 13 7 1 5 29:25 22
6. Teteks 13 6 1 6 28:31 19
7. Sileks 12 2 0 10 6:42 6
8. Borec 12 1 0 11 6:44 3
9. Kozhuf 12 1 0 11 8:67 3 relegation

 Goalscoring list
18: Ekrem Tefiki (Milano)
12: Mario Dimitrovski (Eurosport)

 

U16 Third League

M W D L GD P
1. Goblen 10 9 1 0 46:6 28 promotion
2. Tikvesh 10 8 0 2 61:10 24 promotion
3. Kumanovo 2012 10 7 0 3 31:7 21
4. Akademija Postolov 10 7 0 3 26:13 21
5. Sasa 10 6 0 4 17:17 18
6. Vardar (N) 10 5 1 4 27:21 16
7. Bregalnica (D) 9 4 1 4 12:17 13
8. Plachkovica 10 2 1 7 11:34 7
9. Kit-Go 10 2 1 7 16:44 7
10. Detonit 10 1 0 9 8:46 3
11. Partizan 9 0 1 8 5:45 1

 Goalscoring list
29: Jovan Kamchev (Tikvesh)
12: Jakup Maslani (Goblen)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *