2015/16 seasonal review of the youth leagues

The U19 team of Vardar with the trophy; photo: FK VardarCheck out how the Macedonian teams performed in the top two youth leagues in each of the four categories.

The Macedonian youth league system starts with the oldest category, which is the U19s. We did a review of the 4 categories that follow including the second level of each of them. Also, we present you the top 3 of the goalscoring list for each league.

Advertisements

This is how the final standings look:

U19 Super League

MP W D L +/- P
Vardar 22 16 3 3 48:20 51 champions
Akademija Pandev 22 16 2 4 62:23 50
Shkendija 22 15 2 5 53:22 47
Rabotnichki 22 13 5 4 50:21 44
Renova 22 10 4 8 27:26 34
Milano 22 8 5 9 28:27 29
Makedonija GjP 22 8 5 9 23:30 29
Shkupi 22 7 4 11 30:45 25
Pelister 22 6 2 14 27:48 20
Metalurg 22 5 3 14 30:52 18
Gorno Lisiche 22 4 5 13 27:52 17 relegated
Pobeda 22 3 2 17 22:61 11 relegated

Goalscoring list
18: Andrej Kudijan (Rabotnichki)
17: Aleksandar Mishov (Akademija Pandev)
14: Shefit Shefiti (Shkendija)

U19 Second League

MP W D L +/- P
Bregalnica 22 16 3 3 63:15 51 promoted
Gostivar 22 13 6 3 60:36 45 promoted
Vlazrimi 77 22 13 1 8 55:39 40
Ljubanci 22 12 2 8 50:30 38
Teteks 22 10 5 7 53:34 35
Turnovo 22 7 9 6 44:39 30
Sileks 22 9 2 11 33:47 29
Kozhuf Miravci 22 8 4 10 42:43 28
Akademija Postolov 22 8 4 10 33:45 28
Mladost 22 8 1 13 38:49 25
Skopje 22 6 1 15 25:46 19
Saraj 22 3 0 19 20:93 9

Goalscoring list
19: Boban Georgiev (Bregalnica)
16: Naum Blazhevski (Kozhuf Miravci)
13: Emir Aziri (Teteks)

U18 Super League

MP W D L +/- P
Shkendija 22 17 2 3 62:21 53 champions
Metalurg 22 15 1 6 52:23 46
Vardar 22 14 3 5 39:17 45
Rabotnichki 22 13 4 5 48:19 43
Milano 22 13 3 6 29:15 42
Akademija Pandev 22 9 2 9 35:23 31
Pelister 22 9 2 11 28:37 29
Gorno Lisiche 22 7 4 13 24:47 23
Shkupi 22 6 3 12 26:42 22
Renova 22 6 3 13 21:43 21
Pobeda 22 5 4 13 24:43 19 relegated
Makedonija GjP 22 1 2 19 9:67 5 relegated

Goalscoring list
23: Bojan Kolevski (Metalurg)
16: Mario Stankovski (Rabotnichki)
15: Muharem Veljija (Shkendija)

U18 Second League

MP W D L +/- P
Teteks 22 17 2 3 84:35 53 promoted
Mladost 22 16 2 4 59:27 50 promoted
Bregalnica 22 16 0 6 66:31 48
Saraj 22 14 3 5 87:31 45
Akademija Postolov 22 12 1 9 52:41 37
Gostivar 22 10 1 11 47:40 31
Vlazrimi 77 22 8 4 10 39:50 28
Kozhuf Miravci 22 7 5 10 32:38 26
Ljubanci 22 6 2 14 22:52 20
Sileks 22 5 2 15 26:57 17
Skopje 22 5 2 15 33:75 17
Turnovo 22 3 2 17 30:100 11

Goalscoring list
39: Kushtrim Tairi (Saraj)
29: Daniel Trpeski (Teteks)
22: Djenis Ibraimi (Gostivar)

U17 Super League

MP W D L +/- P
Vardar 22 17 2 3 62:12 53 champions
Shkupi 22 16 4 2 40:7 52
Shkendija 22 14 2 6 45:19 44
Pelister 22 11 3 8 48:33 36
Pobeda 22 10 5 7 24:30 35
Milano 22 10 4 8 29:31 34
Metalurg 22 8 5 9 29:32 29
Rabotnichki 22 7 5 10 26:28 26
Akademija Pandev 22 5 5 12 21:35 20
Makedonija GjP 22 5 4 13 30:47 19
Renova 22 4 3 15 20:56 15 relegated
Gorno Lisiche 22 3 2 17 13:57 11 relegated

Goalscoring list
18: Aljbin Ramadani (Shkendija)
15: Marko Gjorgjievski (Vardar)
14: Filip Boshkovski (Pelister)

U17 Second League

MP W D L +/- P
Gostivar 22 18 0 4 91:19 54 promoted
Bregalnica 22 16 4 2 65:21 52 promoted
Teteks 22 13 5 4 56:23 44
Akademija Postolov 22 14 0 8 64:34 42
Skopje 22 11 3 8 59:31 36
Mladost 22 11 2 9 55:50 35
Kozhuf Miravci 22 10 3 9 44:33 33
Saraj 22 7 2 13 25:54 23
Sileks 22 6 2 14 28:73 20
Vlazrimi 77 22 6 1 15 30:60 19
Turnovo 22 4 2 16 25:77 14
Ljubanci 22 2 4 16 20:87 10

Goalscoring list
25: Bejtulah Sheapi (Gostivar)
21: Slavche Krstevski (Akademija Postolov)
19: Valtrin Kjaili (Gostivar)

U16 Super League

MP W D L +/- P
Rabotnichki 22 18 4 0 83:9 58 champions
Vardar 22 18 3 1 69:8 57
Shkendija 22 18 0 4 93:24 54
Metalurg 22 11 2 9 75:29 35
Akademija Pandev 22 9 5 8 40:18 32
Shkupi 22 10 2 10 31:24 32
Pobeda 22 8 5 9 30:35 29
Renova 22 9 1 12 25:44 28
Gorno Lisiche 22 6 2 14 23:86 20
Pelister 22 6 1 15 18:61 19
Milano 22 3 2 17 19:68 11 relegated
Makedonija GjP 22 2 1 19 17:117 7 relegated

Goalscoring list
21: David Toshevski (Rabotnichki), Ibraim Arif (Vardar)
19: Ramin Alii (Shkendija)
17: Abdulvahit Ajdini, Fiton Ademi (Shkendija)

U16 Second League

MP W D L +/- P
Gostivar 22 21 0 1 132:18 63 promoted
Mladost 22 20 0 2 122:19 60 promoted
Bregalnica 22 18 0 4 85:30 54
Akademija Postolov 22 14 1 7 55:39 43
Teteks 22 12 3 7 82:31 39
Sileks 22 8 2 12 28:71 26
Turnovo 22 7 3 12 36:71 24
Skopje 22 6 3 13 37:59 21
Saraj 22 4 5 13 35:69 17
Kozhuf Miravci 22 4 2 16 19:65 14
Ljubanci 22 4 1 17 33:112 13
Vlazrimi 77 22 3 2 17 14:94 11

Goalscoring list
31: Ediz Spahiu (Gostivar)
25: Marko Arsenov (Mladost), Metodi Maksimov (Bregalnica)
19: Agon Elmazi (Gostivar)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *